Navštivte australský Melbourne

Navštivte australský Melbourne 1

Melbourne, umělecky orientované, kosmopolitní a dopřávající si stejně tak caffé latte jako vychlazené pivo, má silný nárok na status kulturní metropole Austrálie. Není pochyb o tom, že je to světové město: má skvělou kulinářskou scénu, kalendář sportovních akcí konkurující kterémukoli jinému na Zemi a okrsky sahající od módních až po historické. Přímořské tramvaje projíždějí kolem budov z červených cihel, moderní architektura se leskne nad občanskými náměstími a alternativní rock se ozývá z barů v uličkách – je to město, které má styl. Jeho rozmanité obyvatelstvo přitom přispělo k jeho živé mezinárodní kultuře. Vlny imigrantů z evropských a asijských zemí v posledních 50 letech přinesly eklektickou a energickou směsici kultur, ať už jde o hudbu, umění, divadlo a literaturu, ale také jídlo, kdy „čínská čtvrť“ Chinatown a ul. Lygon Street inspirovaná Itálií představují skvělé příklady rozmanitého kouzla tohoto města. Ale ať už budete ve městě kdekoli, nemusíte hledat dlouho příznivce zdejší hlavní sportovní vášně: australského fotbalu (AFL) známého jako footy. Chvála, která se nyní snáší na Melbourne, může sice obyvatele Sydney dráždit, ale málokdo by popíral fakt, že metropole státu Victoria je destinací sama o sobě. Není to nic nového: Muzeum imigrace, Melbourne Museum a Státní knihovna představují skvělá místa, kde získáte historickou perspektivu města, jehož aboriginské počátky, rozvoj podporovaný zlatou horečkou a rychlá expanze stojí za tím, že se v roce 1901 stalo politickou metropolí Austrálie. Když se rychle přesuneme o více jak století dopředu, Melbourne se stalo globální destinací vítající návštěvníky a turisty. Můžete zamířit do trendového plážového okrsku St Kilda s rybími restauracemi a procházkami po molu. Můžete se procházet bohémským předměstím Fitzroy s galeriemi umění a specializovanými knihkupectvími. Nakupovat můžete v designérských obchodech na předměstí Toorak a South Yarra. Nebo se můžete držet centra, k jehož atrakcím patří nám. Federation Square, vlakové nádraží Flinders Street Station a Stará věznice v Melbourne. Melbourne se často dostává vysoko na seznamu „nejpříznivějších měst pro život“, a když zde budete, snadno pochopíte, proč tomu tak je. 

Turistická kancelář: Melbourne Visitor Centre

Turistické pasy: iVenture card nabízí bezhotovostní vstup do řady atrakcí v Melbourne, ale musíte si vybrat jeden z několika balíčků, jako je Melbourne Flexi Attraction Pass a Melbourne Unlimited Attractions Pass. Poté můžete používat kartu, kterou zakoupíte v návštěvnickém infocentru.

Navštivte australský Melbourne 2
Eureka Tower

Jak se tam dostat

Letecky

Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Melbourne, ale některé aerolinie nabízejí trasy s mezipřistáními; patří k nim Thai Airways (přes Bangkok), Cathay Pacific (přes Hongkong), Emirates (přes Dubaj), Singapore Airlines (přes Singapur) a Malaysia Airlines (přes Kuala Lumpur). Qantas nabízí přímé lety z USA. Lety bývají obvykle nejdražší kolem Vánoc, zatímco nejlevnější letenky seženete od poloviny dubna do poloviny června.  

Doba letu: z Londýna 22 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 23 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin, z Toronta 24 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 1 hodina 35 minut.

Po silnici

VicRoads provozuje silniční systém v Melbourne. Poskytuje informace o bezpečnosti na silnicích a podmínkách a požadavcích pro řízení ve státě Victoria. Řídit se zde smí od 18 let a doprava jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost je obvykle 40 km/h v oblastech s chodci, 50 km/h v městských oblastech a 100 km/h na venkovských silnicích a dálnicích. Zahraniční návštěvníci mohou používat svůj platný národní ŘP po dobu až 3 měsíců, pokud je vybaven fotografií. Zvláštní pravidla platí pro řízení kolem tramvají v Melbourne, které často jezdí po silnicích. Auta musí zastavit za tramvají, když ta zastaví v pruhu před nimi. Auta musí čekat ve frontě vlevo, aby mohla zabočit doprava na křižovatkách označených značkami „Safety Zone“ (bezpečnostní zóna). Tyto křižovatky se většinou nacházejí v melbournském CBD a pár jich je v jižním Melbourne. Melbourne má 2 hlavní dálnice podléhající mýtnému a vedoucí do CBD: CityLink na západě a EastLink na východě. Mýto se u obou platí bezhotovostně. Abyste mohli po těchto dálnicích jezdit, musíte si buď otevřít účet (a dostat dálkové monitorovací zařízení nazývané eTag, které se připevní k autu), nebo si zakoupit pas předtím, než se vydáte na tuto dálnici. Auto, které řídíte, také musíte zaregistrovat u Vic Roads.

