Nejlepší doba pro návštěvu Indie

Nejlepší doba pro návštěvu Indie 1

Indie je země, která představuje téměř kontinent. Od závratných vrcholků Himálají přes podmáčenou džungli v Kerále až po vyprahlé pouště v Gudžarátu a Rádžasthánu, země pokrývá velmi rozmanitý terén, takže vždy existuje místo, kam stojí za to se vydat.

Zima na severní polokouli (od prosince do března) je optimální čas na návštěvu rušných měst, historických chrámů a pevností na indických pláních, zatímco léto v deštivých nížinách se shoduje s hlavní sezonou v suchých horách Ladaku. Ale i v době největších monzunů existuje dostatek důvodů pro návštěvu této pozoruhodné země, přičemž kalendář akcí je plný po celý rok. Zde se seznámíme s nejlepší dobou pro návštěvu různých částí Indie.

 

Od prosince do května je nejlepší doba pro výlety na pláž, tygří safari a prohlídku chrámů

Hlavní turistická sezona v Indii se shoduje s ideální dobou na cestování, kdy dešťů je málo, výhledy čisté, vlhkost vzduchu poklesne a suché slunečné dny si říkají o výlet na pláž a poznávání rušných indických měst. Teplota poklesne na snesitelnou úroveň s teplými dny a chladnějšími nocemi (takže se lépe spí), ale také se jedná o dobu nejvyšších cen. Další nepříjemností je ranní mlha, která narušuje letecké cestování a jiné formy dopravy na pláních na severu země. Od prosince do března je rovněž optimální doba pro dobrodružství nížinách. Národní parky bývají sušší a je v nich méně vegetace, ve které se by se mohla ukrývat divoce žijící zvířata; ta navíc bývají aktivnější, když jsou teploty mírné. Dobré šance na spatření tygra nabízí NP Kanha, Bandhavgarh a další národní parky na centrálních pláních. V kopcích však panuje odlišná situace. I když má své nesporné kouzlo spatřit lokality Shimla či Darjeeling pod sněhovým popraškem, mnoho hotelů na zimu zavírá a horské stezky a silnice vedoucí přes vysoko položené průsmyky bývají neprůchodné (včetně hlavních silnic do Ladaku).

 

Od června do listopadu je nejlepší doba vyrazit do Himálají

Přechodné období mezi sezonami v Indii znamená různé podmínky podle toho, kam v zemi zamíříte. Nížiny bývají od června do září zmáčeny monzunovými dešti a plážové resorty v Goa se promění v města duchů, ale baťůžkáři a vyznavači trekkingu míří do hor do Ladaku s jeho chatami, stanovými kempy a centry jógy. Jedná se o hlavní dobu pro túry po nejvýše položených stezkách v Indii. Nížinaté oblasti a stanice v kopcích mohou skýtat dojem země obležená deštěm, ale ve skutečnosti neprší každý den a i tak je tu stále spousta toho, co můžete vidět a dělat. Také je to o skvělý čas pro ty, kdo chtějí sehnat výhodné nabídky ubytování a prohlídek. Od září déšť ustupuje, takže turistika nabírá na obrátkách, ale sazby zůstávají pod vrcholkem až do prosince. Podzim nabízí kalendář plný akcí a je to skvělá doba pro návštěvu téměř celé Indie, s výjimkou Ladaku, kde poslední doprava po silnice do města Manali ustává koncem září.

 

Od dubna do června je nejlepší doba, abyste se vyhnuli davům

Období mimo hlavní sezonu v Indii přináší nárůst teploty na téměř nesnesitelnou úroveň. Do května se většina země rozpálí téměř jako pec a místní dychtivě čekají na chladivý efekt monzunů. Města v Indii v této době mohou mít nesnesitelné klima, takže rozumný cestovatel zamíří do stanic v kopcích nebo na pobřeží do blízkosti vody. Na druhé straně je v tomto pekelném období turistů jen málo, takže návštěva oblíbených atrakcí, jako je Tádž Mahal, představuje méně hektický zážitek. Také se jedná o skvělou dobu pro túry v chladnějším podhůří Himálají. Rovněž ceny ubytování bývají nízké, avšak některé plážové hotely v Goa v době od května do září úplně zavřou.

 

Festivaly v Indii mají různá data kvůli lunárnímu kalendáři

Zatímco světské festivaly a slavnosti v Indii se řídí gregoriánským kalendářem, většina náboženských festivalů lunárním kalendářem, což znamená, že data hlavních festivalů a svátků se každý rok mění. Muslimské oslavy se každý rok posunou o 11 dní vzhledem ke gregoriánskému kalendáři, a hinduistické, buddhistické a džinistické svátky mohou v různých letech připadnout na jiný měsíc. Vždy si proto ověřte data akcí předtím, než začnete plánovat cestu – indická vláda zveřejňuje kalendář s daty svátků v daném roce.

Nejlepší doba pro návštěvu Indie 2
Goa

***

Leden

Rušno je téměř všude a sazby v hotelích dosahují svého vrcholu, takže je třeba rezervovat vše s předstihem, včetně jízdenek na vlak. Dillí přináší ukázku okázalosti při Dni republiky 26. ledna (nenechte si ujít armádní a policejní kaskadérské týmy na motocyklech), zatímco hinduistický festival Sankranti se na různých místech Indie oslavuje různým způsobem, od bohatě nazdobených krav s lahůdkami v jižní Indii až po hromadné pouštění draků, především v Gudžarátu.

Klíčové akce: Den republiky, Sankranti, Pongal, Literární festival v Džajpuru

 

Únor

Únor je skvělá doba na poznávání plání, s příjemným počasím téměř všude s výjimkou hor, kde probíhá zimní období. Přesto se jedná o hlavní sezonu na cestování: můžete se opalovat na jihu země a vydat se na trek či lyžovat na severu v osobitých horských resortech v Kašmíru, Himáčalpradéši a Uttarakhandu. Bohusem pro ty, kdo v únoru navštíví Tádž Mahal, je Taj Mahotsav, 10denní karneval kultury, kuchyně a řemesel s 400 řemeslníky z celé Indie (a s takovým množstvím místního jídla, abyste nasytili kari na zbytek života!).

Klíčové akce: Taj Mahotsav, Shivaratri, Vasant Panchami (může připadnout na leden), karneval v Goa

 

Březen

Nejlepší doba pro návštěvu Indie 3
svátek hólí

Poslední měsíc hlavní turistické sezóny bývá ve většině Indie nesnesitelně horký, jen ve státech na severovýchodě země skýtají úlevu první deště. V národních parcích snáze zahlédnete slony, tygry, levharty a další živočichy, protože podrost uschne a zvířata přijdou do otevřených prostor hledat vodu. V březnu se rovněž slaví nejpestřejší indický festival Hólí, kde hinduisté (především ve městech na severu) oslavují začátek jara tím, že každého v dosahu zmáčí vodou a posypou barevným práškem. V mnoha tibetských buddhistických klášterech na severu země se konají tance v maskách při svátku Losar, což je tibetský Nový rok.

Klíčové akce: Hólí , Losar (může připadnout na únor).

 

Duben

Ve většině částí země je vedro, ale seženete výhodné ubytování a vyhnete se davům, které bývají v hlavní sezoně u oblíbených památek, jako je Červená pevnost v Dillí. Severovýchod země bývá vlhký, ale je to hlavní sezona pro návštěvu státu Sikkim a vysočiny v Západním Bengálsku včetně Darjeelingu. Svátek Mahavir Jayanti připomíná narození 24. a nejvýznamnějšího džinistického tirthankara (učitele a osvícené bytosti), zatímco Sikhové uprostřed měsíce oslavují Vaisakhi (solární nový rok). Rama Navami je další významné datum, kdy hinduisté oslavují narození Rámy prostřednictvím průvodů a rekonstrukcí scén z Rámajány (jednoho z nejposvátnějších hinduistických textů). Posvátný muslimský měsíc ramadán probíhal v roce 2022 od dubna do května. Některé podniky a zařízení provozované muslimy mají během dne zavřeno a lidé se postí od východu slunce do jeho západu. Ukončení půstu se nazývá Eid al-Fitr (Svátek přerušení půstu) a provází ho hostina s muslimskou indickou kuchyní, zatímco muslimky si zdobí ruce henou (mehndi).

Klíčové akce: Mahavir Jayanti, Rama Navami (může připadnout na březen); ramadán

 

Květen

Téměř všude je horko – nesnesitelně horko. Horské stanice však ožívají a v horách je v plném proudu předmonzunová trekingová sezona. Festivaly ustávají, protože se hromadí vlhkost, přesto se v Bódhgaje  a tibetských buddhistických oblastech slaví Buddhovy narozeniny (Buddha Jayanti).

Klíčové akce: sezóna manga ve státě Maháráštra, Buddha Jayanti (může připadnout na duben).

 

Červen

Červen v nížinách představuje období nejnižšího turistického ruchu. Téměř všude nastávají deště, které přinesou vítaný pokles teploty, ale také spousty deště. Mnohé národní parky se zavírají a stanice v kopcích už neskýtají výhledy kvůli mrakům. Jiná situace je však vysoko v Himálajích, kde se otevřou horské průsmyky a cestovatelé se hrnou do Ladaku.

Klíčové akce: Sao Joao Festival („svátek sv. Jana“) v Goa.

 

Červenec

V červenci prší téměř všude v zemi a v mnoha regionech mohou způsobit problémy záplavy a sesuvy půdy. Nejlepší počasí najdete v Ladaku, kde jsou suché dny ideální pro ranní jógu, meditace a horské túry. Rath Yatra, hinduistický Festival vozíků, který se koná v červnu nebo červenci, přináší podobizny Pána Jagannatha (Višnua coby Pána vesmíru) tažené ulicemi na velkých pestrých vozech, především ve městě Puri ve státě Odisha (Orissa).

Klíčové akce: Hemis Festival (Ladak), Rath Yatra (může připadnout na červen).

 

Srpen

Monzuny jsou v srpnu stále silné. Pršet však může jen pár hodin denně, přičemž davy turistů jsou stále řídké a ceny ubytování nízké. Navíc se v Kerále druhou neděli v srpnu koná veselá akce, závody lodí. V Dillí se 15. srpna koná ceremoniál vztyčování vlajky a průvody na oslavu nezávislosti Indie na Velké Británii (1947). Svátek Ganesh Chaturthi, který připadá na září, zahrnuje rituální ponoření tisíců pestrých soch sloního boha Ganéši v Bombaji.

Klíčové akce: Den nezávislosti (15. srpna), veslařský závod Nehru Trophy Boat Race, Naag Panchami (může připadnout na červenec), Janmashtami (může připadnout na září), Ganesh Chaturthi (může připadnout na září), Onam (Kerála).

 

Září

Déšť většinou ustane do poloviny září, což se shoduje s návratem sněhu do horských průsmyků v Ladaku; ověřte si načasování posledních autobusových spojů dolů do města Manali (obvykle jezdí do konce září). V jiných částech indických Himálají probíhá trekingová sezona, která trvá do konce listopadu, kdy už je na trasách příliš chladno. Jedná se o skvělý čas pro návštěvu pouštních oblastí např. v Rádžasthánu, který bývá nečekaně zelený.

Klíčové akce: Navratri (může připadnout na říjen), Pang Lhabsol (Sikkim).

 

Říjen

Nejlepší doba pro návštěvu Indie 4
svátek diwali

Když se obloha vyjasní, sezona cestování začne v její pravé podobě, i když vrchol přijde až za pár měsíců. Říjen přináší dobré počasí na cestování do většiny regionů Indie, i když doba pro návštěvu Ladaku končí s příchodem prvního sněhu. Řeky bývají po deštích plné, takže vytvářejí pozoruhodné vodopády a nabízejí skvělý rafting v Himáčalpradéši. V mnoha oblastech se konají okázalé oslavy svátku Dussehra na počest vítězství hinduistického boha Rámy nad démonem-králem Ravanou, tj. triumf dobra nad zlem (oslavy jsou obzvlášť barevné v Kullu a Maisúru/Mysuru). Svátek Díválí (Diwali, Deepavali), který může připadnout na listopad, přináší ohňostroje a zářící světla a světýlka do měst a vesnic v celé Indii.

Klíčové akce: Dussehra, Durga Puja, Gandhi Jayanti (Gándhího narozeniny, 2. října), Diwali (může připadnout na listopad).

 

Listopad

Klima v listopadu je na většině míst krásné, ale severovýchodní monzun přinese na dalekém jihu déšť (i když ne tolik jako při letním monzunu). Festival velbloudů v Puskaru (Pushkar Camel Fair) v Rádžasthánu přiláká asi 200 000 osob a 50 000 velbloudů, koní a dobytka. Sikhové slaví Nanak Jayanti (narozeniny Guru Nanaka, zakladatele sikhismu) modlitbami, náboženskými zpěvy (kirtan) a průvody, především ve státech Pandžáb a Harijána.

Klíčové akce: Velbloudí festival V Puskaru, Nanak Jayanti.

 

Prosinec

Prosinec představuje hlavní turistickou sezonu. Krásné počasí máte v podstatě zaručeno (s výjimkou chladných hor) a pláže jsou nádherné. K nevýhodám patří nejvyšší ceny za ubytování, silná poptávka po dopravě a ranní mlha, která může napáchat spoušť v jízdních/leteckých řádech. Prosinec je také významné období pro svatební obřady, při kterých můžete spatřit baraat (ženichův průvod) s bílým koněm, pochodující kapelou, nervozním ženichem a často i s ohňostroji. Křesťanská Goa a části Keraly a severovýchodního regionu v předvánočním období ožívají, přičemž samotné Vánoce se slaví hostinami a ohňostroji.

Klíčové akce: Vánoce

Akční nabídka ubytování zde