Oblíbené lyžařské destinace ve světě

Oblíbené lyžařské destinace ve světě 1

Je zima, to znamená, že je čas narazit teplou čepici a navoskovat lyže. Zde představujeme nejlepší lyžařská letoviska, která můžete navštívit.

Když rtuť teploměru klesá, milovníci zimních sportů už porovnávají nejlepší svahy. Ale pokud se chcete dostat do akce, je třeba vědět, kam upřít svůj pohled. Níže uvádíme některé z aktuálně nejnavštěvovanějších lyžařských destinací na světě.

 

Vyrazte hned (a kdykoli)

Zima nikdy nekončí na ledovci Hintertux v rakouském Tyrolsku. A přestože nabízí lyžování 365 dní v roce, v zimě má výbornou hloubku sněhu – tak na co čekat? Také můžete vyzkoušet francouzský Tignes, kde kolejová lanovka vozí lyžaře skrz horu až na ledovec La Grande Motte s vrcholem ve výšce 3456 m a s jistým sněhem. Tignes sdílí prostor na lyžování s Val d’Isere, takže můžete očekávat lyžování světové úrovně za zlomek ceny. V jiném případě můžete chytit raný termín ve Švýcarsku. Saas Fee leží v působivé výšce 3573 m, takže se jedná o oblíbené centrum pro milovníky zimních sportů, kteří sem míří za spolehlivým prachovým sněhem.

Oproti tomu v USA naleznete nejlepší podmínky v Coloradu, kde hned na začátku sezony napadne velké množství sněhu. Nejoblíbenější centra jsou Copper Mountain a Breckenridge.

 

Vezměte to ve velkém

Francouzský region Portes du Soleil má 650 km lyžařských svahů s více jak 200 vleky mezi 14 propojenými letovisky, takže je větší šance, že se ztratíte, než že se budete nudit.  Také je rájem pro vyznavače jízdy freestyle, kdy zahrnuje 7 parků a 3 dráhy halfpipe, včetně snowparku The Stash v Avoriazu, terénního parku kompletně ze dřeva.

Pokud byste raději více prostoru, Powder Mountain v Utahu má dost místa pro Vás i 1000 Vašich nejlepších přátel. Skýtá více jak 8464 akrů terénu, takže se jedná o největší zimní resort v Severní Americe. Prodej vstupenek je omezen na 1500 denně, což zajišťuje, že budete mít svahy prakticky sami pro sebe.

Skvělá málo známá lyžařská centra v USA

Náročné a strmé sjezdy

Silverton v americkém Coloradu možná nemá stylovou restauraci ani ubytování hned u svahu, ale nabízí fantastický prachový sníh, téměř vertikální „skluzavky“ a náročné trasy mezi stromy – a většinou zde najdete méně než 80 lyžařů najednou. Hora rychle získává pověst mekky zkušených a profesionálních lyžařů. Od ledna do dubna musí být všichni lyžaři a jezdci součástí skupiny s průvodcem a vybaveni lavinovými majáky, sondami a lopatami.

 

Zábava a párty

Oblíbené lyžařské destinace ve světě 2
Val d Isere, Francie

Pokud je pro Vás večerní zábava stejně tak důležitá jako lyžování samotné, Val d’Isère ve Francii skýtá dobrý výběr barů a restaurací. La Folie Douce přijde vhod jako zastávka při cestě dolů, kde si můžete dát svařené víno. Budete-li mít dost energie, přidejte se k (převážně britským) návštěvníkům Dick’s Tea Baru, kde párty probíhají až do 5 ráno.

Nejlepší lyžařské hotely v Evropě

Kam se vydat s dětmi

Po mnohamilionové investici se malebné město Bansko v bulharském pohoří Pirin proměnilo v lyžařské centrum pro rodiny s dětmi v (jiho)východní Evropě. Zahrnuje část vyhrazenou pro děti, zatímco hlavní svahy jsou ideální pro nejisté středně pokročilé. Večer můžete poznávat bulharskou kuchyni za rozumné ceny (a také bulharské víno) v některé z mnoha tradičních restaurací v Bansku.

Další lyžařské centrum vhodné pro rodiny s dětmi je Sun Peaks v Britské Kolumbii v Kanadě. Souvislá vesnice přátelská k pěším je obklopena nepřelidněnými svahy pro středně pokročilé lyžaře, a také zde najdete spoustu aktivit, kterým se může věnovat celá rodina, jako je kouzelná jízda na saních tažených koňmi.

 

Kde najdete styl

Oblíbené lyžařské destinace ve světě 3
Tschuggen Express

Laax ve Švýcarsku se rychle stává jednou z nejoblíbenějších snowboardingových destinací v Evropě. V letovisku se v lednu koná Laax Open umožňující snowboardistům z celého světa otestovat své možnosti na největší halfpipe na světě. Mladí švýcarští snowboardisté vyhledávají hotel Riders Palace, stylový resort s designem z barevného skla a odhaleného betonu s velkým TV ve většině místností, a také s barem s pravidelnými hudebními programy. Pokud jde o večerní zábavu, můžete se vydat postbusem do Therme Vals, krásně navrženého spa vybudovaného z místního kvarcitu. Tam můžete relaxovat ve venkovním bazénu o teplotě 36 °C nebo se ponořit do ledového bazénu. Švýcarsko rovněž vítězí, pokud jde o nejstylovější způsob horské dopravy. Futuristický Tschuggen Express v Arose je kříženec mezi mini kolejovou lanovkou a horskou dráhou. Jeho elegantní vagony odvážejí hosty z Tschuggen Grand Hotelu 5* na svahy o 500 m výše, a to po 12 osobách.

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě

Akční nabídka ubytování:

Lyžování v Asii

Možná nejdobrodružnější lyžařská destinace je Gulmarg v pohoří Pír Pandžál v indickém Kašmíru. Jedná se o skrytý klenot známý už dlouho, odkud ale byli turisté vyhnáni kvůli okolním občanským nepokojům. Napětí v regionu však opadá, takže Gulmarg se dostává zpět na turistické mapy. Pokud Vám přesto tato destinace zní příliš odvážně, můžete raději zkusit japonské resorty Rusutsu nebo Niseko na severním ostrově Hokkaidó. Nejlepší doba k návštěvě je během Festivalu sněhu a ledu (Sapporo Snow Festival), který probíhá od 31. ledna do 11. února.

Netradiční místa na světě, kde můžete lyžovat