Poruchová služba: Royal Automobile Club Victoria (RACV).

Trasy – Melbourne má dobrý přístup po silnici do dalších velkých měst v Austrálii. Západní dálnice (8) vede do Adelaide (tak jako působivá Velká oceánská silnice kopírující západní pobřeží Victorie), dálnice Hume Highway (31) a Princes Highway (1) do Sydney a Hume Highway (31) a Barton Highway (25) do Canberry.

Autobusy – Společnost Greyhound Australia provozuje rozsáhlé spojení po celé Austrálii včetně tras z Melbourne do Brisbane, Sydney, Canberry, Cairns a DarwinuPremier Motor Service provozuje spoje mezi Melbourne a Sydney, Gold Coast, Brisbane, Mackay, Rockhampton, Townsville a Cairns. Tyto spoje jezdí z autobusového nádraží Southern Cross na Spencer Street.

Doba cesty: z Adelaide 8 hodin, ze Sydney 9 hodin, z Canberry 7 hodin.

Vlakem

Australské vlaky jsou moderní a pohodlné a mají spací vozy na delší cesty. Vlakové nádraží Southern Cross na Spencer Street obsluhuje vlakové spoje v Melbourne a okolí, regionální spoje ve státě Victoria i spoje do sousedních australských států. Je to konečná vlaku The Overland, spoje NSW Train Link a jedna z pěti stanic tvořících železniční síť City Loop v centrálním okrsku CBD. Železniční stanice Flinders Street Station nedaleko Federation Square je hlavní konečnou stanicí pro předměstské metropolitní linky. V/Line je regionální poskytovatel veřejné dopravy, který provozuje spoje Interstate Link s navazujícími autobusovými spoji, a také rozsáhlé vlakové spojení ve státě Victoria i do dalších destinací, jako jsou města Geelong, Ballarat, Bendigo, Kyneton a Seymour. Daylink spojuje Melbourne s Adelaide vlakem z Melbourne do Bendiga, a pak autobusem z Bendiga do Adelaide. Canberra Link spojuje Melbourne s Canberrou vlakem z Melbourne do Albury, a pak autobusem do Canberry. Great Southern Railways provozuje některé luxusní vlaky na trasách napříč Austrálií. Vlak The Overland jezdí na denních spojích mezi Adelaide a Melbourne v obou směrech 2x týdně. NSW TrainLink provozuje mezistátní vlakové a autobusové spoje mezi Melbourne a Sydney (a regionálními centry v Novém Jižním Walesu), Canberrou a Brisbane.

Doba cesty: z Adelaide 10 hodin 30 minut, ze Sydney 11 hodin.

Navštivte australský Melbourne 3
Federation Square

Co dělat a na co se podívat 

Eureka Skydeck 88 je vyhlídková plošina v 88. patře věže Eureka Tower. Asi za 40 sekund se výtahem dostanete na nejvyšší vyhlídkovou terasu na jižní polokouli skýtající dechberoucí 360° výhledy na Melbourne a jeho okolí, včetně centrálního okrsku CBD, sportovního okrsku, zálivu Port Phillip Bay a oblasti Docklands. Milovníci vzrušení si přijdou na své v The Edge, třímetrové prosklené krychli (foto výše) která vyčnívá na boku věže ve výšce téměř 300 m nad zemí. Také terasa nabízí příležitost se podívat na svět dole a je to perfektní místo pro fotografování snímků města z výšky. Určitě to ale není nic pro bázlivé.

Federation Square (Fed Square) (foto výše) je architektonická ikona města, které miluje moderní design, a městský blok, který se stal jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Melbourne, přičemž přináší na jednom místě společenské, kulturní a obchodní aktivity. K hlavním lákadlům zde patří Ian Potter Centre: NGV Australia, galerie vystavující díla australských umělců (včetně Aboriginců a obyvatel ostrovů v Torresově průlivu), a Australské centrum pro pohyblivé obrázky (ACMI). Podivně vypadající geometrické budovy a rozsáhlé náměstí dlážděné pískovcovými kameny jsou atrakcí samy o sobě. K dispozici je zde řada restaurací a barů, jako je Chocolate Buddha, Taxi Kitchen nebo střešní Transit Bar.

Výstavní budova a zahrady (Royal Exhibition Building and Gardens) – je to jediná velká budova Průmyslového paláce z 19. století na světě, které se dochovala v původním stavu, kdy byla navržena v roce 1878 pro Mezinárodní výstavu v Melbourne 1880-1881. Poté, co se v roce 1901 Austrálie osamostatnila na Anglii, se v této velkolepé budově konalo inaugurační zahájení australského federálního parlamentu. Také zde proběhlo slavnostní odhalení australské vlajky, která se objevila jako první na velkolepé kopuli stavby. K dispozici jsou komentované prohlídky (rezervace nutná).

Národní galerie státu Victoria (National Gallery of Victoria International byla založena v roce 1861, takže je to nejstarší galerie umění v Austrálii a vystavuje nejlepší sbírku mezinárodního umění v zemi s více jak 68 000 pracemi od evropských starých mistrů, ale také současných umělců. Mezi obrazy, které zde obvykle bývají vystaveny, jsou díla od Gainsborougha, Constabla, Bonnarda, Delacroixe, Moneta a Rembrandta. Také se zde konají dočasné expozice a výstavy (na stránkách najdete detaily). Budova je uměleckým dílem sama o sobě.

Melbourne Museum – největší muzeum v Austrálii se může chlubit deštným pralesem pod střechou, Aboriginským kulturním centrem Bunjilaka, kompletní kostrou plejtváka obrovského, kinosálem IMAX a stálou sbírkou v 8 galeriích včetně jedné speciálně pro děti. V muzeu se rovněž konají dočasné výstavy a je místem, kde můžete poznat život ve státě Victoria od minulosti po současnost prostřednictvím vybraných expozic zaměřujících se na přírodní prostředí, kulturu a historii. Muzeum se nachází za Královskou výstavní budovou a parkem Carlton Gardens jen kousek pěšky od zastávky bezplatné okružní tramvaje č. 10.

Muzeum imigrace (Immigration Museum) dává multikulturní pestrosti v Melbourne lidskou tvář. Naleznete zde 6 stálých expozic s příběhy, popisem cesty a časovou osou přistěhovalců, historií Celní galerie a prezentaci o identitě a opuštění domova vyzývající k zamyšlení. Muzeum zahrnuje Discovery Centre a řadu vzdělávacích průvodců, takže jeho dokumentace skutečných životních příběhů nově příchozích do Austrálie je fascinující. Vzhledem k tomu, že Melbourne vděčí za svoji kosmopolitní atmosféru mnoha imigračním vlnám, tuhle pamětihodnost byste si určitě neměli nechat ujít. Na její návštěvu si nechejte pár hodin.

Navštivte australský Melbourne 4

Stará věznice v Melbourne (Old Melbourne Gaol) byla založena v roce 1841 a rychle rozšířena v době zlaté horečky. Ve věznici proběhlo 136 poprav oběšením, kdy nejznámější je poprava Neda Kellyho v roce 1880. Expozcie zahrnují sbírku posmrtných masek, šibenici, na níž byl Ned Kelly oběšen, jeho zbraň a zbroj, kterou nosil člen jeho gangu. Komplex také zahrnuje historický smírčí soud a dřívější policejní strážnici. Věznice byla uzavřena v roce 1929, ale stále zde probíhají rekonstrukce zatýkání a uvěznění pro návštěvníky, a také různé výstavy, jednou za týden představení a noční prohlídky s příběhy spojenými s minulostí věznice.

Melbourne Zoo je uznávané a nejstarší v Austrálii (v roce 2012 oslavilo 150. narozeniny), přičemž je domovem více jak 300 druhů zvířat z Austrálie i zámoří. Navštívit můžete Gorilí deštný prales, spatřit orangutany, hrochy, asijské slony, sumaterské tygry a paviány pláštíkové, a projít se obzvlášť působivým Motýlím domem. S dětmi se vydejte do Growing Wild (volně přeloženo „život v divočině“), nové interaktivní části, kde děti mohou vyhrabávat tunely a lézt do obřích želvích krunýřů, nebo se připojit k dospělým při interaktivním zážitku, prvním svého druhu na světě, „Já, zvíře“, což je částečně divadelní představení a částečně multimediální prohlídka.

Muzeum moderního umění Heide (Heide Museum of Modern Art) – dříve dům Johna a Sunday Reedových, patronů melbournské umělecké scény, byl po jejich smrti proměněn v Muzeum moderního umění. Dnes jsou zde vystaveny pěkné expozice současného australského umění, z nichž velkou část nasbírali Reedovi. Můžete zde obdivovat figurativní, abstraktní, expresionistická a realistická díla umělců, jako je James Gleeson, Inge King a Mirka Mora. Obzvlášť působivý je sochařský park v areálu muzea.

Akvárium SEA LIFE (SEA LIFE Melbourne Aquarium) zahrnuje 4 různá mořská prostředí pro živočichy; od Antarktidy a Korálového atolu po Dobrodružství v deštném prales a Molo mořských koníků (s velkou sbírkou různých druhů mořských koníků a mořských draků). Mořské želvy, raci poustevníčci, tropické ryby, medúzy a kolonie tučňáků patří k hlavním hvězdám akvária, kde je také možné absolvovat základy hloubkového potápění a pak se ponořit za žraloky v Oceanáriu (2,2 mil. litrů vody). Počítejte se 2-2,5 hodinami na prohlídku všeho, co akvárium nabízí, nebo ještě déle, plánujete-li plavání se žraloky. 

Akční nabídka ubytování: