Navštivte americký Washington DC

Navštivte americký Washington DC 1

Washington DC je politická a kulturní metropole USA se zelenými bulváry, velkomyslnými monumenty a nespočtem muzeí, které patří k nejlepším na světě. Město ale nabízí více než jen mramorové kolosy a zápasící politiky. WDC se může chlubit dynamickou společenskou scénou (včetně klubů patřících k nejlepším na východním pobřeží), malebnými předměstími s bohémskými obyvateli a zelenými městskými parky s rozmanitými druhy flory i fauny. Pro většinu lidí je však hlavním důvodem pro návštěvu WDC množství památníků a monumentů, ať už se jedná o ikonický Lincolnův památník na schodech, kde Martin Luther King pronesl svůj slavný projev „I Have a Dream“, nebo dominantní Washingtonův monument.  Washington DC byl založen v roce 1790 jako „neutrální metropole“ ležící na tehdejší rozdělující linii mezi severem a Jihem, takže má prvky obojího. Ze Severu má patricijskou architekturu a chladné zimy, zatímco z Jihu horká léta a jistou žoviálnost. Washington DC je městem rušných předměstí, kde se noční život většinou obvykle odehrává mimo centrum. Centrum WDC, kde se nachází Kapitol, Bílý dům a muzea Smithsonian, je v noci zvláštně ospalé místo, které postrádá ruch centra New Yorku, a skutečně ožívá, jen když zasedá Senát. Nicméně nadále přitahuje návštěvníky z celého světa, z nichž mnozí přicházejí se podívat na proslulé válečné památky: inovativní Památník veteránům korejské války, bronzový Památník americké námořní pěchoty a kuriozně ošklivé dílo, které po II. světové válce zaslalo vděčné Nizozemsko. Sídlo americké moci přitahuje příchozí všech národností: s tím souvisí impozantní budovy a řady ambasád, a také obrovská škála zahraničních kuchyní, které najdete na zdejší scéně restaurací. Dostatečně zvláštní je už to, že WDC patří k nejlepším místům, kde můžete ochutnat etiopské jídlo mimo Afriku. To však neznamená, že zde nenajdete vynikající kuchyni z domácích zdrojů. WDC leží nedaleko zálivu Chesapeake Bay, takže je znám svými ústřicemi a karbanátky z krabího masa, které přijdou velmi vchod, když náhle dostanete hlad během pozdní noční debaty.

Turistická kancelář: Destination DC poskytuje průvodce a mapy města a má specializovaný personál, na který se můžete obracet s dotazy. Turistické infocentrum naleznete také na nádraží Union Station a na všech 3 letištích ve Washingtonu DC.

Turistický pas: ve městě nejsou k dispozici žádné oficiální pasy, ale pouze schéma NOW. Jeho pas NOW stojí 59,95 USD na 7 dní a zahrnuje přístup „hop-on hop-off“ do vyhlídkových autobusů Big Bus, a také vstupné do mnohých hlavních atrakcí ve městě.

Navštivte americký Washington DC 2

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím lety do Washingtonu DC z Velké Británie patří British Airways, United a Virgin Atlantic. Ceny letenek v průběhu roku obvykle nekolísají, ale mohou být o něco levnější v době od července do září. Lety do metropole nabízejí všechny velké americké aerolinie.

Doba letu: z Londýna 8 hodin 30 minut, z New Yorku 1 hodina 15 minut, z Los Angeles 4 hodiny 45 minut, z Toronta 1 hodina 25 minut, ze Sydney 20 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Minimální věk pro řízení ve Washingtonu DC je 16 let a doprava jezdí vpravo. Maximální povolená rychlost na všech silnicích ve městě je 40 km/h, pokud není uvedeno jinak. Technicky by se mělo předjíždět pouze v levém pruhu, ale ve skutečnosti auta na pětiproudé dálnici často předjíždějí po obou stranách. U semaforů je povoleno odbočit doprava na červené světlo, pokud je cesta před Vámi volná. Na křižovatce bez semaforů platí čtyřproudý stop systém, tj. kdo první přijde, má přednost, nebo pokud dvě auta přijedou souběžně, má přednost vůz vpravo. Veškerá doprava musí zastavit, když blikají výstražná světla školního autobusu. Pro řízení v USA musí návštěvníci mít kompletní národní ŘP. Americká automobilová asociace (AAA) poskytuje informace a může skýtat reciproční výhody členům automobilových klubů v jiných zemích; kromě toho zajišťuje poruchovou službu.

Trasy: dálnice I-66 vede na západ do Virginie, I-50 do Annapolisu v Marylandu, I-95 do Baltimoru, Richmondu, Filadelfie a New Yorku a dálnice  I-270 do Marylandu a dále.

