13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 1

Ho Či Minovo město, které bývá někdy stále nazýváno starým jménem Saigon, představuje hlučnou chaotickou hostinu pro smysly. Motorky troubí na ucpaných křižovatkách, místní si v koutech pochutnávají na horkém pho a parný vzduch je plný výfukových plynů a exotického koření.

Ho Či Minovo město  představuje centrum obchodu a největší město ve Vietnamu, kde se setkává staré s novým v nápadném kontrastu. Chrámy se ukrývají mezi mrakodrapy a designérskými prodejnami, místní loví ryby na bambusový prut v líné řece Saigon a místy působí město téměř evropsky, s elegantní francouzskou koloniální architekturou a širokými třídami lemovanými stromy. V této fascinující kulturní přehlídce naleznete pár pozoruhodných turistických atrakcí, od působivého War Remnants Museum a představení vodního loutkového divadlo až po pestré trhy a návrat v čase v Palác nezávislosti. Nedaleko od města se nacházejí slavné tunely Cu Chi , zatímco bujně zelené prostředí a vesničky v deltě Mekongu skýtají fascinující pohled na život na vietnamském venkově. 

 

Tunely Cu Chi 

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 2

Asi 60 km od Ho Či Minova Města se nachází tunely Cu Chi, nezbytná zastávka pro návštěvníky, kam se dostanete při půldenním výletu. Rozsáhlá síť tunelů o délce více jak 250 km složila během války ve Vietnamu (1955-1975) jako základna pro vojenské operace Viet Congu (Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu). Vojáci tyto klaustrofobické tunely používali jako úkryty, nemocnice, komunikační základny, zásobovací trasy a dokonce i obytné prostory. Návštěva obvykle zahrnuje příležitost lézt částí tunelu, což je zážitek, který podpoří Vaše uznání za výdrž a přizpůsobivost vojáků, kteří zde žili. I v případě, že se nezajímáte o moderní historii, tunely nabízejí silný pohled na podmínky, kterým čelili vojáci během konfliktu, a na strategie, které posílily odpor Viet Congu vůči americkým vojskům. Abyste ze své návštěvy měli co nejvíce, můžete se zúčastnit celodenního výletu z Ho Či Minova Města s návštěvou tunelů Cu Chi a delty Mekongu. Jedná se o 11hodinový výlet, který zahrnuje dopravu tam a zpátky VIP limuzínou nebo klimatizovaným autobusem, občerstvení a studené nápoje během cesty, a také kompletní vietnamský oběd (s vegetariánskou možností). Navštívíte tunely Cu Chi, dozvíte se o partyzánské válce a nastražených pastech použitých v tunelech, a pak vstoupíte do jednoho z tunelů. Po prohlídce zamíříte do místní restaurace na oběd, a pak budete pokračovat do delty Mekongu. Zde nasednete do člunu, která Vás poveze po kanálech lemovaných kokosovými palmami, a poté zamíříte na farmu ochutnat místní produkty, jako je medový čaj a ovoce.

 

War Remnants Museum

The War Remnants Museum („Muzeum pozůstatků války“) je jedno z nejoblíbenějších muzeí ve Vietnamu, s děsivými expozicemi zabývajícími se hrůzami války v této boji poznamenané zemi. Muzeum se zaměřuje především na válku ve Vietnamu, avšak některé expozice souvisejí také s Indočínskou válkou s francouzskými kolonisty. Je dobré začít v nejvyšším patře a postupovat směrem dolů, abyste návštěvu uzavřeli lehčími expozicemi v přízemí. Většinou jde o fotografickou dokumentaci a některé fotografie jsou skutečně konfrontující, především snímky dětských obětí Agenta Orange… K vystaveným artefaktům patří gilotina a „tygří klece“ používané na vězně Viet Congu. Mnozí namítají, že přístup muzea je zaujatý, expozice však působivě zobrazují brutalitu války. Muzeum rovněž zahrnuje fascinující přehlídku prací válečných fotografů z obou stran, kteří během konfliktu přišli o život. Na dvoře muzea jsou k vidění dobová vojenská vozidla a zbraně. Pro prohlídce krajiny a tunelů Cu Chi Vám tyto expozice připadnou ještě působivější, ale pamatujte na to, že některé z nich nejsou vhodné pro děti.

Adresa: 28 Vo Van Tan, Ward 6, District 3, HCMC

 

Delta Mekongu 

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 3

Plavba zeleným labyrintem kanálů lemovaných palmami, s řekami a ostrovy v deltě Mekongu, představuje oblíbený výlet, který nabízí úplně jiný svět než hektické Ho Či Minovo Město. Skýtá fascinující pohled na způsob života lidí, jejichž živobytí závisí na křehkém říčním systému. Delta zabírá asi 40 000 km², vyprodukuje více jak polovinu rýže v zemi a 90 % jejího exportu, a je známá svými plovoucími trhy, které se obvykle konají brzy ráno. Výlety  z Ho Či Minova Města do delty většinou zahrnují cestu po silnici (70 km) do My Tho, tržního města na břehu Mekongu, plavbu v deltě a návštěvu místních vesnic, farem a továren. To vše nabízí výlet pro malé skupiny do delty Mekongu, spolu s příležitostí ochutnat tradiční pokrmy a zdejší tropické ovoce.

Vietnamská kuchyně

Golden Dragon Water Puppet Theatre – vodní loutkové divadlo

Golden Dragon Water Puppet Theatre je ideální pro rodiny s menšími dětmi a každého, kdo má rád nenáročnou tradiční zábavu. Vodní loutkové divadlo vzniklo ve vesnicích v deltě Rudé řeky a hraje se ve Vietnamu už více jak 1000 let. Působivé 50minutové představení nabízí pohled na kulturu v zemi. Hraje se ve vietnamštině, ale síla loutkových postav, lidských i zvířecích, překračuje jazykovou bariéru. Zážitek doplňuje živá hudba, kde hudebníci hrají na tradiční nástroje, jako jsou bambusové flétny a housle se dvěma strunami. Divadlo je klimatizované, a pokud budete sedět v první řadě, počítejte s tím, že budete trochu pokropení.

Adresa: 55B Nguyen Thi Minh Khai Street, Ben Thanh Ward, District 1, HCMC

 

Chrám Thiên Hau, ChoLon

Působivý Thiên Hau Temple (úvodní foto) z 19. století patří k nejzajímavějším místům v čínské čtvrti ChoLon v Ho Či Minově Městě a k nejstarším čínským chrámům ve městě. Působivý chrám je zasvěcen Paní moře Thiên Hau a navštěvují ho místní věřící i turisté, přičemž mnohé z materiálů použitých na jeho stavbu byly dovezeny z Číny. Ve vzduchu se vznášejí oblaka kadidla, na oltářích blikají svíčky a sloupy slunečního světla pronikají částečnou střechou, když vstoupíte dovnitř zelenou kovanou bránou a budete procházet přes malý dvůr. Odtud uvidíte oltář se sochami bohyně a bohatá porcelánová dioramata zdobící střechu a zobrazující scény ze života ve staré Číně. Podle pověstí zde bohyně nechala dvě želvy, aby chrám střežily v době její nepřítomnosti. Vždy 23. den 3. lunárního měsíce probíhá v okrsku průvod s postavou Thiên Hau, která má chránit mořeplavce uvízlé na širém moři. Vstup do chrámu je zdarma. Když budete v čínské čtvrti, stojí za to se také zastavit na hektickém tržišti Binh Tay Market, kde se prodává vše od čerstvých plodin až po čínské tretky. V okolí také najdete pár krásných příkladů klasické čínské architektury.

Adresa: 710 Nguyen Trai Street, District 5, HCMC

 

Katedrála Notre Dame v Saigonu a budova pošty 

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 4

Katedrála/bazilika Notre-Dame z červených cihel je pěkným příkladem neorománské architektury a představuje charakteristický bod v samém srdci Ho Či Minovo Město. Dvojice věží se tyčí do výšky téměř 60 m; katedrála vybudovaná v letech 1877-1883 byla určena pro koloniální misionáře a měla zároveň představovat symbol moci. Exteriér byl vybudován z červených cihel z Marseille a hodiny mezi věžemi byly vyrobeny ve Švýcarsku v roce 1887. K zajímavým prvkům v interiéru patří 56 kusů vitrážového skla Lorin ze Chartres ve Francii, 12 sloupů představujících 12 apoštolů a varhany patřící k nejstarším ve Vietnamu. Budete-li si chtít prohlédnout interiér, snažte se sem vydat ráno nebo navštivte nedělní mši. Přes ulici stojí budova centrální pošty ve francouzském koloniálním stylu dokončená v roce 1891, kterou navrhl Gustave Eiffel (francouzský architekt Eiffelovky v Paříži). Budova dodnes slouží svému účelu a představuje oblíbené místo setkávání místních.

Adresa: Notre Dame Cathedral Basilica of Saigon, Ben Nghé, tp. HCMC

 

Opera v Saigonu

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 5

Elegantní Opera v Saigonu, známá také jako Městské divadlo Ho Či Minova Města, stojící na začátku třídy Le Loi Avenue lemované stromy, je lahůdkou pro milovníky architektury, především francouzského koloniálního stylu. Operu de Saigon vybudoval v roce 1897 francouzský architekt Eugene Ferret pro francouzské kolonisty a její nápadná fasáda odráží styl Petit Palais, který v tom roce vládl v Paříži. Po roce 1956 budova sloužila pro shromáždění dolní komory Jižního Vietnamu a v roce 1975 po pádu Saigonu se opět stala divadlem. Jediná možnost, jak si prohlédnout interiér, je zakoupit si lístek na představení. Vystupuje zde Baletní symfonický orchestr a Opera Ho Či Minova Města a vstupenky jsou k dostání u pokladny nebo u místních cestovních agentur. V prostoru kolem Opery najdete některé z nových nákupních center a exkluzivních hotelů ve městě. Také můžete spojit Operu s návštěvou nedaleké katedrály Notre Dame a Paláce nezávislosti.

Adresa: 7 Lam Son Square, Ben Nghe Ward, District 1, HCMC

 

Palác nezávislosti

Při návštěvě Paláce nezávislosti, známého také jako Palác sjednocení, jde spíše o historické události, které se zde odehrály, než o jakoukoli pompu a honosnost. Ve skutečnosti budova z 60. let 20. století, s velkými vzdušnými místnostmi a zastaralým nábytkem, působí jako zamrzlá v čase od 30. dubna 1975, kdy tank severovietnamské armády prorazit kovovou bránu a přinesl konec dlouhé Války ve Vietnamu. Pro místní obyvatele palác představuje tuto historickou událost a sjednocení země. Palác obklopený 44 akry zelených trávníků a zahrad nabízí fascinující pohled na životní styl privilegovaných hlav státu v Saigonu 60. let. Vybudován byl na místě dřívějšího Paláce Norodom, který byl vybombardován stíhačkami v roce 1962 při neúspěšném pokusu o atentát na jihovietnamského prezidenta Ngo Dinh Diema. Současná budova byla dokončena v roce 1966 a stala se domovem i pracovištěm dalšího prezidenta v době, když byl Vietnam ještě rozdělen na severní a jižní část. Součástí paláce je byt prezidenta, válečná velitelská místnost s velkými mapami a zastaralým komunikačním zařízením, a také labyrint tunelů v podzemí. Dále můžete vidět vojenská vozidla včetně stíhačky, která zničila Palác Norodom, a tanku 843, který zboural bránu paláce osudného dne v dubnu. K dispozici jsou komentované prohlídky v angličtině.

