Navštivte indický Bengalúru

Navštivte indický Bengalúru 1

Kosmopolitní Bengalúru (dříve Bangalore) je vstupní branou do horké jižní Indie, k plážím v Kerále a chrámovým městům ve státech Karnátaka a Tamilnádu. V letech po vyhlášení nezávislosti Indie se Bengalúru změnilo z vybledlých pozůstatků britské Indie na dynamické centrum technologie s mladou vzdělanou populací; zdejší IT průmysl patří k nejrychleji rostoucím v Asii. Nové město s výškovými kancelářskými budovami a byty se tyčí k nebi kolem starého města s ul. Mahatma Gandhi Road a Cubbon Parkem. Pro cestovatele to znamená mnohé moderní pohodlí, jako jsou nové hotely, luxusní restaurace, klimatizovaná nákupní centra, multikina, přístup k rychlému internetu – a klidnější, méně frenetické seznámení s životem v zemi (mnozí skutečně považují Bengalúru za nejklidnější na celém subkontinentu). Moderní Bengalúru je jedním z kosmopolitních velkoměst v Indii a je proslulé svým nočním životem. Zdejší bary a kavárenské salony by nevypadaly špatně ani v Berlíně nebo San Franciscu. V souladu se svou rolí IT metropole jižní Indie je Bengalúru rovněž významným dopravním centrem s častými leteckými, vlakovými a autobusovými spoji do zbytku Indie. Zdejší mezinárodní letiště je třetí nejrušnější v zemi a rychle dohání Dillí a Bombaj, kdy nabízí přímé lety do měst v Asii, Evropě a na Blízkém východě. Není to však místo, kam byste přiletěli a hned zase spěchali pryč – kromě komerce zde najdete také stopy bohaté historie Bengalúru. Město se může chlubit krásně zdobenými hinduistickými chrámy, elegantními viktoriánskými budovami a klidnými parky a zahradami založenými v době britské Indie. Možná nejzajímavější pozůstatky minulosti Bengalúru představují královské paláce, které vybudoval Tipu Sultan a Wadiyarové, někdejší panovníci Maisúrského království. Zde a na rušných trzích ve městě budete přeneseni zpátky do Indie, jak jste si ji vždy představovali.

Turistická kancelář: Government of India Tourist Office poskytuje informace o atrakcích v celé Indii a k tomu hromady brožur a map. Personál je dobře informovaný o turistických atrakcích v Bengalúru a ve státě Karnátaka.

Turistické pasy: Státní společnost pro rozvoj cestovního ruchu Karnátaka nabízí výběr pasů pro návštěvu pamětihodností, ale většina je rezervována pro zaměstnance správy a médií. Užitečnější jsou denní pasy a měsíční sezónní jízdenky na městské autobusy, které vydává Metropolitní dopravní korporace Bengaluru.

Navštivte indický Bengalúru 2
Letní palác Tipu Sultana

Jak se tam dostat

Letecky

British Airways provozují přímé lety z Velké Británie do Bengalúru. V jiném případě je k dispozici řada nepřímých letů od dalších aerolinií, např. Emirates, Etihad Airways a Jet Airways. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA, ale můžete si rezervovat nepřímý let od několika aerolinií včetně Emirates, Jet Airways, Air India a Lufthansa.