Autobusy – společnosti Greyhound, Peter Pan Bus Lines a Megabus provozují dálkové autobusy z nádraží Union Station na 50 Massachusetts Avenue, NE. Autobusy a prodej jízdenek naleznete na 0. úrovni.

Doba cesty: z Baltimoru 1 hodina, z Richmondu 1 hodina 50 minut, z New Yorku 4 hodiny, z Filadelfie 2 hodiny 30 minut.

Vlakem

Vlakové spoje do/z Washingtonu DC jsou časté a spolehlivé, ale často nepředstavují cenově nejefektivnější způsob dopravy. Obrovské nádraží Union Station na 50 Massachusetts Avenue, NE, nabízí různá zařízení, jako jsou restaurace, obchody, bankomaty a úschovna zavazadel. Amtrak provozuje dálkové spoje do/z Washingtonu DC, včetně pravidelných odjezdů do Filadelfie (rychlovlak Acela Express), New Yorku a Chicaga. MTA/MARC obstarává místní spoje, např. do Baltimoru a dalších měst v Marylandu.

Doba cesty: z Filadelfie 1 hodina 40 minut, z New Yorku 3 hodiny, ze Chicaga 17 hodin 25 minut.

Navštivte americký Washington DC 3
Lincolnův památník – interiér

Co dělat a na co se podívat 

Bílý dům (The White House)s výjimkou George Washingtona byl Bílý dům domovem všech amerických prezidentů a jejich rodiny. Prohlídky nejslavnější budovy ve WDC jsou možné pouze s propustkou od kongresmana a zahraniční návštěvníci musí požádat o propustku u své ambasády měsíce předem. Vidět je přitom možné jen velmi malou část budovy, ale většině lidí stačí to, že mohou vstoupit do ústředí moci USA. Informace o architektuře, rodinách prezidentů, společenských akcích a dalším je možné získat v Návštěvnické kanceláři Bílého domu na jihovýchodním rohu ulic 15th a E Streets.

Lincolnův památník (Lincoln Memorial)impozantní mramorová socha (5,8 m) Abrahama Lincolna, 16. amerického prezidenta, shlíží z Lincolnova památníku přes jezírko s odrazem směrem k Washingtonovu monumentu. Památník je ve stylu řeckého chrámu s 36 dórskými sloupy, ale hlavní pozornost přitahuje socha Lincolna od Daniela Chestera Frenche. Na vnitřních stěnách památníku jsou nápisy z Lincolnova Gettysburského projevu (1863) a z II. inauguračního projevu. Jako symbol svobody a rasové harmonie je místem, kde Martin Luther King v srpnu 1963 pronesl svůj slavný projev „Mám sen“. 

Národní muzeum letectví a kosmonautiky (National Air and Space Museum) – nejoblíbenější ze všech muzeí Smithsonian mapuje rozvoj leteckého cestování a letů do vesmíru. Jeho součástí je původní letadlo bratří Wrightů z roku 1903, letoun Spirit of St Louis Charlese Lindbergha, Bell X-1 (letadlo, které v roce 1947 překonalo rychlost zvuku), lunární modul Apollo 11 a rozsáhlá sbírka memorabilií z oblasti letectví a vesmírné technologie. Bezplatné 90minutové prohlídky sledují historii letectví a letů do vesmíru a začínají v 10,30 a ve 13 hod. V muzeu se rovněž nachází kinosál IMAX a Planetárium Alberta Einsteina. Druhé velké muzeum NASA vedle letiště Dulles uchovává historicky významné letouny včetně Space Shuttle Enterprise a Enola Gay.

Národní přírodovědné muzeum (National Museum of Natural History)nepochybně nejpůsobivější ze tří muzeí spadajících pod Smithsonian Institute uchovává vynikající sbírku fosilií dinosaurů, hmyzí zoo, největšího zachovalého křovinného slona, diamant Hope (45,5 karátů) a kinosál IMAX. Sál savců je věnován rozmanitosti savců a lidí, evoluci a adaptaci, zatímco sál Sant Ocean Hall používá nejmodernější techniku, aby předvedl zásadní roli oceánů, přičemž zahrnuje korálový útes hemžící se mořskými živočichy. Nejnovější expozice, Sál původu člověka (David H. Koch Hall of Human Origins), vypráví epický příběh vývoje člověka.

Jeffersonův památník (Jefferson Memorial) – jeden z nejhezčích washingtonských památníků, 5,8 m vysoká socha 3. amerického prezidenta Thomase Jeffersona, sedí v elegantní neoklasicistické kopuli, kterou navrhl architekt John Russell Pope. Obklopují ji pasáže z Deklarace nezávislosti z roku 1776 (i když kontroverzně chybí pasáž zmiňující právo na revoluci), avšak památník vznikl více jak 100 let po Jeffersonově smrti. Socha tyčící se mezi spoustami křehkých květů japonských sakur shlíží přes umělé jezero Potomac River Tidal Basin směrem k Bílému domu, místu mnoha Jeffersonových triumfů.

Kapitol Spojených států (US Capitol) pod velkolepou bílou kopulí (vysokou 55 m) amerického Kapitolu se nacházejí debatní komory, kde zní hlasy senátorů a členů Sněmovny reprezentantů někdy i 7 dní v týdnu. Bíle natřená kopule je vidět ze všech částí města a završuje ji Socha svobody vysoká 5,8 m. Veřejnosti je přístupných několik částí budovy včetně Sálu se sochami (Statuary Hall), Rotundy a Krypty (zamýšleného místa pohřbení George Washingtona a jeho manželky). Návštěvnické centrum Kapitolu otevřené v prosinci 2008 dnes tvoří hlavní vstup z ul. First Street, mezi Independence Ave a Constitution Ave.

Washingtonův monument – velký obelisk (169 m)věnovaný 1. americkému prezidentovi byl vztyčen v roce 1885 a shlíží na park National Mall. V nedávných letech byl sice pokrytý lešením kvůli opravám po zemětřesení v roce 2011, ale výtah stále vozí návštěvníky na vrchol, který skýtá pozoruhodný výhled na okolí. Georgi Washingtonovi vzdává hold celkem 193 zrestaurovaných Pamětních kamenů, které darovaly jednotlivé státy, města i cizí země počínaje červencem 1848. Naleznete zde také expozici o historii monumentu a o amerických Otcích zakladatelích

Národní správa archivů a záznamů (NARA) (National Archives & Records Administration, NARA) – archivy sice uchovávají více než 3 mld. záznamů, návštěvníci včak přicházejí proto, aby spatřili tzv. Charty svobody: Deklaraci nezávislosti, americkou Ústavu a Listinu lidských práv. Všechny jsou ve vitrínách vystaveny ve velké mramorové rotundě. Je však obtížné přečíst text, protože se jedná o originály staré více jak 200 let. Public Vaults („Veřejné trezory“) uchovávají pozoruhodné dokumenty, jako jsou ručně psané dopisy George Washingtona, materiály a důkazy ze slavných vyšetřování (např. vraždy Kennedyho) a záznamy debat o prohibici z roku 1918 nebo obnovení vojenské branné povinnosti v roce 1940.

Památník F.D. Roosevelta (Franklin Delano Roosevelt Memorial) vzdává hold úspěchům 32. amerického prezidenta. Prostřednictvím skulptur, umělých vodopádů, jezírek a stěn ze šedé žuly oceňuje jeho služby vlasti během čtyř funkčních období a zdůrazňuje klíčové historické události, jako byla Velká hospodářská krize a II. světová válka. Nejzajímavější jsou dvě bronzové sochy F.D. Roosevelta. Protože Roosevelt nechtěl nikdy být zobrazován na vozíku, najdete zde sochu v nadživotní velikosti, kde na sobě má plášť dlouhý až na zem. Socha ve skutečném měřítku, kde sedí na vozíku, byla doplněna později. Také zde uvidíte bronzovou podobiznu Eleanor Rooseveltové.

Památník veteránům korejské války (Korean War Veterans Memorial)jižně od jezírka u Lincolnova památníku najdete památník z mramoru a vápence vybudovaný z peněz vybraných od jednotlivců; dokončen byl v roce 1995. Nachází se na ploše o rozloze 0,9 ha, kdy skulptura zahrnuje 19 vojáků z nerez oceli zobrazených v boji, jehož symbolickým cílem je americká vlajka. Můžete vidět obrázky tisíců obyčejných lidí z personálu, který podporoval bojové jednotky ve vojenských operacích, a zeď nese následující slova: „Svoboda není zadarmo“. V trojúhelníkové stavbě je malé jezírko lemované černou žulou a obklopené lipovým hájem, což vše je poseto nápisy vzpomínajícími na zraněné, padlé a nezvěstné.

Navštivte americký Washington DC 4

Památník veteránům války ve Vietnamu (Vietnam Veterans Memorial) – i když jeho plán je prostý, je to možná nejdojemnější z památníků ve Washingtonu DC. Dokončen byl v roce 1982, kdy 70 samostatných panelů na stěně z černé žuly o délce 150 m je popsáno jmény 58 209 Američanů, kteří zahynuli nebo zůstali nezvěstní ve válce ve Vietnamu. Památník je umístěn uprostřed krásné zahrady Constitution Gardens, takže prostředí je mimořádné a skýtá výhledy na Washingtonův monument. Poblíž je památník Vietnam Women’s Memorial věnovaných ženám v armádě, které v této válce bojovaly, a Tři vojáci, bronzová skulptura doplňující hlavní památník.

Památník II. světové války (National WWII Memorial) – velký památník otevřený v roce 2004 je nejnovějším příspěvkem do rozsáhlé sbírky památníků v parku National Mall a vzpomíná na muže a ženy, kteří bojovali a zahynuli během II. světové války. Jedná se o impozantní kombinaci 56 žulových pilířů 2 malých triumfálních oblouků, které představují atlantickou a pacifickou frontu, kde dojem velkoleposti zvyšuje série jezírek a fontán. Monument zahrnuje „Zeď svobody“ vyzdobenou 4048 zlatými hvězdami, z nichž každá zastupuje 100 padlých Američanů. Vepředu můžete číst působivou zprávu: „Jsme cenou za svobodu“.

Památník obětí holocaustu (United States Holocaust Memorial Museum)každé ze čtyř pater muzea mapuje jedno období holocaustu. Nacistický útok (1933-39) ve 4. patře se zabývá životem ve 30. letech a vzestupem moci nacistů. Konečné řešení (1940-45) ve 3. patře se věnuje následné genocidě a Poslední kapitola ve 2. patře shrnuje osvobození a následky holocaustu. Hlavní (1.) patro zahrnuje památník koncentračního tábora a expozici Vzpomeňte na děti: Danielův příběh, který pomáhá dětem citlivým způsobem pochopit hrůzy holocaustu. Filmy, fotografie, výpovědi očitých svědků a artefakty, které vyprávějí příběh holocaustu, nechají jen málokterého z návštěvníků v klidu.

Knihovna Kongresu (Library of Congress) – největší knihovna na světě obsahuje sbírky vzácných materiálů z americké historie a celkem více jak 144 mil. položek. Mezi nimi je Gutenbergova bible a kopie hudebního zápisu americké hymny Prapor posázený hvězdami. Knihovna samotná je zdobena nástěnnými malbami, vitrážovými okny a skulpturami. Konají se zde pravidelně se střídající výstavy. Denně probíhají komentované prohlídky Budovy Thomase Jeffersona z 19. století. Bezplatné prohlídky pro veřejnost se konají od pondělí do pátku v 10,30, 11,30, 12,30, 13,30, 14,30 a 15,30 hod. a v sobotu v 10,30, 11,30, 13,30 a 14,30 hod.

National Mall mnohé z nejvýznamnějších pamětihodností a institucí WDC, které jsou zde uvedeny, naleznete v prostoru National Mall, zeleného parku dlouhého 3 km a sahajícího od Kapitolu k Washingtonovu monumentu. Architekt Pierre L’Enfant původně plánoval Mall jako velkolepou třídu lemovanou krásnými domy, ale kvůli nedostatku prostředků zůstal na místě otevřený prostor, kde se pásla zvířata. Až na začátku 20. století, kdy bylo kolem vybudována řada veřejných institucí a budov (včetně Bílého domu), byl prostor spojen se sérií zahrad, které dnes společně tvoří Mall.

Mezinárodní muzeum špionáže (International Spy Museum)není vše, jak se na první pohled zdá, v jednom z nejzábavnějších muzeí ve WDC. Prostřednictvím multimediálních prezentací, interaktivních expozicí a audiovizuálních efektů se Muzeum špionáže zaměřuje na vzdělávání veřejnosti o dopadu špionáže na současné a historické události. K nejzajímavějším částem patří sbírka svérázného špionážního vybavení, jako jsou dekódovací stroje, miniaturní kamery či rtěnka s pistolí, zatímco jiné expozice umožňují návštěvníkům otestovat své pozorovací schopnosti, analýzu a dohled v interaktivních „stanicích“. „Operace špion“ nabízí návštěvníkům příležitost převzít krytí a mimo jiné provádět videodohled, otestovat na detektoru lži (polygrafu) podezřelého agenta a uniknout z vysoce střeženého areálu.

Fascinuje vás špionáž? Pak navštivte tato místa! 

Národní muzeum amerických Indiánů (National Museum of the American Indian, NMAI) představuje hold domorodým obyvatelům Ameriky. Působivá stavba je kruhová a obrácená k východu v souladu s tradicemi amerických Indiánů. Vyzdobena je v zemitých tónech tak, aby odrážela estetiku domorodých obyvatel. Muzeum je rozděleno na čtyři části: Náš vesmír se zaměřuje na domorodé filosofie související se stvořením a vztahem mezi člověkem a univerzem, Naše národy přibližuje život domorodých obyvatel Ameriky prostřednictvím videí, Naše životy se zaměřuje na současný život a identifikuje 8 domorodých komunit, a dále jsou zde k vidění střídající se dočasné expozice. V sále Lelawi Theater se publikum dostane přímo do originální multimediální prezentace o kmenovém životě.

Akční nabídka ubytování