17 turistických atrakcí Korsiky

17 turistických atrakcí Korsiky 1

Díky úžasné pobřežní scenérii, úsekům původního lesa a vysokými horám se zasněženými vrcholky odpovídá Korsika své přezdívce „Ostrov krásy“. Kolem pobřeží najdete půvabná přístavní městečka, zatímco na svazích hor jsou rozesety malebné vesnice. Korsika nabízí řadu možností aktivit a je rájem pro milovníky pláží, pěší turistiky i outdoorových sportů. Ostrov se může chlubit inspirativní skalnatou krajinou a 1000 km pobřeží s průzračným mořem ideálním na šnorchlování a hloubkové potápění. I když je Korsika od roku 1769 součástí Francie, má vlastní hrdou kulturu. Krajinou se potulují volně žijící osli, zdejší hudba je originální a kuchyně se vyznačuje typickými specialitami, jako jsou aromatické kořeněné sýry, kaštanová polenta nebo kaštanové sušenky.

 

Ajaccio

Nejslavnější syn Korsiky, Napoleon Bonaparte, se narodil v rušné metropoli ostrova, která leží v Zálivu Ajaccio. Z mnoha míst ve městě můžete obdivovat skvělé výhledy na moře. V centru Ajaccia je Place de Gaulle, velkolepé náměstí s jezdeckou sochou Napoleona, kterou v roce 1865 vytvořil architekt Viollet le-Duc. Na napoleonské trase se nachází také Maison Bonaparte, kde se Napoleon narodil a kde jsou dnes vystaveny jeho portréty, memorabilie a rodinné dokumenty, a galerie věnovaná Napoleonovi (včetně sbírky medailonů a mincí s Napoleonem) v Paláci Fesch (Muzeum výtvarného umění). Za prohlídku stojí staré město Ajaccio s jeho historickým půvabem a labyrintem klikatících se uzkých ulic. Nezbytnou zastávkou je katedrála v Ajacciu (Cathédrale d’Ajaccio) z 16. století, kde byl Napoleon v roce 1771 pokřtěn. Nejcennějším uměleckým dílem v katedrále je obraz Panny Marie Nejsvětějšího Srdce od Eugèna Delacroixe.

 

Bonifacio

Bonifacio je dobře zachovalé opevněné město ležící vysoko na strmé vápencové skále s fantastickými výhledy na moře. Město má starosvětský šarm a tvoří ho změť středověkých ulic a úzkých uliček. V samém srdci se nachází kostel Sainte-Marie-Majeure z 12.- 13. století, románský kostel s raně gotickými prvky. Za návštěvu stojí rovněž kostel Saint-Dominique z 13. století, se strohou fasádou a jednoduchým interiérem. Bonifacio leží v největší korsické přírodní rezervaci Bouches de Bonifacio (níže), která zahrnuje vápencové skály, pobřežní jeskyně a ostrovy Lavezzi. V blízkosti města je řada krásných pláží. Další destinace snadno dostupná z Bonifacia je přístav Santa Teresa di Gallura na Sardinii, vzdálený jen hodinu trajektem odtud.

 

Calvi

Město Calvi nadchne návštěvníky svým úžasným středomořským prostředím se skalnatými horami v pozadí. Slunečné přímořské město má atraktivní přístaviště a dlouhý kus krásné pláže v Zátoce Calvi. Kromě opalování, plavání a trávení času ve venkovních kavárnách je hlavní atrakcí Calvi jeho stará citadela. Tyčí se na skále shlížející na moře a obklopuje ji impozantní opevnění; představuje malý uzavřený svět s působivými kamennými ulicemi, úzkými uličkami, schodišti pro pěší a historickými budovami. V citadele se také nachází katedrála sv. Jana Křtitele (Saint-Jean-Baptiste), která je typickým příkladem korsické barokní architektury. Interiér obsahuje významná umělecká díla, včetně oltářního obrazu z 15. století znázorňujícího Zvěstování a sochy Panny Marie Růžencové z 16. století pocházejícího ze Španělska. Calvi je rovněž známé svým letním jazzovým festivalem, který přitahuje přední hudební talenty.

 

Město Bastia

Pokud si přejete poznat skutečnou Korsiku, zamiřte do tohoto rušného přímořského města. Bastia má malebný přístav a osobité staré město (Terra Vecchia) s mnoha úzkými uličkami a domy těsně u sebe. Ve starém městě najdete několik zajímavých kostelů, k nimž patří Kostel sv. Jana Křtitele ze 17. století (největší na Korsice), barokní Kaple Neposkvrněného Početí a Kaple Sv Rocha, která shlíží na fantasticky modré Středozemní moře. Na skalnatém výběžku jižně od přístavu je tyčí stará citadela pocházející z roku 1378.

 

Mys Cap Corse

Poloostrov Cap Corse, nejsevernější výběžek Korsiky, patří k nejhezčím oblastem na ostrově. Pokrývá ho podhůří i úrodná údolí, kde se daří vinné révě, ovoci a olivám. V krajině jsou rozesety středověké vesnice, jako je Pino na kopci porostlém lesem, Nonza na útesu a Rogliano, což je série vesniček a starých rybářských přístavů. Rogliano zahrnuje obce Erbalunga nedaleko Bastie, Macinaggio s přístavištěm pro jachty a Centuri s fungujícím přístavem. Plage de Farinole je nádherná písčitá pláž se spoustou prostoru pro milovníky slunce. Není sice příliš vhodná na plavání, protože je zde spodní proud, zato surfaři oceňují zdejší vlny. K dispozici je půjčovna surfovacích prken a také instruktážní kurzy. Dalším lákadlem pláže Farinole je restaurace.

 

Město Sant’Antonino

Starobylé město Sant’Antonino obehnané hradbami a ležící na skalnatém vrcholku ve výšce téměř 500 m nabízí pozoruhodné výhledy na okolní krajinu a moře. Leží v zeleném regionu Balagne a představuje jedno z nejstarších sídel na Korsice, s maurským dědictvím sahajícím do 9. století. Díky svému strosvětskému kouzlu získalo Sant’Antonino místo na seznamu nejkrásnějších vesnic Francie. Návštěvníci bývají nadšení změtí klikatících se středověkých kamenných ulic, uliček a krytých průchodů. Asi 7 km od Sant’Antonina, mezi horami se zasněženými vrcholky a mořem, se nachází klášter Couvent Saint-Dominique de Corbara, klidné útočiště na svahu kopce s fantastickými výhledy; klášter je přístupný veřejnosti a nabízí prohlídky i duchovní útěchu.

 

Město Sartène 

17 turistických atrakcí Korsiky 2
Sartene, Korsika

Sartène se pyšní označením „nejkorsičtější město Korsiky“. Osobité středověké město na vrcholu kopce je kvůli svému výjimečnému dědictví na seznamu francouzských Měst umění a historie. K jeho hlavním atrakcím patří kostel Eglise Santa-Maria-Assunta s jednoduchou fasádou typickou pro korsické kostely, dřívější Palác janovských guvernérů (dnes Radnice), a věž L’Echauguette, která skýtá daleké výhledy na údolí Vallée de Rizzanese. Nejstarší historii města přivádí k životu Muzeum korsické prehistorie a archeologie (Musée de Préhistoire Corse et d’Archéologie de Sartène). Expozice přinášejí sochy z prehistorických megalitů; zbraně, nástroje a keramiku doby bronzové a železné; archeologické nálezy z doby římské a umělecká díla i každodenní předměty z časů středověku. Kolem kostela a radnice leží příjemná pěší zóna s mnoha skrytými kouty k objevování: patří k nim arkády, klenuté průchody a malebná schodiště. Náměstí Place du Maghju představuje centrum, kde se soustřeďují obchody řemeslníků.

Každoročně na jaře se ve městě slaví Carnaval de Sartène. Karneval se spoustou zábavy zahrnuje průvody, hudební vystoupení a maškarní plesy. V Sartène se rovněž koná vždy na Velký pátek náboženské procesí nazývané Catenacciu, při kterém se předvádí utrpení Krista. Jeden z „kajícníků“ nese těžký kříž a řetěz během ponurého průvodu, který začíná v kostele Eglise Sainte-Marie a končí u oltáře kostela Sainte-Marie. Události přitahuje poutníky ze široka daleka. Asi 15 km od Sartène leží Domaine Rosa de Caldane, termální lázně nabízející hýčkání, s hotelem střední třídy a s restaurací, která podává korsickou kuchyni.

Tradiční Korsika a město Sartene

Pláže kolem Porto Vecchio

Pláže patřící k nejkrásnějším na Korsice naleznete kolem města Porto Vecchio, které je dnes rušným letním letoviskem. Zdejší pláže jsou ceněny kvůli rozsáhlým úsekům písku, mírným vlnám a přírodní scenérii. Nejznámější z nich je pláž Palombaggia, známá svým širokým písčitým břehem a klidným tyrkysově modrým mořem; další vynikající písčitá pláž je Santa Giulia. Obě leží v krytých zátokách, které skýtají chráněné prostředí ideální na plavání. O něco dále a méně přelidněná je pláž Rondinara, nádherný písčitý úsek v zátoce Rondinara. Křišťálově čisté moře kolem pláže Rondinara působí téměř tropickým dojmem. Přístavní město Porto Vecchio stojí za návštěvu také kvůli jeho impozantní citadele. Postavili ji 16. století Janované coby neproniknutelnou citadelu s masivním opevněním a dochovala se v původním stavu. Uvnitř citadely najdete mnoho působivých úzkých uliček, krytých průchodů a tichých náměstí. Kolem Place de la République je pak řada restaurací a obchodů.

.

Vesnice Piana a skály Calanques de Piana 

17 turistických atrakcí Korsiky 3
Calanques de Piana

Při volném putování můžete objevit nádhernou vyvýšenou vesnici Piana, která je na seznamu Nejkrásnějších vesnic Francie. Její kouzlo spočívá v malebných úzkých ulicích, příjemných náměstích a terasách se skvělými výhledy na moře. Piana zahrnuje mnoha nabílených a pestrobarevných domů a nádherný italský barokní kostel; Eglise Sainte-Marie má bohatě zdobený interiér s freskami a arkádami s kamennými medailony. U vstupu do vesnice Les Roches Rouges se nachází půvabný hotel v krásném prostředí. Z pozoruhodného místa na vrcholu kopce nabízejí pokoje pro hosty a venkovní patio výhledy na fantastické azurově modré moře v Zálivu Porto. Gastronomická restaurace v hotelu podává klasickou francouzskou kuchyni v elegantní jídelně, které je chráněna coby Historická památka. Další velkolepé panoramatické výhledy naleznete ve vesničce Vistale, kde je k vidění starobylá kaple Chapelle Saint-Lucie (přístupná v červenci a srpnu) zdobená freskami v byzantském stylu vytvořenými ruskými umělci ve 20. století. Mezi vesnicí Piana a přímořským letoviskem Porto vede krásná (a náročná) pobřežní trasa po klikatící se silnici kolem Calanques de Piana (UNESCO). Jedná se o zátoku (calanque) obklopenou růžovými žulovými útesy a skalními formacemi, které spadají do tmavě modrého Středozemního moře. Zdejší stezky pro pěší turistiku zahrnují vyhlídky s panoramatickým výhledem.

Akční nabídka Les Roches Rouges

Region Castagniccia

Asi 50 km (1 hodinu cesty) na jih od Bastie leží hornatý region Castagniccia, jehož název odkazuje na kaštanovníky jedlé, které zde hojně rostou (tradiční domy s kamennou střechou jsou vybaveny místností na sušení kaštanů). Poklidná zalesněná krajina je poseta starobylými vesnicemi na kopcích, malými vesničkami a nádhernými kostely. Mnohé z nich, jako je bohatě zdobený barokní Eglise Saint-Pierre et Saint-Paul v Piedicroce nebo Eglise Notre-Dame-du-Mont-Carmel z 18. století v Stoppia Nova, jsou na seznamu francouzských Historických pamtátek. V krásném přírodním prostředí se nachází klášter Couvent d’Alesani v Piazzali, další Historická památka, která stojí za návštěvu. Na pozemcích kláštera vede přírodní stezka dlouhá 31 km zdejší zelenou krajinou. Odvážnější pěší turisté se mohou vydat na vrchol Monte San Petrone (1767 m), přičemž mohou vyjít z Piedicroce nebo z průsmyku Col de Prato; v obou případech je výstup 6 km dlouhý a zabere 5-6 hodin. Stezka překračuje skalnaté horské hřebeny, vede nad kaštanovníkovými háji, údolími a vesničkami. Výhledy z vrcholu sahají přes Středozemní moře až k pobřeží Itálie.

 

Přírodní rezervace Bouches de Bonifacio

Přírodní rezervace Bouches de Bonifacio (UNESCO) je chráněná mořské prostředí, které zahrnuje vše ve vodách francouzského teritoria od jižního výběžku Korsiky až po Francouzskou riviéru a italské pobřeží. Rezervace zabírá rozlohu 80 000 ha včetně bažin, lagun a dalších pobřežních oblastí. V tomto ekosystému žije mnoho vzácných chráněných druhů ptáků a ryb. Nejzajímavější částí Bouches de Bonifacio je mořská rezervace ostrovy Lavezzi (Porragia), přední destinace pro šnorchlování a sportovní potápění na Korsice. Pod hladinou průzračného tyrkysového moře na potápěče čeká kouzelný podmořský svět a je možné zde spatřit pestré a exotické druhy ryb, jako je kněžík duhový a kranas zubatý. Řada společností nabízí výlety spojené se šnorchlováním a hloubkovým potápěním; doporučuje se mít rezervaci předem. K dispozici jsou vyhlídkové plavby plavby s večeří (z přístavů v Bonifaciu nebo Porto-Vecchio) pro ty, kdo raději chtějí relaxovat a těšit se z okolní scenérie.

 

Region Belgodère

V regionu Balagne se nachází opevněná středověká vesnice Belgodère ležící na svahu kopce nedaleko pobřeží. Na skalnatém výběžku se tyčí ruiny hradu ze 13. století shlížející na krajinu. Výjimečné panoramatické výhledy na moře a údolí Vallée du Reginu naleznete také v jiných částech vesnice. Ve Belgodère se návštěvníci mohou procházet klikatícími se ulicemi, relaxovat na venkovní terase kavárny a objevovat zdejší historické památky, k nimž patří malé kaple. Kostel sv. Tomáše (Eglise Saint-Thomas) v barokním stylu ukrývá pozoruhodný obraz Panny s Dítětem z 16. století.

 

Přírodní rezervace Scandola

V přírodní rezervaci Záliv Porto (UNESCO) naleznete fantastickou surrealistickou pobřežní krajinu. Réserve Naturelle de Scandola je přístupná pouze lodí a zahrnuje odlehlý hornatý poloostrov a ostrovy u pobřeží vytvořené aktivitou dávné sopky. Čisté tyrkysově modré moře omývá útesy a skryté zátoky.  Přírodní rezervace Scandola nabízí podmínky pro šnorchlování a hloubkové potápění patřící k nejlepším na Korsice; je možné zde spatřit delfíny, tuleně, murény, mečouny a korálové útesy. Lodní doprava sem často vyplouvá z města Calvi a méně často také z přístavů Porto a Galéria. Mnoho společností nabízí organizované výlety, které představují snadnější způsob, jak lokalitu navštívit.

 

Pustina Agriates

Pustina Agriates (Désert des Agriates) je rozsáhlá chráněná divočina s křovinami, zemědělskou půdou, skalnatým pobřežím a pobřežím se světlým pískem. Mnoho turistů se vydává do Agriates, aby se opalovali na krásných písčitých plážích. K nejoblíbenějším patří Plage de Lotu a Plage de Saleccia, které jsou ceněné pro svůj měkký bílý písek a čisté moře; obě pláže jsou ideální pro opalování se a plavání. Pláž l’Ostriconi ukrytá za dunami působí jako neobjevené místo díky své izolovanosti. K dalším možnostem aktivit v Pustině Agriates patří pěší turistika, prohlídka přírodních stezek a rybaření.

 

Extrémní pěší turistická trasa GR20

Milovníci extrémních outdoorových aktivit a zkušení hikeři mají tuto trasu ve velké úctě. Korsická stezka GR20 překračuje ostrov od severu k jihu přes divoké a odlehlé svahy kopců a hluboké rokle a je považována za nejobtížnější dálkovou trasu v Evropě. Trasa je mimořádně dlouhá a terén je drsný a pozoruhodný, avšak ti, kdo jsou dostatečně dobré kondici, aby se mohli pokusit ji zdolat, budou odměněni fantastickými panoramatickými výhledy.

Pěší túry v Itálii

Horský průsmyk Col de Bavella

Pokud budete Korsiku poznávat autem, velmi se doporučuje vydat se po scénické trase přes průsmyk Col de Bavella. Silnice prochází majestátní scenérií kolem linie římské silnice a pokračuje do horského průsmyku (v nadm. výšce 1243 m). Odtud budete mít dechberoucí výhledy na lesy, pláně, hory a moře.

 

Valdo Niello

Forêt de Valdo-Niello představuje krásně zelené prostředí se stínem korsických borovic, které mohou dosáhnout výšky až 50 m; místní varianta borovice černé (Laricio) je symbolem Korsiky. Husté lesy skýtají ideální prostředí pro druhy ptáků, jako je brhlík korsický. Také se zde nachází nejvyšší hora Korsiky, Monte Cinto (2706 m), jejíž vrchol je pokrytý sněhem i v létě. Lesem prochází řada stezek pěší turistiku, které návštěvníkům umožňují se nadýchat čerstvého vzduchu a obdivovat krásu přírody. 

Akční nabídka ubytování zde