Doba letu: z Londýna 10 hodin, z New Yorku 18 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 22 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 18 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 15 hodin 20 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Hlavní silnice spojují všechna větší města ve státě Karnátaka i v sousedních státech. Z Bengalúru často vedou nezpevněné silnice a v době monzunů jsou mnohé neprůjezdné kvůli zaplavení. Obecně doprava v Bengalúru jezdí vlevo. Zahraniční řidiči musí mít min. 18 let a vlastnit mezinárodní ŘP. Mnohem bezpečnější je cestovat taxi nebo si pronajmout auto i s řidičem, především na delší cesty. Pokud byste přicestovali s vlastním autem, je nutné před vstupem do země získat Carnet de Passage od mezinárodní motoristické asociace (jako je např. britská RAC). Tento dokument zaručuje, že pokud vozidlo nebude reexportováno, uhradí vydávající orgán veškeré clo. Motoristům se doporučuje obstarat si pokrytí od indické pojišťovny, protože pojištění je povinné. Maximální povolená rychlost ve městech je 60 km/h, s výjimkou silnic u letiště, kde je limit 80 km/h. Automobilová asociace jižní Indie Vám může poskytnout další informace o cestování v regionu + poruchovou službu.

Trasy: dálnice NH-7 vede z/do města zhruba ve směru sever-jih a NH-4 ve směru východ-západ.

Autobusy: hlavní poskytovatel autobusové dopravy je Státní korporace silniční dopravy Karnátaka (KSRTC), který provozuje autobusové spoje v Karnátace a do sousedních států. Mezistátní autobusové spoje přijíždějí a odjíždějí z autobusového nádraží Majestic Bus Stand naproti hlavnímu vlakovému nádraží. Autobusové spoje do/z Bengalúru poskytují rovněž státní autobusové společnosti ze sousedních států Kerála, Andhrapradéš, Tamilnádu, Maháráštra a Goa. V provozu je také několik soukromých poskytovatelů dálkových spojů, z nichž největší je Vijayanand Travels.

Doba cesty: z Maisúru 3 hodiny, z Čennaje 5 hodin 45 minut, z Goa 9 hodin.

Vlakem

Vlaky do Bangalúru přijíždějí na hlavní vlakové nádraží Bangalore City západně od centra nedaleko supermarketu Kempe Gowda Circle. V severní části města najdete nádraží Cantonment, ve východní nádraží Bangalore East a na severozápadě města nádraží Yesvantpur Junction pro vlaky z/do státu Goa. Indian Railways je národní železniční společnost. K dispozici jsou časté express spoje mezi Bangalúru a ostatními významnými města v jižní a centrální Indii. Cestování vlakem je nejlevnější způsob dopravy po Indii a ceny ve vyšší třídě nabízejí pohodlí a čisté prostředí. Pamatujte na to, že některé cesty mohou trvat i více jak 24 hodin (většina vlaků nabízí spací vagóny).

Doba cesty: z Čennaje 6 hodin, z Mysore 5 hodin.

Navštivte indický Bengalúru 3
Státní muzeum & Galerie umění Venkatappa

Co dělat a na co se podívat 

Palác Bangalore na severu města byl vybudován v roce 1880 jako replika Hradu Windsor včetně žulových věží a věžiček, gotických oken a cimbuří. Jedná se o klasické dílo architektury britské Indie vybudované převážně ze dřeva. Okázalé interiéry jsou plné pokladů místní vládnoucí dynastie Wadiyarů z Majsúru. Dodnes zde žije současný maharadža.

Botanická zahrada Lalbagh (Lalbagh Botanical Gardens) leží 4 km jižně od centra města a je to poklidná zahrada se spoustami pestrobarevných růží. Zahrady navrhli v 18. století Sultán Haidar Alí a jeho syn Tipu Sultan a dodnes se dochovaly některé staré stromy z té doby. Ikonický skleník v Lalbagh, který byl vytvořen podle Křišťálového paláce v Londýně, uchovává jednu z největších sbírek tropických rostlin v Indii.

Letní palác Tipu Sultana (Tipu Sultan’s Summer Palace) – jen pár minut pěšky na jih od městské tržnice najdete Letní palác Tipu Sultana (foto výše), panovníka středověkého Majsúrského království (Mysore), který byl poražen díky loajalitě britských a marathských vojsk v roce 1799. I když je palác vybledlý, jedná se o nápadnou budovu s pěknými teakovými pilíři a stopami původní malované výzdoby.

