Nejlepší země pro baťůžkáře v nejbližších letech

Nejlepší země pro baťůžkáře v nejbližších letech 1

Příštím cílem Vaší cesty může být Alžírsko. Tým odborníků na turistiku zařadil tuto severoafrickou zemi na první místo mezi destinacemi pro dobrodružné cesty v tomto desetiletí. 

British Backpacker Society (BBS) je organizace věnující se podpoře a umožňování ekologicky udržitelného dobrodružného cestování do oblastí mimo obvyklé turistické trasy ve světě. Každoročně její tým odborníků vybere nejlepší destinace pro dobrodružné cestování, tj. místa, která nabízejí nejvíce, pokud jde o vzrušení. V roce 2018 se na prvním místě ocitl Pákistán a v roce 2019 Danakilská proláklina v Etiopii. Pro rok 2020 BBS rozšířila svůj pohled na celé začínající desetiletí a na první místo se dostalo Alžírsko. Vítěze vyhlásila BBS na Nový rok s tím, že „široká škála dobrodružných cestovatelských atrakcí v kombinaci s extrémně malým počtem zahraničních cestovatelů staví Alžírsko míle před ostatní destinace, zvláště v době nadměrného turismu. Země leží jen krátkou vzdálenost od cestovatelů žijících v evropských metropolích a nabízí nejen pouštní scenérie světové úrovně, skvělé pohostinné lidi a velkolepé starověké ruiny, ale také geografickou blízkostí cestovatelům.“

Poušť je tím, co mnoho lidi přiláká do Alžírska, kdy asi 80 % země pokrývá Sahara, ale nejsou to pouze výhledy na písečné duny. V nedávných letech se tato severoafrická země skutečně znovu otevřela coby vzrušující destinace pro odvážné cestovatele. Nabízí krásné mešity, trhy a pobřeží Středozemního moře, tak jako bohatou kombinaci římské, osmanské, arabské a byzantské historie. Město Tlemcen je nádhernou směsicí berberské a arabsko-andaluské kultury, Timgad a Djemila jsou se svými památkami na seznamu UNESCO a pobřežní město Tipaza je tak krásné, že francouzský spisovatel Albert Camus řekl, že „v něm žijí bohové“.

Nejlepší země pro baťůžkáře v nejbližších letech 2
Constantine, Alžírsko

Po dotazu na jeho nejoblíbenější zážitek z cesty do Alžírska řekl Adam Sloper, spoluzakladatel BBS, že se mu obzvlášť líbilo ve městě Constantine (úvodní foto).

„Procestoval jsem více jak 90 zemí a nikde jsem neviděl město jako podobné Constantine. Přímo jeho centrem prochází hluboká rokle, takže tohle historické sídlo nabízí městské scenérie patřící k nejdramatičtějším na Zemi a nejspíš se v budoucích letech stane velmi oblíbenou destinací pro zahraniční cestovatele.“

Michael Worrall, další spoluzakladatel BBS, prohlásil, že první místo pro Alžírsko je svědectvím o dobré vůli, laskavosti a pohostinnosti zdejších lidí.  

„Týká se to řidiče náklaďáku, který mě vzal v písečné bouři na silnici do Timimounu, kuchaře ve městě Ghardája, který nechal otevřenou restauraci, abych si mohl dát omeletu s hranolky po pozdním příjezdu autobusu, a každého Alžířana, který mi během mých cest v zemi popřál ´salam alejkum´ – ti všichni stojí za prvenstvím země.“

BBS postupně vyhlásila seznam 10 destinací pro dobrodružné cestování s nejvyšším potenciálem pro 20. léta 21. století. K dalším zemím patří:

  1. Saudská Arábie
  2. Pákistán
  3. Írán
  4. Kazachstán
  5. Uzbekistán
  6. Bosna a Hercegovina
  7. Rusko
  8. Etiopie
  9. Ázerbájdžán