Mikronésie zahrnuje čtyři souostroví: Federativní státy Mikronésie (včetně Karolín), Marshallovy ostrovy, Severní Mariany a Palau. Region má za sebou bouřlivou historii cizích nadvlád a politických změn. I přes zvraty a cizí vlivy (Španělska, Německa, Japonska a USA) si mnoho obyvatel uchovalo své kulturní dědictví a tradice, zatímco jiní žijí životním stylem inspirovaným učením misionářů z 19. století. Všechny tichomořské mikronéské státy se po II. světové válce dostaly pod tzv. Poručenskou radu OSN spravovanou USA a dnes dosáhly konečného politického urovnání.
Celkově jsou ostrovy známé svojí dramatickou tropickou přírodou, čistými plážemi a skvělými možnostmi potápění. V kontrastu s tím byla oblast také svědkem temných momentů novodobé historie: na mořském dně leží nespočet vraků, byly zde prováděny nukleární testy a ostrůvek Tinian posloužil pro start amerických letadel, která shodila atomovou bombu na Japonsko. Obyvatelé ostrovů přes to všechno si uchovali svoji odolnost a návštěvníci zde mohou očekávat vřelé přijetí.
Cestování do Mikronésie
Letecky
Hlavní aerolinie pro tuto oblast jsou United, u kterých je potřeba se poradit ohledně jednotlivých letů. Kromě toho různé místní aerolinie nabízejí pravidelné lety mezi ostrovy, charterové i vyhlídkové lety. Vynikající spojení funguje z ostrovů Guam, Majuro a Saipan na další ostrovy, zatímco lety mezi ostatními ostrovy bývají vzácnější. K aeroliniím patří:
Air Marshall Islands – státní aerolinie provozují charterové lety, vyhlídkové lety i lety mezi jednotlivými místy mezi ostrovem Majuro a dalšími Marshallovy ostrovy, ačkoli spoje nejsou vždy spolehlivé.
United provozuje lety mezi ostrovy ve všech čtyřech ostrovních skupinách, a také na Guam, Havajské ostrovy, do Japonska a na Filipíny. Na Guam létá také několik menších aerolinií.
Doba letu z Londýna do destinací v Tichomoří se výrazně liší podle trasy, kterou se vydají. Nejčastější trasa zahrnuje mezipřistání na západním pobřeží Severní Ameriky a v Honolulu. Doba letu z Londýna do Honolulu je 18 hodin (včetně mezipřistání) a z Honolulu na Marshallovy ostrovy 5 hodin.
Lodí
Hlavní přístavy: Koror, Majuro, Pohnpei (Ponape), Saipan, Tuik a Yap.
K dispozici je celá řada lodí pro cestování a výlety, od malých motorových člunů až po velké lodě s proskleným dnem pro rybaření, prohlížení pamětihodností, plavby při západu slunce, hloubkové potápění a cestování na krátké vzdálenosti.
Lodě obstarávající dopravu mezi ostrovy, jako jsou státní výletní lodě, poskytují omezené a nepravidelné spojení mezi Saipanem a menšími ostrovy. Nejsou v provozu žádné pravidelné trajekty mezi ostrovy Saipan a Tinian.
***
Federativní státy Mikronésie
Federativní státy Mikronésie rozeseté v Tichém oceánu jsou synonymem pro ráj s písečnými plážemi, křišťálovým mořem a pestrými korálovými útesy, ale kvůli obtížné dostupnosti a odlehlosti se tam dostane jen málo cestovatelů. Souostroví skládající se z asi 607 ostrovů sice není nejlépe přístupné, ale jistě odmění ty, kdo se tam skutečně vydají. Na ostrovech, jako je Chuuk, naleznou návštěvníci velké laguny mimořádné krásy plné lodních vraků, kaleidoskopických korálů a písečných pláží. Ostrovy jsou pravým rájem pro potápěče, přičemž mnozí tvrdí, že zdejší potápění a šnorchlování patří k nejlepším na světě.
Nejde tu však pouze o přírodní krásy. Samotní Mikronésané mluví spoustou jazyků, mají mnoho zvyků a pestrý folklor, který je skutečně fascinující. Život v souostroví je navzdory všemu archaický: např. na ostrově Yap obyvatelé dodnes obchodují za použití prastaré kamenné měny. Někteří Mikronésané také nosí tradiční oděvy a mezi místními nejspíš narazíte na útržky unikátní místní hudby nebo budete svědky jejich tanců.
Přestože se dnes jedná o suverénní stát, souostroví si dříve předávaly různé koloniální mocnosti. Na území si kladli nárok Portugalci, Španělé, Němci, Japonci a po nich Američané, kteří převzali správu nad zemí v roce 1947. Avšak v roce 1986 podepsaly Federativní státy Mikronésie s USA „Smlouvu o volné asociaci“, která jim skýtá nezávislost pouze s americkou podporou obrany. Ostrovy však stále trpí svojí odlehlostí a nedostatkem průmyslu a infrastruktury. Existuje zde sice potenciál pro rozvoj, ale zatím Mikronésie zůstává závislá na americké pomoci. Turistika je jediná oblast, která by mohla vylepšit finanční situaci ostrova. Přestože se turistika teprve vynořuje, na 607 ostrovech by nemělo být těžké si najít osamělé pobřeží pro relaxaci.
Cestování do Mikronésie
Letecky
United spojuje hlavní ostrovy s Guamem a Honolulu na Havaji.
Doba letu: spoj Island Hopper od United létá z Honolulu a zastavuje ve městě Majuro (Marshallovy ostrovy), na Kwajaleinu (Marshallovy ostrovy), na Pohnpei (9 hodin 30 minut) a na Chuuku (11 hodin 20 minut).
Odletová daň: 20 USD z Pohnpei, 20 USD z Chuuku, 15 USD z Kosrae (Kusaie), 20 USD z Yapu.
Lodí
Hlavní přístavy: Chuuk, Pohnpei a Yap.
Obchodní lodě plující mezi ostrovy mají základny na ostrovech Pohnpei, Yap a Chuuk, odkud se vydávají k vnějším ostrovům.
Co dělat a na co se podívat
- navštivte historické lokality na ostrovech
- vykoupejte se pod krásnými tropickými vodopády
- umělý ostrov Nan Madol považovaný za „mikronéské Benátky“
- zbytky koloniální minulosti ostrovů
- nádherné pláže a baseball
- vystupte na vrchol kopce Sokehs Mountain (Pohndollap)
- rezervace Pwudoi s posvátnými úhoři
- potopte se do mořských hlubin k celé flotile lodních vraků
- přenocujte na Black Coral Island („Černém korálovém ostrově“)