Chrám býka (Nandhi Temple) – pochází z 16. století a uchovává jednu z největších soch posvátného býka Nandiho, který sloužil jako vozidlo boha Šivy. Žulový monolit získal černý odstín během staletí potírání svěcenými oleji. Další chrám s podobně mohutnou sochou, tentokrát sloního boha Ganéši, naleznete hned vedle. Jedná se o oblíbenou zastávku indických novomanželů, zatímco věřící chrám chrám zaplavují denně.  

Chrám Iskcon – 8 km severozápadně od města se nachází ústředí Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny (Hare Krišna). Jedná se o monumentální stavbu, která se podobá tradičnímu drávidskému hinduistickému chrámu v kombinaci s proskleným zikkuratem. Kromě svatyní a pestrých nástěnných maleb zde najdete kinosál promítající filmy o historii hnutí Hare Krišna.

Navštivte indický Bengalúru 4
Chrám Iskcon

Cubbon Park, který založil britský guvernér Maisúru v roce 1870, představuje zelené plíce Bengalúru a vítaný zelený prostor v samém srdci města. Park má rozlohu více jak 120 ha a kolem jeho obvodu se nacházejí slavné budovy, jako je budova státní legislativy, Státní centrální knihovna a Nejvyšší soud Karnátaky ve viktoriánském gotickém stylu.  

Krishna Rajendra Market (také známý jako KR nebo City Market) je nejrušnější bazar ve městě, plný prodejců nabízejících vše od barevného prášku tikka a sušeného koření až po řetězy ze žlutých chryzantém jako obětiny v chrámu. Jedná se o mraveniště aktivity především ráno a dopoledne, kdy obchodníci vykládají hromady nového zboží. 

Budova Vidhana Soudha postavená pro Sekretariát a státní zákonodárný sbor Karnátaky je nejimpozantnější budova v Bengalúru. Postavili ji vězni v roce 1954 a jedná se o klasický příklad neodrávidského stylu, který spojuje prvky evropského neoklasicistického stylu s kopulemi a mugalskými ozdobami. Je to sídlo fungujících úřadů, takže se můžete dívat pouze zvenku.

Chrám Surya Narayana – chrám je zasvěcen bohu slunce Suryovi, nachází se mezi bytovými domy a přitahuje tisíce věřících denně. Podle pověsti sem zobrazení božstva bylo převezeno z města Badrinath, významné poutní lokality v Indii. Na oslavu Suryi se v Indii slaví různé svátky a festivaly. V Bengalúru je to svátek Ratha Saptami, který připadá na sedmý den hinduistického měsíce maagha, kdy věřící oslavují boha slunce ve velkém voze. 

Pevnost Bangalore Fort městská pevnost https://www.topmagazine.cz/slavne-pevnosti-a-palace-v-indii/    vznikla v roce 1537 jako hrubá stavba z bahna, ale Haidar Alí ji v roce 1761 nahradil kamennou. Tipu Sultan pevnost používal, ale byla dobyta Britové během III. britsko-maisúrské války a poté strženy její části, takže zůstala pouze brána a zdi, které můžete vidět dnes. V každém případě se však jedná o klidné místo, kde můžete uniknout z městského ruchu.

Státní muzeum & Galerie umění Venkatappa (Government Museum & Venkatappa Art Gallery) – poloha největšího muzea v Bengalúru je možná působivější než jeho sbírka. Pěkná budova z červených cihel (foto výše) byla postavena v roce 1877 pro artefakty darované místními během koloniálního období, ale později byla sbírka rozšířena o rytiny vykopané v Hampi a na dalších archeologických lokalitách v Karnátace. Přilehlá galerie umění je věnována Šrí K. Venkatappovi, dvornímu malíři wadiyarovských sultánů,  a skýtá demokratický prostor pro regionální umělce, kde zde mohou tvořit a vystavovat.

Akční nabídka ubytování: