Navštivte jihoafrický Durban

Navštivte jihoafrický Durban 1

Durban, který leží v Jihoafrické republice na nádherném pobřeží Indického oceánu, je tropické město, které vyměnilo svou původní bezohlednou povahu za rostoucí kultivovanost. Klenot provincie KwaZulu-Natal představuje třetí největší město v JAR. Jeho zelená severozápadní předměstí nabízejí luxusní penziony, módní bary a stylové restaurace, zatímco centrum ukazuje okázalé koloniální budovy a klenoty stylu art deco. Atraktivní dlouhé pláže doplňuje omlazené nábřeží, které zahrnuje obrovské akvárium uShaka Marine World patřící k největším na světě. The Golden Mile (Zlatá míle) je nejoblíbenější úsek nábřeží, který nabízí vše od skvělého šnorchlování a potápění až po jedinečný přírodní jev stěhování sardelí (sardine run). Hotely, bary, restaurace a kluby shlížejí na azurově modrý Indický oceán spolu se zbytky architektury ve stylu art deco, zatímco styloví surfaři si vykračují po slunečném písku. Na okraji města dále najdete možnosti pozorování velryb, potápění k vrakům, rybaření a kitesurfingu. Čím se však Durban odlišuje od jiných jihoafrických měst, je jeho bohatý etnický mix: více jak polovina obyvatel Durbanu jsou Zuluové a téměř 1/5 populace tvoří Indové. Výsledkem je pestrý koktejl. Ten se odráží také ve všudypřítomném pouličním jídlem bunny chow, což je fúze jihoafrické a indické kuchyně: hranatý bochník bílého chleba naplněný kořeněným kari. Jídlo je to ostré, nadělá spoustu nepořádku, ale je vynikající, nejlépe s vychlazeným pivem. Představuje dost nápadný kontrast k jinému oblíbenému turistickému zážitku, tradičnímu odpolednímu „čaji o páté“, což je připomínka koloniální minulosti města. Rozmanitost se odráží také v opravdu široké škále festivalů, kdy Durban v průběhu roku nabízí vše od world music až po módu. Při tom všem se zdá téměř nefér, že veškerou pozornost přitahuje Kapské město, ale svět rád hledá nové a Durban má jistě co nabídnout. 

Turistická kancelář: Durban Tourism

Navštivte jihoafrický Durban 2
radnice v Durbanu

Jak se tam dostat

Letecky

Od zimy 2018 provozují British Airways přímé lety z Londýna do Durbanu. Existuje také spousta možností s jedním přestupem. Můžete cestovat přes Dubaj s Emirates, nebo se South African Airways či Virgin Atlantic do Johannesburgu a odtud pokračovat přípojem. Lety bývají levnější v době zimy na jižní polokouli (květen-září).

Doba letu: z Londýna 14 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 17 hodin, z Los Angeles 25 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 21 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 17 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Durban leží asi 570 km od Johannesburgu, zatímco Kapské město je vzdáleno 1600 km západním směrem. Hlavní silnice v JAR jsou kvalitní. Řídit se smí od 18 let, ale půjčovny často vyžadují, aby řidiči měli min. 23 let. Doprava jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/h, na národních silnicích 80-100 km/h a ve městech 60 km/h. Zahraniční ŘP platí, pokud je v angličtině a obsahuje fotografii držitele, ale organizace AA doporučuje mezinárodní ŘP, aby se předešlo možným komplikacím. Svůj ŘP musíte mít stále u sebe. Hlavní motoristická organizace v JAR je AA, která poskytuje rovněž poruchovou službu.

Trasy – hlavní tepna N3 vede z Durbanu přes Pietermaritzburg do Johannesburgu, zatímco N1 vede z Durbanu přes Bloemfontein do Kapského města a N2 spojuje Durban a Port Elizabeth přes stát Transkei.

Autobusy – pravidelně jezdí dálkové expresní autobusové spoje z/do Johannesburgu, Kapského města, Port Elizabeth a dalších měst. K provozovatelům patří Greyhound, Translux a Intercape; spoje používají autobusové nádraží New Durban Station na NMR Avenue.

Doba cesty: z Johannesburgu 6 hodin, z Kapského města 16 hodin, z Pietermaritzburgu 55 minut, z Port Elizabeth 10 hodin.

Vlakem

Hlavní vlakové nádraží v Durbanu leží severně od centrálního okrsku, mezi Umgeni Road a Masabalala Yengwa Avenue. Vlakové spoje v Durbanu poskytuje Shosholoza Meyl, provozovatel sítě dálkových vlaků v zemi. Jeho vlaky jsou moderní, pohodlné a levné; nabízí rovněž dvakrát týdně spací vlaky do/z Johannesburgu.

Doba cesty: z Johannesburgu 14 hodin 30 minut.

Lodí

Durban Port je největší a nejrušnější lodní terminál v Africe. Také představuje základnu v létě pro lodní spoje od MSC Cruises.

Trajekty – MSC Cruises provozuje dvoudenní plavbu do/z Durbanu, plavby do Mosambiku a na ostrov Mauricius, plus plavby z Durbanu do Kapského města, z nichž některé pokračují do Walvis Bay v Namibii.

Navštivte jihoafrický Durban 3

Co dělat a na co se podívat

Radnice v Durbanu (foto výše)je jedna z nejcharakterističtějších koloniálních památek ve městě. Edvardiánská budova vznikla na samém počátku 20. století, představuje významnou kulturní a historickou atrakci a prý byla inspirována podobou radnice v Belfastu v Severním Irsku. Zahrnuje veřejnou knihovnu, sál, Galerii umění v Durbanu (se sbírkami z Evropy, Asie a Afriky od 15. století do moderních dnů, včetně umění a řemesel Zuluů), a malé, ale zajímavé Muzeum přírodních věd.

uShaka Sea World – velký komplex akvárií s mořskou vodou přináší mořské živočichy z Indického i z Atlantického oceánu, přičemž nabízí zábavu a expozice uvnitř i venku. Zahrnuje také údajně největší delfinárium (foto výše) na africkém kontinentu. Do podzemní části se vstupuje přes obrovský „vrak lodi“. Nabízí rovněž některé vzrušující zážitky, jako je potápění k žralokům, procházení oceánem mezi rybami a rejnoky, a také setkání s delfíny a tuleni. Hlavní atrakce přestavují delfíny, tuleni a tučňáci, ale uvidíte zde rovněž ptáky.

Botanické zahrady v Durbanu (Durban Botanic Gardens) – byly založeny v roce 1849 a jsou domovem řady různých rostlin, avšak hlavní sbírky představují cykasy, orchideje, bromélie a palmy, a také 80 historických stromů, z nichž některé jsou staré více jak 100 let. K nejzajímavějším částem patří dům orchidejí, bylinková zahrada, vodní zahrada a zahrada po nevidomé. O některých nedělích během roku na zdejším jezeře vystupuje Filharmonický orchestr Kwazulu-Natal.

Kwa Muhle Museum – muzeum, které je umístěno v dřívějším nechvalně proslulém Oddělení nativní správy (odkud byl v době apartheidu spravován systém kontroly práce), vypráví příběh temnějších časů a snaží se nabízet nezaujatou interpretaci života obyčejných Jihoafričanů v době starého režimu v zemi. Za pozornost stojí budova samotná s koloniální verandou s arkádami a se vchodovými dveřmi pokrytými mědí.

Campbell Collection – muzeum má sice otevřeno pouze po domluvě (nejlepší možnost, jak si ho prohlédnout, je v rámci organizovaného výletu), návštěva však stojí za to. Zahrnuje Muzeum etnografie Mashu, významnou sbírku předmětů souvisejících s domorodou kulturou, a také velký literární a fotografický archiv.  

Old Court House Museum – kdysi budova soudu a dnes muzeum představuje nejstarší veřejnou budovu v Durbanu, která přežila búrské války a povstání Bhambatha (1906). Ve 20. století během dvou světových válek se zde nalézala kantýna a vojenské náborové středisko. Budovu často navštěvoval Gándhí coby mladý právník v Durbanu, který pokračoval ve vyzývání života pod koloniální nadvládou. Dnes největší historické muzeum ve městě zahrnuje „Durban Room“, starou lékárnu a obchod galanterie.

Umgeni River Bird Park o rozloze 3,5 ha je domovem sbírky více jak 800 druhů exotických ptáků z celého světa. Nabízí denně ve speciálně vybudované aréně přehlídky ptáků, které se konají od úterý do neděle v 11 a 14 hodin. Park leží v upraveném dřívějším lomu a uprostřed něj najdete pěknou čajovou zahradu.

Sugar Terminal Jihoafrický cukrový terminál, jedno z největších podobných zařízení na světě se skladovací kapacitou pro 500 000 tun cukru, nabízí komentované prohlídky zaměřující se na výrobu a rafinování cukru. Prohlídky se v týdnu konají 4x denně.

Organizace KwaZulu-Natal Sharks Board zodpovídá za ochranu pláží, ale její ústředí je přístupné návštěvníkům, kteří si mohou prohlédnout přehlídky o žralocích a rejnocích, audiovizuální prezentace, a také z poschoďové tribuny v sále 7arena pozorovat otevření mrtvého žraloka při veřejné pitvě a diskuzi (samozřejmě je potřeba mít dobrý žaludek). Dále zde spatříte fotografie, modely žraloků, rekonstruované kostry, žraločí zuby a hromady různých druhů. Pro ty, kdo si chtějí odvézt suvenýr, je tu obchod Fathoms prodávající značkové oblečení a předměty se žraločí tématikou.

Akční nabídka ubytování: