12 budov, na které se můžeme těšit v roce 2021

12 budov, na které se můžeme těšit v roce 2021 1

MAD: Wormhole Library, Čína

Na příští rok je plánováno otevření knihovny Wormhole Library (úvodní foto), kterou studio MAD buduje na čínském ostrově Hainan (Chaj-nan). Bude mít nepravidelné zaoblené tvary z bílého betonu s velkými kruhovými otvory, čímž má evokovat „červí díru, která překračuje čas i prostor“.

 

Adjaye Associates: Le Mémorial des Martyrs, Niger

V Nigeru se Adjaye Associates chystají dokončit památník lidem, kteří přišli o život v boji s teroristy na hranicích země. Bude ho tvořit 56 betonových sloupů s průřezem hvězdy tyčících se do výšky 20 m a nacházejících se na velkém prostoru určeném pro občanské akce.

 

SANAA: La Samaritaine, Francie

12 budov, na které se můžeme těšit v roce 2021 2

Po dlouhém očekávání otevře své dveře ikonický obchodní dům La Samaritaine v Paříži zrekonstruovaný studiem SANAA. V rámci projektu studio pokrylo některé fasády z 19. století novým průhledným povrchem, který je popisován jako „série vln z leptaného skla“. Původně měl otevřít už v roce 2013, ale práce byly několikrát zastaveny kvůli soudním přím a kampaním proti změnám budovy.

 

Heatherwick Studio: Little Island, USA

K méně obvyklým projektům, mají být v příštím roce dokončeny, patří Little Island od studia Thomase Heatherwicka, vyvýšený park nad řekou Hudson River v New York City. Projekt, původně známý jako Pier 55, je tvořen 132 sloupy ve tvaru houby, které podpírají zvlněnou zelenou krajinu. Na ní se pak mají nacházet prostory pro komunitní akce a vyhlídkové terasy.

 

Tadao Ando: Bourse de Commerce, Francie

Další zrenovovaná historická budova v Paříži, která bude otevřena v roce 2021, je Bourse de Commerce, budova obchodní burzy z 18. století, kterou Tadao Ando proměňuje v galerii současného umění ve spolupráci s Niney et Marca ArchitectesPierre-Antoine GatierSetec Bâtiment. Výstavní prostor se bude nacházet v kulaté betonové stavbě umístěné přímo pod původní malovanou kopulí budovy.

 

Schmidt Hammer Lassen Architects a Gottlieb Paludan Architects: Shenzhen East Waste-to-Energy Plant, Čína

Svého dokončení dosáhne stavba největší elektrárny zpracující odpad na světě v hornaté oblasti na okraji města Shenzhen (Šen-Čen), která má spalovat až 5000 tun odpadu denně. Dvě třetiny obrovské střechy kruhové budovy budou pokryty fotovoltaickými panely, aby budova měla vlastní ekologicky udržitelný přísun energie.

 

Fosters and Partners: Le Dôme, Francie

Jeden z nejmenších projektů na tomto seznamu je Le Dôme, vinařství, které studio Fosters and Partners buduje ve městě Saint-Émilion. Bude mít charakteristický tvar kopule, který imituje mírně se svažující okolí. Tvořit ho bude paleta materiálů s texturou, jako jsou terakotové střešní tašky a stěny vytvořené z udusané hlíny (taipa) a z betonu.

 

Snøhetta: Ordrupgaard, Dánsko

12 budov, na které se můžeme těšit v roce 2021 3

Snøhetta má řadu projektů, které chce v roce 2021 dokončit, ale k nejpozoruhodnějším patří podzemní rozšíření muzea umění Ordrupgaard v Dánsku. Nedoceněná budova, která je spojená s galerií od Zahy Hadid z roku 2005, je navržena tak, že zvenčí je vidět pouze její ocelová střecha, takže se podobá abstraktní skulptuře v zahradě muzea.

 

MVRDV: Valley, Nizozemsko

MVRDV (Winy Maas) poprvé ukázal svůj design této výškové budovy s mnohostranným využitím v Amsterdamu už v roce 2015 a k jejímu otevření má konečně dojít v roce 2021. Nazvána byla Valley („Údolí“) a bude zahrnovat tři „vrcholky“, každý pokrytý zelení a arkýřovými okny, které z něj vyčnívají v různých úhlech.

 

Holloway Studio: F51, Velká Británie

První vícepatrový skatepark světa postavený jen za tímto účelem má být letos otevřen v anglickém pobřežním městě Folkestone v Kentu. Tvořit ho budou tři patra se sešikmenými betonovými povrchy, které fungují jako rampy a další prvky pro skateboardisty a jezdce na kolech BMX. Cílem je dosáhnout toho, aby mladí lidé z této oblasti neodcházeli.

 

Herzog & de Meuron: rozšíření Muzea Küppersmühle, Duisburg, Německo

V Německu Herzog & de Meuron podle plánu dokončit rozšíření Muzea Küppersmühle, které studio zbudovalo v bývalém skladišti v roce 1999 podle hlavního plánu architekta Normana Fostera. Rozšíření připojí tři cihlové galerie na konec řady industriálních budov a spojí je pomocí mostů, které budou procházet původními věžemi (sily). Je to druhé rozšíření muzea po prvním plánu, který zahrnoval nasvícenou kostku balancující na vrcholu věží, který však nikdy nebyl realizován.

 

Zaha Hadid Architects: ústředí Bee’ah Headquarters, SAE

Další zpožděný příchod v roce 2021 bude slavit ekologické ústředí Bee’ah Headquarters ve Spojených arabských emirátech, které mělo původně být dokončeno už vloni. Koncept pochází od architektky Zahy Hadid, budova má ladné tvary, které zapadají do okolního prostředí pouště a pomáhají snášet extrémní povětrnostní podmínky.