13 příkladů architektury s odrazem

13 příkladů architektury s odrazem 1

I když nejoblíbenější styly jsou baroko, gotika a neoklasicismus, něco lákavého je také na budovách – ať už jsou to rezidence, kanceláře, muzea nebo veřejná umělecká díla – které se mohou pochlubit modernějším stylem. Technologický vývoj v architektuře samozřejmě umožnil, aby byly dnešní plány o to progresivnější. Jedním z materiálů, který se hodí k modernímu, je reflexní sklo. Ať už jde o prvek tajemna nebo estetickou jednoduchost zrcadel, architekti po celém světě obkládají svá mistrovská díla reflexním sklem – a lidé to milují.

 

One World Trade, New York City, USA

Vedle Bílého domu patří One World Trade k nejznámějším adresám v USA. Byla postavena po teroristickém útoku z 11. září, kdy zahynulo téměř 3000 Američanů, a tzv. Freedom Tower („Věž svobody“) je nejvyšší budova v zemi a na západní polokouli. Věžová budova, která symbolizuje nezlomnou lidskou vůli žít, však nebyla po svém dokončení v roce 2006 tak dobře přijata. V posledních letech ale získala lásku města i jeho obyvatel.

 

Elbphilharmonie Hamburg, Hamburk, Německo 

13 příkladů architektury s odrazem 2

Jednu z největších koncertních síní na světě, Elbphilharmonie Hamburg (Elbphi) („Labská filharmonie“), vybudovali v roce 2017 architekti ze studia Herzog & de Meuron. Průlomový projekt, který vypadá jako loď se zvednutou plachtou ze skla uprostřed Labe, vyšel na závratných 866 mil. EUR – přesto je mnozí považují za dobře investované peníze, protože se stala jedním z nejvyhledávanějších zařízení svého druhu na světě. I když byla stavba dokončena o několik let později a stála miliony eur navíc, náklady se už prakticky splatily díky více jak 3 mil. návštěvníkům, kteří si sem od jejího otevření přišli poslechnout koncert.

 

Maraya Concert Hall, Al Atheeb, Saúdská Arábie

Elphi v Hamburku, Německo je sice jedno z největších koncertních zařízení na světě, ale Maraya Concert Hall (úvodní foto) v Al Atheeb, Saudská Arábie, je zase výjimečná svým umístěním. Leží v pouštní krajině v rámci města, takže stavba pokrytá zrcadly působí téměř jako fata morgana. Vypadá sice jednoduše – obdélníková kostka pokrytá obřími zrcadlovými panely – ale toto dílo milánského studia Giò Forma bylo obří podnik, který jen zdůraznil kulturní bohatost města. Koncertní sál zahrnuje také imerzivní divadlo a interaktivní výstavu.

 

Steirereck, Vídeň, Rakousko

Steirereck ve Vídni, Rakousko, vypadá možná spíše jako umělecká instalace než jako restaurace, ale její úspěch je nesporný (2 michelinské hvězdičky). Navrhlo ji vídeňské studio PPAG Architects a menu restaurace Steirereck je současné tak jako její architektura; ochutnat zde můžete sezónní pokrmy, jako je meruňka se sójou, šalvěj ananasová a fermentovaný med ve tvaru růže. Budova je ještě zajímavější tím, že ji obklopuje historický pavilon Stadtpark.

 

The Gherkin, Londýn, Anglie 

13 příkladů architektury s odrazem 3

Zrcadlový mrakodrap 30 St Mary Axe, kterému se kvůli jeho tvaru přezdívá The Gherkin („Okurka“), má výšku 46 452 m² a je to jedna z nejtypičtějších staveb na panoramatu Londýna. Navrhl ho renomovaný architekt Norman Foster a budova zcela změnila vzhled londýnského finančního okrsku.  

 

Treehotel, Harads, Švédsko

Za vytvořením Treehotelu byla myšlenka dělat věci trochu jinak než jiné luxusní hotely v regionu. Architekti 7 apartmánů, z nichž každý má jiné téma, chtěli hostům nabídnout příležitost být v kontaktu s přírodou nekonvenčním způsobem: vstupem do prosklené kostky, kterou navrhli architekti z Tham & Videgård Arkitekter. Přezdívá se jí Mirrorcube („Zrcadlová kostka“) a je to originální stavba téměř neviditelná ve svém přírodním prostředí; dostanete se do ní po provazovém mostě, který splývá s lesem.

Akční nabídka ubytování 

Mirror Houses, Bolzano, Itálie

Na úpatí jihotyrolských Dolomit mezi jabloněmi se nachází Mirror Houses od Petera Pichlera, který nastavuje nový trend v oblasti pronajímaných rekreačních domů. Mirror House je vybaven ložnicí, obývacím pokojem, jídelnou a plně funkční kuchyní (plus vlastním bazénem v letních měsících), takže ho musíte vidět.

Akční nabídka ubytování 

LUMA Arles, Arles, Francie 

13 příkladů architektury s odrazem 4

Pokud existuje architekt, jehož práce je vychvalována po celá desetiletí, je to Frank Gehry. K jeho nedávným projektům patří LUMA Arles (2013), která není pokrytá sklem, ale nerezovou ocelí, ta je však vysoce lesklá a má podobný efekt, především když zapadá slunce. Inspirací Gehrymu byla řada věcí: římská architektura v Arles, sousední hory i obraz Hvězdná noc od Vincenta van Gogha, který malíř dokončil v Provence. Gehry tomu všemu dal výraznou současnou obměnu a výsledkem je dechberoucí stavba.

 

Invisible House, Joshua Tree, Kalifornie, USA

Na první pohled nevypadá Invisible House jako stavba s 22 patry. Ale když půjdete kolem po délce, uvidíte to: je to mrakodrap položený na bok. Stavba vybavená zasouvacími dveřmi od podlahy ke stropu a okny skýtajícími panoramatické výhledy na okolní poušť zabírá rozlohu 90 akrů. Zahrnuje krytý bazén dlouhý 30 m a pronájem je k dispozici na airbnb.  

Akční nabídka ubytování 

.

Summit One Vanderbilt, New York City, USA

Budova One Vanderbilt byla odhalena v roce 2021 vedle ikonického vlakového nádraží Grand Central v New York City, k němuž představuje zajímavý kontrast. K vidění je toho hodně, ale centrum tvoří vyhlídková plošina od Snøhetta v 93. patře, jejíž zdi, podlahy a stropy jsou vybaveny zrcadly, které narušují vnímání místa.

               

Casa Invisible nedaleko Lublaně, Slovinsko

Rakouské studio Delugan Meissl navrhlo nízkonákladovou obytnou jednotku Casa Invisible obloženou zrcadly v krásné bukolické krajině Slovinska. Její nápadný vzhled je jen jeden důvod, proč je zajímavá: kromě toho je přenosná. Byla vybudována jako prototyp kvůli stále rostoucím cenám bydlení v zemi, ale je také velmi přizpůsobitelná, protože její interiér je tvořen 3 moduly, které je možné uspořádat, jak si budou obyvatelé přát.

 

Notariaat 2.0, Horebeke, Belgie

Architekti Dries Vens a Maarten Vanbelle se seznámili během studia v roce 2004 a o dva roky později založili společnou firmu. Vytvořili více jak 100 projektů po celém světě, kdy jedním nich je zrcadlový Notariaat 2.0. Jak název naznačuje, jedná se o druhé opakování podobné budovy, kterou architekti navrhli o několik let dříve. Nechtěli však původní stavbu jen okopírovat, takže použili naprosto odlišný přístup, takže tahle má podobu abstraktní zrcadlové kostky.

 

Château de Rentilly, Bussy-Saint-Martin, Francie

Asi 30 minut cesty od Paříže hrdě stojí dílo umělce Xaviera Veilhana, architektonické firmy Bona-Lemercier a designéra Alexise Bertranda ve městě Bussy-Saint-Martin. Mohutná budova (dříve zchátralý zámek) je dnes centrem současného umění coby Kulturní park Rentilly. Na rozdíl od mnoha zámků v krajině Francie byl tento zchátralý natolik, že neměl žádnou historickou hodnotu, takže noví majitelé měli naprostou kreativní svobodu.