Adresa: 135 Nam Ky Khoi Nghia Street, District 1, HCMC

 

Tržnice Ben Thanh a Saigon Square

Pro návštěvníky představuje dusná a hektická tržnice Ben Thanh Market téměř povinnou zastávku, i když třeba jen proto, aby se podívali na přeplněné stánky a chaos v tržnici. Stánky jsou obložené vším možným, od místních lahůdek, ryb, květin a tropického ovoce až po boty, oděvy, pestré cukroví a suvenýry. Trh je však také proslulý kapsáři, takže mějte všechny cenné věci na bezpečném místě. Až se seznámíte s atmosférou, zamiřte do nákupního centra Saigon Square jen asi 3 minuty chůze odtud, kde najdete o něco méně frenetické prostředí a navíc klimatizaci. Můžete očekávat fantasticky výhodné ceny všeho, od oblečení a batohů po šperky a boty. Na obou místech je běžné smlouvat.

Adresa: 32-30, 36-34-32-30 Phan Boi Châu, Ben Thành, HCMC

 

Muzeum vietnamské historie

V areálu botanické zahrady se nachází Muzeum vietnamské historie, které seznamuje s kulturním vývojem země od doby bronzové až do začátku 20. století. Expozice jsou uspořádány chronologicky a zahrnují artefakty pocházející od dřívějších etnických skupin v zemi, jako byly kultury Dong Son, Funan, Cham a Khmérové. Obzvlášť zajímavé jsou kamenné s bronzové skulptury, zbytky z Angkor Watu a dobře zachovalá mumie. Za příplatek můžete navštívit představení vodního loutkového divadla v malém divadle v muzeu, které se zde konají každou hodinu (kromě doby oběda). Téměř stejně tak zajímavé jako expozice muzea je budova samotná, která pochází z roku 1929 a kombinuje francouzský a asijský architektonický styl. Po hodině či dvou strávených prohlížením expozic v muzeu se můžete vydat na klidnou procházku po Botanické zahradě.

Adresa: 2 Nguyen Binh Khiêm, Ben Nghé, HCMC

 

Pagoda nefritového císaře

Působivá Pagoda nefritového císaře (Chua Phuoc Hai) vybudovaná na počátku 20. století se nachází v neokázalém okrsku jen pár bloků od Botanické zahrady. Chrám byl vybudován na počest taoistického božstva Nefritového císaře/Krále nebes Ngoc Hoang a v jeho slabě osvětleném interiéru spatříte mnoho zobrazení buddhistických i taoistických božstev. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte, jak oblaka kadidla zahalují místní věřící a svíčky osvětlují oltáře plné obětin. Za speciální pozornost stojí zajímavě vyřezávané dřevěné panely a mnoho bohatě zdobených skulptur draků a zvířat zdobících střechu. U vchodu do chrámu plavou v jezírku želvy, některé s nápisy na krunýři, proto bývá chrám znám také jako Želví pagoda. Místní lidé sem často přicházejí vzdát hold bohům, takže je potřeba při návštěvě být uctivý.

Adresa: Ða Kao Quan 1 Vietnam, 73 Mai Thi Luu, Ða Kao, HCMC

 

Muzeum Ho Či Minova Města

Nedaleko Paláce nezávislosti se nachází Muzeum Ho Či Minova Města umístěné v impozantní neoklasicistické budově, dříve známé jako Palác Gia Long, kde měl kdysi své sídlo guvernér Kočinčíny. Muzeum stojí za návštěvu, abyste získali přehled o historii města a prohlédli si velkolepou architekturu, která zahrnuje orientální i evropské ozdobné prvky. Muzeum mapuje minulost města prostřednictvím expozic týkajících se boje o nezávislost, přírody a archeologie, obchodu a řemesel, měny a kultury v Saigonu. Za zmínku stojí, že se budova nachází nad sítí tunelů a bunkrů, které sloužily jako únikové trasy pro dřívější hodnostáře, nejsou však přístupné veřejnosti.

Adresa: 65 Ly Tu Trong, District 1, HCMC

 

Muzeum FITO

I když může být trochu obtížnější ho najít, pokud budete cestovat bez průvodce, první Muzeum tradiční vietnamské medicíny (FITO) je umístěno v krásné staré pětipatrové budově rámované bambusem. Měli by ho navštívit všichni, kdo se zajímají o alternativní medicínu nebo chtějí poznat více z vietnamské kultury mimo hlavní turistické trasy. Muzeum vystavuje tisíce předmětů souvisejících s tradiční vietnamskou medicínou od doby kamenné až do současnosti, včetně knih, dokumentů, bylin a nářadí používaného při přípravě léčiv. Můžete si sami zkusit pomlít některé ingredience. Prezentace začíná krátkým filmem o historii tradiční medicíny ve Vietnamu a na místě jsou k dostání bylinná léčiva, která si můžete před odchodem zakoupit.

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 6

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující hotely s výbornou hodnotou v v blízkosti obchodů, restaurací a atrakcí.

The Reverie Saigon 5*: honosný hotel nabízí luxusní italský design, mramorové podlahy, pozoruhodné výhledy na město, luxusní spa a výběr polštářů.

Sherwood Residence 5* je dobrá volba v kategorii hotelů střední třídy. Nabízí obsluhované apartmány, plně vybavenou kuchyni, místnost na hraní her, pěkný bazén a parní komoru.

Liberty Central Saigon Citypoint Hotel 4* nabízí cenově dostupné sazby, skvělou polohu, osvětlený střešní bazén a současný design.

Cinnamon Hotel Saigon 2*: ekonomický hotel se nachází v centru a má pohodlné pokoje.

Akční nabídka ubytování:

13 hlavních atrakcí Ho Či Minova Města 7

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Ho Či Minova Města?

Zatímco severní polovina Vietnamu prožívá mezi prosincem a březnem chladné období, v jižní polovině země jsou průměrné teploty přes 30 °C po celý rok. I tak se ale jedná o nejlepší měsíce pro návštěvu Ho Či Minova Města, protože prší jen málo, obloha bývá modrá a vlhkost poklesne, takže počasí je snesitelnější. V prosinci může dokonce tu a tam teplota klesnout pod 30 °C. Na druhé straně duben je nejteplejší měsíc, s teplotami 35-40 °C a s vysokou vlhkostí. Obecné pravidlo říká, že nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu je vždy mimo období dešťů, které probíhá od května do září, může přinést povodně a každopádně znepříjemnit pobyt venku. V Ho Či Minově Městě nejvíce prší v srpnu a září, kdy město často zasáhnout silné bouře, které způsobí výpadky proudu a přinutí lidi zůstat uvnitř.

 

Která další města ve Vietnamu mám navštívit?

Vietnamskou metropoli byste si určitě neměli nechat ujít – Hanoj je horečné hektické velkoměsto se spoustou energie a s půvabnou starou čtvrtí. Kromě procházení se úzkými klikatícími se ulicemi a smlouvání na trzích mohou návštěvníci zamířit k dalším atrakcím Hanoje, jako je Ho Či Minovo Mausoleum a Památník vězení Hoa Lo, kde nahlédnou do historie země. Procházka kolem jezera Hoàn Kiem představuje skvělý způsob zakončení dne v metropoli. Výlet zpátky v čase nabízejí města Hoi An a Hue s pozoruhodnou architekturou starou stovky let. Město Hue leží na březích Parfémové řeky a nachází se zde Palác Thai Hoa a Císařské město obehnané hradbami. Město Hoi An, obchodní přístav z 15. století, nabízí řadu pláží včetně oblíbené An Bang, Skryté pláže a pláže Cua Dai, která je stále užší kvůli erozi, ale i tak krásná a můžete zde uniknout davům. Město Nha Trang je známé jako vstupní brána do jednoho z nejznámějších úseků pobřeží ve Vietnamu. Díky bílému písku, čistému modrému moři a krásné pobřežní promenádě získaly zdejší pláže přezdívku „Riviéra Jihočínského moře“. Ve městě naleznete starobylou chrámovou věž Po Nagar Cham, tak jako Muzeum Alexandra Yersina věnované francouzsko-švýcarskému bakteriologovi, který jako první objevil bakterii způsobující dýmějový mor.

Co je potřeba vědět před návštěvou Vietnamu