17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu

17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu 1

Winnipeg je mezinárodně znám jako město, odkud pochází hokejový tým Winnipeg Jets, ale v zemi je také ceněn kvůli své přední scéně umění a kultury. Jeho obyvatelé, kteří se neformálně nazývají „Peggers“, se mohou těšit velmi aktivnímu kulturnímu životu, kde najdete vše od dramatu a baletu až po koncerty a operu. V poslední době pak město sklidilo uznání za svou nejnovější velkou atrakcí, Kanadské muzeum lidských práv. Město leží stejně daleko od Atlantského i Tichého oceánu na soutoku řek Assiniboine a Red River, v samém srdci centrální Kanady. Jedna z nejoblíbenějších atrakcí Winnipegu, okrsek The Forks, leží v místě, kde se tyto dvě řeky setkávají. Kvůli extrémnímu kontinentálnímu klimatu s horkými léty a studenými zimami se rozsah aktivit ve Winnipegu liší podle sezony, vždy je k dispozici ale spousta možností. 

 

Okrsek The Forks

Celoroční destinaci pro místní i turisty představuje okrsek The Forks, který nabízí aktivity venku v interiéru. Leží v místě soutoku Červené řeky (Red River) a řeky Assiniboine a jedná se o nákupní a zábavní okrsek s řadou historických budov. Na tomto místě se kdysi nacházely železniční dílky, ale v průběhu let byly budovy pečlivě zrekonstruovány a dnes hostí řadu zajímavých obchodů, restaurací a muzeí. Hlavní budovou je tržnice The Forks Market, s ovocem a zeleninou v hlavní hale, kde zároveň prodejci připravují řadu zajímavých pokrmů. Obchody najdete na dvou úrovních. Také můžete vylézt na vyhlídkovou věž a podívat se z ptačí perspektivy na řeku a město. Johnston Terminal Building je další historická budova s řadou obchodů. V létě přicházejí lidé do The Forks dát si večeři v restauraci (venku i uvnitř) nebo se bavit u řeky. Riverwalk je příjemná nábřeží pěší trasa, která Vás zavede k další klíčové atrakci ve Winnipegu, k Legislativní budově. K nejoblíbenějším aktivitám v zimě patří bruslení na kluzišti v The Forks nebo na zamrzlé řece.

 

Kanadské muzeum lidských práv 

17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu 2

Nejnovější příspěvek na kulturní scéně ve Winnipegu se stal vynikající atrakcí, která se zabývá lidskými právy v Kanadě a ve světě. Kanadské muzeum lidských práv (Canadian Museum for Human Rights) je známé jak svou pozoruhodnou budovou, tak jedinečným konceptem při prezentaci příběhů lidských práv. Do muzea vstoupíte v přízemí a pak budete pokračovat na dalších 6 úrovní s galeriemi. V mnoha ohledech se muzeum ukázalo být kontroverzní, ale nepochybně představuje významnou kanadskou instituci. Kromě galerií zde najdete Věž naděje Israela Aspera (Israel Asper Tower of Hope) skýtající skvělé výhledy na město.

Adresa: 85 Israel Asper Way, Winnipeg, Manitoba

 

Muzeum Manitoby

Manitoba Museum se primárně věnuje lidské a přírodní historii provincie. Celkem 9 stálých galerií představuje to nejlepší, co může Manitoba nabídnout, zatímco interaktivní Science Gallery a Planetarium seznamují s rozsáhlostí noční oblohy. K hlavním atrakcím muzea patří fosilie pliosaura stará 95 mil. let, expozice věnovaná polární záři a rekonstrukci stanice obchodu s kožešinami v Hudsonově zálivu. K nejslavnějším exponátům patří Nonsuch, model dvoustěžňové plachetnice ze 17. století. Můžete vylézt na její palubu a prohlédnout si všechny části lodi, abyste poznali strasti, které museli snášet mořeplavci plující přes Atlantický oceán. Muzeum se nachází v centru města nedaleko od Exchange District.

Adresa: 190 Rupert Ave, Winnipeg

 

Assiniboine Park & Zoo

Assiniboine, nejstarší park ve Winnipegu (445 ha), zahrnuje trávníky, vzrostlé stromy, kulturní zařízení i anglický park. Assiniboine Park & Zoo v jeho areálu je domovem široké škály flóry a fauny. Zvláštní důraz je kladen na živočichy ze severních zeměpisných šířek, včetně značného počtu ledních medvědů, ale najdete zde také některé exotické druhy, jako jsou tygři sibiřští/ussurijští a klokani rudí. Další atrakci v parku představuje Sochařský park Leo Mola. V něm naleznete rozsáhlou sbírku prací z mosazi vytvořených metodou ztraceného vosku. Autorova pozoruhodná díla jsou umístěna v krásné pestré zahradě s vodními prvky a s vysokými stromy. Ve stejném prostoru se nachází Galerie Leo Mol, zrestaurovaná budova školy, kde tento umělec vytvořil mnohé ze svých prací. V interiéru budovy uvidíte také další díla, která ukazují, jak funguje metoda ztraceného vosku. Budete-li cestovat s dětmi, k zábavným atrakcím v Parku Assiniboine patří jízda miniaturním parním vlakem 4-8-2. Vlak jezdí po úzkorozchodné trati a svoje jízdy začíná v prostoru západně od budovy Pavilonu. Vlak je v provozu denně během léta a o víkendech v září a říjnu. Poplatek za jízdu je velmi mírný. Chtěli byste raději trochu přírody? Jižně odtud přiléhá k parku velká přírodní rezervace, kde jsou běžně k vidění jeleni a další zvířata.

Adresa: 55 Pavilion Crescent, Winnipeg, Manitoba

 

Legislativní budova ve Winnipegu 

Velkolepá neoklasicistická Legislativní budova ve Winnipegu (Legislative Building in Winnipeg), postavená z místního vápence Tyndall a italského mramoru, byla dokončena v roce 1919. K jejím jedinečným prvkům patří skryté hieroglyfy, zednářské symboly a tajné číselné kódy. Každý týden probíhají prohlídky, kterými provází historik architektury. Honosný areál zahrnuje sochy, památníky a udržované zahrady. Na vrcholu kopule vysoké 72 m se tyčí Golden Boy („Zlatý chlapec“), čtyřmetrová bronzová socha o hmotnosti 5 tun pokrytá 23,5 karátovým zlatem. Pochodeň v jeho pravé ruce a snop pšenice v levé symbolizují zemědělskou prosperitu Manitoby.

Adresa: 450 Broadway, Winnipeg, Manitoba

 

Festival du Voyageur

17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu 3

Festival du Voyageur je nejoblíbenější zimní festival ve Winnipegu. Probíhá v únoru a oslavuje tradice francouzských voyageurs, obchodníků s kožešinami v historické Kanadě. Festival zahrnuje zábavu a akce pro děti i dospělé, s aktivitami ve francouzštině i v angličtině. Velké stany bývají postaveny v Parku Voyageur  a na dalších místech ve městě, kde najdete živou hudbu, jídlo, tanec a další. Nenechte si ujít především přehlídku krásných ledových soch, které představují jedno z hlavních lákadel festivalu. Další festivalovou tradicí je soutěž v růstu vousů. Účastníci mají 10 týdnů před festivalem na to, aby si nechali narůst vousy, které se hodnotí ve 4 kategoriích.

 

Galerie umění ve Winnipegu

Galerie umění ve Winnipegu (Winnipeg Art Gallery), které je umístěno v unikátní moderní budově ve tvaru lodní přídě, uchovává 25 000 kusů, které jsou umístěny ve sbírkách klasického a současného umění od kanadských, amerických, evropských a inuitských umělců. Nově byla v roce 2021 přejmenována dřívější Galerie inuitského umění na Quamajuq. Ve zbrusu nové, architektonicky skvělé budově s rozlohou 3716 m² je umístěno více jak 14 000 kusů inuitského umění. Řemeslný um Inuitů (Eskymáků) je k vidění v celé galerii, ale nejpůsobivější částí je Visible Vault s 7500 díly vysoká tři patra. Galerie umění ve Winnipegu je nejstarší galerie umění na západě Kanady a často hostí různé akce a širokou škálu umělců, od básníků až po jazzmany. Nenechte si ujít originální trojúhelníkovou střešní zahradu s výhledy na město. Galerie se nachází v centru města nedaleko od The Forks.

Adresa: 300 Memorial Blvd, Winnipeg

 

Památková lokalita Exchange District

Viktoriánská a edvardiánská průmyslová architektura z přelomu století definuje Exchange District („Burzovní okrsek“), jehož jméno odráží množství finančních institucí, které se ve Winnipegu vynořily od 80. let 19. do 20. let 20. století. Později prošel Exchange District přestavbou, kdy byly staré sklady, banka a obchodní prostory proměněny v módní butiky, luxusní obchody, galerie umění a restaurace. Old Market Square představuje neoficiální srdce okrsku a místo, kde se v letních měsících konají různé akce a festivaly. Exchange District je rovněž centrem kulturního života s působivým výběrem kulturních institucí, jako je Pantages Playhouse Theatre, Royal Manitoba Theatre Centre a Manitoba Centennial Centre.

 

Fort Whyte Alive – park a centrum  

17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu 4

Fort Whyte Alive o rozloze více jak 260 ha zahrnuje 5 jezírek, travnatý park a dřevěné chodníky pro procházky se psy. Součástí interpretativního centra je akvárium a přírodní expozice (včetně sýčků králičích). Venku mohou návštěvníci vidět stádo bizonů, navštívit stanici pro krmení ptáků, podívat se na drnový dům (soddy) nebo pozorovat dovádění psounů. Vzdělávací environmentální park Fort Whyte Alive nabízí 7 km pěších a cyklistických stezek a v létě také kurzy plachtění a pádlování na jezírkách. V zimě je k dispozici obří kluziště, sáňkařská dráha a stezky pro jízdu na běžkách pro ty, kdo chtějí vyrazit ven.

Adresa: 1961 McCreary Road, Winnipeg, Manitoba

 

Kanadská královská mincovna

Kanadská královská mincovna (Royal Canadian Mint) razí mince nejen pro Kanadu, ale také pro řadu dalších zemí. Ve skutečnosti se zde vyrobí více jak 55 mld. mincí. Celý proces ražby můžete sledovat v nedávno zrenovované prohlídkové části. Interaktivní přehlídky ukazují, jak vznikají mince od začátku do konce. Muzeum na místě odvádí vynikající práci při tom, jak seznamuje návštěvníky s dávnou historií vzniku prvních mincí a měny. Ultramoderní trojúhelníková budova ukrývá rovněž tropickou zahradu a fontánu. Na prohlídku trvající 45minutovou prohlídku se doporučuje mít rezervaci.

 

Corydon Avenue

Rušná ulice lemovaná stromy je místem, kam místní lidé chodí si odpočinout, dozvědět se nejnovější trendy a bavit se. Malé stylové obchůdky s nejnovější originální módou jistě vzbudí Váš zájem. Restaurace, mnohé v létě s venkovním posezením, nabízejí široký výběr kuchyní. Za pozornost stojí také streetart, 8 velkých kovových postav, které jsou vystaveny během léta a představují následující země: Španělsko, Řecko, Argentina, Japonsko, Ukrajina, Itálie, Francie a Skotsko.  V pátek a v sobotu večer se zde většinou konají koncerty s různými hudebníky. Hlavní část Corydon Avenue sahá od ul. Daly Street po Harrow Street, přičemž parkování zde může být obtížné.

 

Katedrála sv. Bonifáce

Katedrála sv. Bonifáce (St. Boniface Cathedral) je nejstarší katedrála na západě Kanady založená v roce 1818. Budova byla považována za nejlepší příklad francouzské románské architektury v Manitobě, ale později prošla několika přestavbami po požárech; moderní katedrála ale dodnes má historickou fasádu. V příjemném parku leží nejstarší katolický hřbitov na západě Kanady. Najdete zde mnoho starých náhrobků prvních osadníků a klíčových postav dob dávno minulých, včetně hrobu politika Louise Riela. Nedaleké Muzeum sv. Bonifáce, nejstarší budova ve Winnipegu, byla vybudována v roce 1846 pro řeholní institut Šedých jeptišek z Montrealu a jednalo se o první klášter, nemocnici, dívčí školu a sirotčinec na kanadském Západě. Po rekonstrukci v roce 1967 byla proměněna v muzeum dokumentující historii francouzské menšiny v Manitobě.

Adresa: 180 Cathédrale Ave, Saint-Boniface, Manitoba

 

Dětské muzeum v Manitobě

Dětské muzeum v Manitobě (Manitoba Children’s Museum) je umístěno ve špičkovém zařízení v okrsku The Forks. V originální budově najdete 12 interaktivních stálých galerií, které zaujmou děti všeho věku. Galerie zahrnují Milk Machine (domeček-kráva, do kterého můžete vstoupit) nebo Engine House (lokomotiva se spoustou páček, tlačítek a dalších hejblátek). Za pozornost stojí také Lasagna Lookout, kde si děti mohou hrát s jídlem. Kromě stálých expozic se v muzeu rovněž konají hostující expozice a různé zvláštní akce kolem klíčových dat, jako je Halloween a Vánoce.

Adresa: 45 Forks Market Rd, Winnipeg, Manitoba

 

Manitoba Centennial Centre – kulturní centrum

Budete-li hledat možnosti, co dělat večer ve Winnipegu, především v zimních měsících, podívejte se, co se děje v Manitoba Centennial Centre („Manitobském centru stoletého výročí“). Zahrnuje Koncertní sál Manitoby, Muzeum Manitoby a Divadelní centrum Manitoby a jedná se o domovské centrum předních uměleckých institucí ve městě, jako je Královský balet ve Winnipegu, Symfonický orchestr ve Winnipegu a Manitobská opera. Kolem budovy najdete pěkné terasovité zahrady s fontánami a skulpturami.

Adresa: 555 Main Street, Winnipeg

 

Kildonan Park

Některé z nejstarších stromů v provincii naleznete v příjemném Parku Kildonan, spolu s květinovou zahradou a „perníkovou chaloupkou“ čarodějnice z Jeníčka a Mařenky. Park zabírá více jak 100 akrů a nabízí 2,7 km stezech, z nich většina vede kolem Red River („Červené řeky“). Jedná se o ideální místo pro pozorování ptactva. V Kildonan Parku také najdete nejdéle fungující kanadské divadlo pod širým nebem, Rainbow Stage. K dalším atrakcím patří venkovní bazén a golfové hřiště.

Adresa: 2015 Main Street, Winnipeg, Manitoba

 

Prairie Dog Central Railway  – historická železnice  

Prairie Dog Central je kompletně zrenovovaná parní lokomotiva nabízející jízdy z Winnipegu do obce Grosse Isle. Vlak je tvořen historickými vagony, kterými se mohou cestující vydat na výlet dlouhý 60-75 minut, včetně přestávky před návratem do Winnipegu. K dispozici jsou různé tematické akce včetně vlakových loupeží, halloweenských akcí a dalšího.

 

Muzeum a interpretační centrum Živá prérie

Muzeum Živá prérie (Living Prairie Museum) uchovává jeden z posledních zbytků původní prérie. Roste zde 150 druhů místních travin a divokých květin a nachází se vynikající interpretační centrum. Dvouposchoďová plošina umožňuje návštěvníkům hledět na chráněnou prérii, což je (dnes už zmenšený) ekosystém, který kdysi v Severní Americe pokrýval 1 milion km². Areál muzea má rozlohu 16,3 ha a prochází jím stezky pro samostatné prohlídky. Stačí vzít brožuru a zastavovat u očíslovaných sloupků, kde se dozvíte více o flóře a fauně kolem.

Adresa: 2795 Ness Ave, Winnipeg, Manitoba

17 hlavních turistických atrakcí kanadského Winnipegu 5

KDE SE UBYTOVAT

Nejlepší oblast, kde by se turisté ve Winnipegu měli ubytovat, je centrum, kde budou blízko hlavních atrakcí města. K těm patří The Forks, Legislativní budova, Exchange District a Kanadské muzeum lidských práv, všechny v centru města. Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením a s praktickou polohou.  

Luxusní hotely: Fairmont Hotel 4* se nachází na vynikajícím místě na křižovatce Portage & Main Streets v centru Winnipegu. Odtud budete mít snadný přístup k podzemnímu nákupnímu centru a pěšky se dostanete k okrskům The Forks a Exchange District, a také k několika muzeím. Úplně jiný zážitek nabízí Mariaggi´s Theme Suite Hotel & Spa 3*. Originální pokoje jsou navrženy s různými tématy, kdy karibský a indický pokoj mají dokonce vodopád. Hotel rovněž nabízí snadný přístup restauracím a zábavě v Exchange District.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Inn at the Forks 4*, který se nachází přímo v The Forks, má nejlepší polohu pro návštěvníky, především v létě. Butikový hotel nabízí současný dekor a elegantní skleněné povrchy v koupelně, spolu s Riverstone Spa na místě. Oproti tomu historický zážitek nabízí Fort Garry Hotel 4* pocházející z roku 1913. Pokoje jsou kvůli tehdejšímu designovému stylu dost malé, ale hotel skýtá velkolepost a kultivovanost té doby. Nachází se na pohodlném místě přes ulici od The Forks. Na předním místě na nábřeží naleznete butikový Mere Hotel 3*, další kvalitní možnost střední cenové kategorie, jen pár kroků od rušného Exchange District.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: ubytování s dobrou hodnotou nedaleko centra nabízí Humphry Inn & Suites 3*. Pokud je Vaší hlavní destinací Winnipeg Mint nebo jen hledáte dobrou hodnotu, Super 8 by Wyndham Winnipeg East 2* představuje skvělou volbu. Holiday Inn & Suites Winnipeg Downtown 3* je o něco dál mimo samotné centrum, ale je ideální pro ty, kdo chtějí navštívit Winnipeg Art Gallery, která je jen kousek pěšky odtud.

Akční nabídka ubytování: