Návštěva mexického Chichén Itza

Návštěva mexického Chichén Itza 1

Jen 200 km západně od letoviska Cancún leží Chichén Itzá, často považované za jednu z nejlepších archeologických lokalit v Mexiku. Pouze s krátkými přestávkami Chichén Itzá sloužilo více jak 700 let jako posvátná mayská lokalit a v 11. století už bylo politickou a náboženskou metropolí mayské říše, obnovené pod nadvládou Toltéků.

Chichén Itzá (UNESCO) je jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi, která přiláká každoročně více jak milion návštěvníků a mívá své pevné místo v programu cestovatelů mířících na krásný poloostrov Yucatán. Velkolepá mayská památka patří k hlavním cílům jednodenních výletů z mexického Cancúnu, přičemž nabízí řadu možností. S autem z půjčovny se můžete vydat z Cancúnu do Chichén Itzá také samostatně, což ale závisí také na tom, jak dobře znáte oblast a na velikosti Vaší skupiny, takže může být levnější a snazší se přihlásit na organizovaný výlet. Nechejte si také čas na mnohé další z atrakcí a aktivit v Cancúnu. Nedaleko ruin se nacházejí fantastické cenoty, zelená džungle a historická města, která mají na míle daleko od typických pláží v Cancúnu.

Návštěva mexického Chichén Itza 2

12 hlavních atrakcí Chichén Itzá

Chacmoolové v severních části lokality

Toltécké vlivy v Chichén Itzá jsou patrné hlavně na budovách tvořících severní skupinu, včetně slavných Chacmoolů, soch ležících postav držících obětní nádoby a s hlavou obrácenou na jednu stranu, které sloužily jako strážci chrámu. Dalšími významnými toltéckými sochami jsou Los Atlantes, atlanti, kamenné rytiny válečníků podpírající střechy a oltáře. Také zde uvidíte řadu odkazů na opeřeného hada Kukulkána, spolu se scénami bitev a obětí, které se tu objevují mnohem častěji než je obvyklé v klasickém mayském umění.

 

El Castillo:  Kukulkánova pyramida

Kukulkánova pyramida (El Castillo) dominuje severní části lokality a byla postavena v souladu s přísnými astronomickými a astrologickými pravidly. Výborně zrestaurovaná čtyřboká pyramida vysoká 30 m zaujme svou klasickou jednoduchostí. K hlavním prvkům patří 9 pater taras a 4 schodiště, každé na jedné straně, symbolizujících 9 úrovní nebe a 4 světové strany. Za pozornost stojí rovněž velké hadí hlavy na úpatí schodišť vedoucích na horní plošinu, kde stojí samotný Kukulkánův chrám, jehož hlavní vchod lemuje dvojice toltéckých hadích sloupů (pod chrámem byl nalezen chrám v čistě mayském stylu stojící na ještě starší pyramidě). Skutečně nezapomenutelný zážitek budete mít, když svoji návštěvu naplánujete na den rovnodennosti (21. března a 21/22. září), kdy se Kukulkánova pyramida stane dějištěm pozoruhodné hry stínů. Když zapadající slunce dopadá na rohy teras Kukulkánovy pyramidy, vrhá vlnící se stín na západní zeď severního schodiště. Ten sahá dolů až k obrovské hadí hlavě na úpatí pyramidy, takže působí dojmem obrovského hada plazícího se dolů k zemi.

 

Chrám válečníků

Na plošině východně od Kukulkánovy pyramidy stojí Chrám válečníků (Templo de los Guerreros), velkolepá stavba skládající se z několika prostorných síní se sloupy, které nepochybně imitují větší Chrám jitřenky v Tule. Několik řad hranatých pilířů střeží úpatí schodiště, na jehož vrcholu dřepí Chacmool. Hlavní vstup do chrámu je opět lemován 2 mohutnými hadími sloupy, s hlavami na zemi a ocasy ukazujícími k nebi. Za nimi stojí 4 atlanti podpírající velký kamenný oltář, kde archeologové odkryli zbytky staršího a menšího Chrámu válečníků ukrytého uvnitř pyramidy.

 

Síň tisíce sloupů

K Chrámu válečníků na jižní straně přiléhá Síň tisíce sloupů (Grupo de las Mil Columnas), která podle všeho sloužila jako krytá tržnice nebo místo shromažďování. Nedaleko od ní naleznete malé hřiště na míčové hry (Juego de Pelota), tržnici (Mercado) a parní lázeň (Temazcalli), z níž se dochoval vestibul, samotná lázeň a ohřívací místnost.

 

Chacmoolova hrobka

Asi 100 metrů severně od Kukulkánovy pyramidy je umístěna Chacmoolova hrobka (Tumba del Chacmool), kde před více jak 100 lety francouzský archeolog Le Plongeon nalezl kamennou postavu, kterou pojmenoval Chacmool. Stavba je rovněž známá jako Plošina Venuše kvůli zajímavým reliéfům se symbolem Kukulkána i jitřenky (hvězdy Venuše).

 

Obětní vody Posvátné cenoty (Cenote Sagrado)

Severně od Chacmoolovy hrobky vede vyvýšená cesta široká 6 m a dlouhá 300 m k velké posvátné cenotě, Cenote Sagrado (Cenote de los Sacrificios), která patrně představovala důvod, proč se zde Mayové usadili. Téměř dokonale kulatá přírodní vodní nádrž má průměr 60 m a její stěny spadají 24 m až k hladině vody, která má hloubku asi 82 m. Od 7. století až do doby po španělské konkvistě byla cenote poutním místem, s rituální potní lázní u okraje vody. V dobách sucha byly do cenoty házeny vzácné předměty a lidské oběti jako oběti bohu deště Chacovi. V letech 1904-1907 byla provedena řada průzkumných ponorů, při kterých bylo nalezeno 50 lidských koster (především mužů a dětí) spolu s řadou artefaktů z kamene, zlata, mědi a nefritu. Další průzkum v 60. letech provedený ve větších hloubkách vynesl na světlo dalších 4000 předmětů, některé z pryskyřice copal, spolu s gumovými a dřevěnými panenkami, a také lidskými a zvířecími kostmi.

 

Tzompantli, Zeď lebek

Nedaleko Cenote Sagrado se nachází velká čtvercová plošina nazývaná Tzompantli (Náhuatl), Zeď lebek. Poměrně děsivé místo sloužilo jako plocha pro kůly, na nichž byly napíchnuty hlavy obětovaných lidí, proto strany plošiny zdobí reliéfy zobrazující řady lebek. Vedle Tzompantli leží menší plošina známá jako Dům orlů (Casa de los Aguilas), jejíž schodiště je zdobeno kamennými hady a stěny reliéfy orlů a jaguárů držících ve spárech lidská srdce, což byly symboly 2 řádů toltéckých bojovníků.

 

Hřiště na míčové hry

Tak jako většina mayských měst má Chichén Itzá několik hřišť vybudovaných pro rituální míčovou hru. Bylo nalezeno 7 takových hřišť, kdy největší má rozlohu 146 x 37 m, s vertikálními stěnami vysokými téměř 9 m, v jejichž centru je umístěn těžký kamenný kruh s hadími motivy. Hra spočívala v tom zasáhnout těžkým gumovým míčem kamenný kruh pouze pomocí loktů, kolen nebo boků, zatímco míč (představující slunce) se nesměl dotknout země, jinak by byly jeho symbolická dráha přerušena. Kdo se dopustil přestupku, byl rituálně obětován: důkazy je možné spatřit na reliéfech na základně zdí, kde je patrné, že hráči byli sťati. Za pozornost stojí rovněž 2 malé chrámy, Edificio Sur a Templo Norte, zasvěcené božstvům Slunce a Měsíce.

 

Chrám jaguárů

Chrám jaguárů (Templo de los Tigres) leží na plošině vybudované u jihovýchodní stěny hřiště a byl nazván podle zvířete vytesaného do kamene v dolní svatyni. Horní chrám, kam se dostanete po strmém schodišti na boku, je obrácen západním směrem k hřišti. Tak jako v Chrámu válečníků i zde vchod lemují hadí sloupy. Za pozornost stojí fasáda s vlysy, z nichž většina zobrazuje jaguáry, zatímco uvnitř jsou patrné nástěnné malby zobrazující bitvu mezi Mayi a Toltéky.

 

Hrobka velekněze

V jižní skupině budov známé také jako Staré Chichén (Chichén Viejo) se nachází hrobka velekněze (Tumba del Gran Sacerdote). Při vykopávkách bylo zjištěno, že pyramida vysoká 10 m obsahovala 7 hrobek a některé cenné artefakty.

 

Observatoř Caracol

Jen kousek od Hrobky velekněze se nachází jedna z nejzajímavějších budov v Chichén Itzá, Caracol („Šnek“), což byla patrně observatoř. Uvnitř kruhové budovy stojí dvouúrovňová plošina se spirálovou spojovací chodbou. Za pozornost stojí úzké štěrbiny ve stěnách umístěné tak, aby umožňovaly slunečním paprskům proniknout do budovy 2x v roce na pár sekund, což byla jednoduchá a přitom spolehlivá metoda, kterou kněží používali k přesnému určení data.

 

Budova pro jeptišky

Bohatě zdobená budova pro jeptišky (Edificio de las Monjas) je vynikajícím příkladem mayského stylu Chenes, kde je prakticky každý centimetr fasády pokryt symboly mayského boha deště Chaca. Tzv. kostel (Iglesia) je obzvlášť pěkným příkladem architektury Puuc, raného stylu, v němž jsou fasády vyzdobeny geometrickými vzory a zvířaty, a také maskami Chaca.

 

Další budovy

Zajímavý je rovněž Chrám desek (Templo de los Tableros), s reliéfy toltéckých bojovníků a jaguárů, a Budova neznámého písma (Akab Dzib) nazvaná tak kvůli nerozluštěnému písmu nade dveřmi ve druhé místnosti. K dalším zajímavým budovám patří Chrám okenního překladu (Templo de los Dinteles), Červený dům (Casa Colorada nebo Chichan-chob) a stará nádrž Cenote Xtoloc.

***

Návštěva mexického Chichén Itza 3
cenota

Historie Chichén Itzá

Chichén Itzá (maysky „u studny v Itzá“) bylo založeno kolem roku 450 n.l. mayskými kmeny migrujícími z jihu a patrně zůstalo obydlené i dlouho poté, co odešli. Výzkum naznačuje, že v 7. století navštívili tuto část Yucatánu také toltécké kmeny z centrální mexické vysočiny, kteří se smísili se zdejšími Mayi. Splynutí dvou pokročilých civilizací vedlo k renesanci mayské architektury, kde začaly převažovat toltécké vlivy, což vedlo k pozoruhodné podobností Chichén Itzá se starou toltéckou metropolí Tollán. V době španělské konkvisty v roce 1533 bylo Chichén Itzá prakticky neobydlené, i když zůstalo poutním místem. Do 19. století se lokalita stala poutním místem jiného druhu, kdy sem přicházeli archeologové z celého světa, kteří odkryli mnohé z nejvýznamnějších staveb. Archeologická zóna v Chichén Itzá má rozlohu 8 km² a většina z ní zatím nebyla odkryta.

 

Výlety z Cancúnu a Playa del Carmen do Chichén Itzá

Jednodenní výlety z Cancúnu a Playa del Carmen – nejlepší způsob, jak si prohlédnout Chichén Itzá, je s organizovaným výletem. Lokalita pro Vás získá mnohem větší význam, když budete mít s sebou informovaného profesionálního průvodce, který/která Vám ukáže detaily a poskytne historický podklad. K výjimečným výletům patří deluxe výlet z Cancúnu do Chichen Itza. Odjíždí přímo od hotelu v Cancúnu a nabízí celodenní poznávání spojené s cestováním po krajině a k ruinám Chichén Itzá. Než přijedete na místo, v autobuse se podává snídaně. V Chichén Itzá Vás průvodce zavede zpátky v čase během prohlídky, při níž navštívíte všechny hlavní výše zmíněné části. Po prohlídce je oběd formou bufetu, a také příležitost si zaplavat v nedaleké cenotě. Výlet končí prohlídkou Valladolidu, a španělského koloniálního města nedaleko Chichén Itzá.

 

Samostatná návštěva Chichén Itzá

Autem do Chichén Itzá: můžete si vypůjčit auto z půjčovny a vydat se z Cancúnu do Chichén Itzá samostatně. Nejrychlejší trasa je po přímé dálnici 180 podléhající mýtnému, kdy Vám jedna cesta zabere něco přes 2 hodiny; na této trase není sice nic k vidění, ale je rychlá. Z Playa del Carmen jeďte po dálnici 180D, která rovněž podléhá mýtnému. V jiném případě můžete jet po dálnici, kde se mýtné neplatí a která prochází řadou měst. I když je zajímavější, je mimořádně pomalá a na každé cestě může přidat hodinu i více. Budete-li chtít vidět zdejší města, jeďte po dálnici podléhající mýtnému směrem tam a po bezplatné dálnici zpátky.

 

Kde se ubytovat

Doporučujeme následující hotely a resorty s vynikající hodnotou v džungli nedaleko Chichén Itzá: 

Hacienda Chichen Resort 3* je luxusní hotel v koloniálním stylu na fantatickém místě, s bujným tropickým prostředím a hezkou zahradní terasou. Pokud jde dobrou kvalitu, resort střední třídy v krásném prostředí, Hotel & Bungalows Mayaland 3*, nabízí bazény lemované palmami, jízdu na koni a skvělé spa. Hotel Okaan 3* představuje cenově dostupné holistické útočiště na odlehlém místě v deštném pralese, s víceúrovňovým bazénem a léčebným spa. Pokud hledáte ekonomický hotel dobré kvality, Hotel DORALBA INN Chichen 3* má čisté pokoje, bazén ve stylu cenote a snídaně v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Co dělat v okolí Chichén Itzá

I když při návštěvě Chichén Itzá máte na výběr ze spousty aktivit, budete-li mít o něco více času, můžete rozšířit své zážitky návštěvou nedalekých mayských vesnic. Ta zahrnuje ochutnávku tradičního jídla, zhlédnutí náboženských obřadů a seznámení se s jejich tradičním uměním (obvykle nejlépe při návštěvě spojené s přenocováním). Nedaleko se nacházejí další atrakce, která stojí za návštěvu, jako je Balankanché s mnoha jeskyněmi a velkými sbírkami keramiky a model, která je součástí rozsáhlého labyrintu podzemních jeskyní a vodních tras. Za pozornost stojí rovněž kostel San Bernardino z 16. století ve městě Valladolid, 42 km východně od Chichén Itzá. Město je rovněž proslulé svými cenotami, přírodními krasovými propadlinami s vodou, kam se dostanete po lávce vedoucí dolů k okraji vody asi o 45 m níže. Obzvlášť oblíbená je Cenote Dzitnup, příjemné místo s teplou kobaltově modrou vodou.