Svátky a festivaly v Řecku

Svátky a festivaly v Řecku 1

V Řecku sotva mine týden bez nějakého svátku, oslav či festivalu, ať už většího nebo menšího. Mnohé mají souvislost s dlouhou a komplikovanou historií země, zatímco jiné jsou spojeny s pravoslavnou církví, která stále hraje významnou roli v kalendáři a ve vědomí Řeků. Některé akce jsou čistě současné, kdy přitahují vystupující a fanoušky z celého světa. Zde uvádíme 5 oblíbených řeckých festivalů a svátků, z nichž každý stojí za to, abyste se do Řecka v době jeho konání vypravili.

 

Rockwave Festival

Rockwave Festival, hlavní hudební festival v Řecku, je egejským rivalem evropských festivalů s hvězdným obsazením, jako je Glastonbury ve Velké Británii nebo Exit v Srbsku. Koná se v Athénách o prodlouženém víkendu v červenci od roku 1996 a probíhá v Terra Vibe, velkém parku na okraji Athén. Hard rock a heavy metal jsou tématy festivalu Rockwave. Na předchozích festivalech se objevila mnohá velká jména, např. Amenra, Placebo, Black Sabbath, Moby, Prodigy, Arctic Monkeys, Judas Priest, The Cure, Iron Maiden a Nick Cave and the Bad Seeds. Z centra Athén jezdí na místo speciální autobusy, i když na travané ploše se pak mnoho návštěvníků rozhodne kempovat, takže zde probíhá nonstop párty. Prodejci nabízejí jídlo a pití a návštěvníci zde najdou spoustu zdrojů vody, což je zásadní, protože pod řeckým sluncem bývá skutečně horko.

 

Athens Epidaurus Festival

Svahy Akropole a starověké divadlo na Peloponézu jsou místy, kde se koná Athens Epidaurus Festival (úvodní foto), přední kulturní festival v Řecku, který probíhá po celé léto. Sedět v těchto starověkých památkách za teplých letních nocí pod hvězdami a přitom se těšit ze zábavy s kořeny sahajícími více jak 2000 let do minulosti představuje fantastický zážitek. V Odeonu Heroda Attika v Athénách se konají hudební, taneční a divadelní představení, takže můžete sledovat živé představení klasických prací v divadle z roku 161 n.l. Jiné akce přinášejí moderní interpretace starověké řecké kultury a navštíví je i více jak 5000 diváků. Necelé 2 hodiny cesty od Athén se nachází starověké divadlo v Epidauru, další divadlo z antického období pocházející z konce 4. stol. př.n.l.. Může v něm usednout až 14 000 osob a je součástí lokality na seznamu UNESCO.

 

Oslava srpnového úplňku

Svátky a festivaly v Řecku 2Ať už budete v Řecku kdekoli, noc srpnového úplňku je důvodem k oslavám, což je tradice sahající až do starověkého Řecka s jeho lunárním kalendářem. Oslavy se často konají na historických místech, kde jinak představení nebývají, což v Athénách znamená slavné památky, jako je Akropole a Agora, které bývají kvůli koncertům otevřeny pro veřejnost dlouho do noci. Více jak 100 historických lokalit v celém Řecku nabízí koncerty, taneční představení, čtení poezie, divadelní hry, výstavy umění, promítání filmů a prohlídky. Můžete dokonce oslavit největšího řeckého astronoma, Hipparcha z Nikaie, při akcích s pozorováním hvězd. Všechny akce mají vstup zdarma, včetně těch, které probíhají na posvátném ostrově Délos, což je archeologická lokalita nedaleko turisty vyhledávaného ostrova Mykonos. Místa konání a sestavy vystupujících se každý rok mění (tak jako datum srpnového úplňku), takže si ověřte programy na každý rok. Srpen je zároveň součástí hlavní turistické sezony v Řecku, takže festivaly a jejich akce přilákají spousty návštěvníků a příznivců.

 

Mezinárodní filmový festival v Soluni

Druhé města Řecka, Soluň (Thessaloniki), se dostává do centra pozornosti v listopadu během Mezinárodního filmového festivalu v Soluni, který se stal významnou zastávkou v oblasti mezinárodního filmu. Zdůrazňuje novou, nekonvenční a nezávislou produkci a jeho program zahrnuje více jak 100 filmů, přičemž trvá pouze 10 dní. Témata se rok od roku liší a oslavují současné filmy a různé země/národy. Retrospektivy a speciální programy se zaměřují na práce jednotlivých filmařů. Festival dostáhl uznání kvůli uvedení mnoha umělecky významných prací vytvořených mimo komerční mainstream. V roce 2020 vytouženou hlavní cenu, Zlatého Alexandra, získala Fernanda Valadez za film Bez zvláštních znamení, napínavé drama o imigraci. Účast na festivalu v Soluni je také v kalendáři nadšených filmařů a příznivců filmu, k nimž patří Wim Wenders, Takeši Kitano a Joanna Hogg. Kromě promítání festival zahrnuje panelové diskuze a semináře o výrobě filmů, kdy mnohé vedou uznávaní režiséři.

Pravoslavné Velikonoce

Svátky a festivaly v Řecku 3

Tradiční řecké festivaly, oslavy svátků a akce oživují život místních po celý rok a skýtají omluvu pro to, aby Řekové, kteří milují zábavu, mohli uspořádat párty. Nepochybně nejvýznamnější (a nepřehlédnutelné) jsou pravoslavné Velikonoce. Obvykle se konají týden či dva po standardních křesťanských Velikonocích a v Řecku se slaví prostřednictvím obrovských festivalů v podstatě v každém městě, vesnici a na ostrově. Období půstu trvající 40 dní, které doprovází půst a obecně zbožná atmosféra, náhle končí v noci po velikonoční sobotě, kdy oslavy Ježíšova zmrtvýchvstání přilákají Řeky všech věkových skupin. Ohňostroje, průvody, hudba a tanec jsou součástí všeobecného vzrušení, které dosahuje vrcholu v hodinách po půlnoci. Významnou součástí Velikonoc jsou velké rodinné oslavy a je nemyslitelné nepozvat každého návštěvníka, aby se připojil k veselí.

Akční nabídka ubytování: