10 nejkrásnějších národních parků světa

10 nejkrásnějších národních parků světa 1

Národní park Kakadu, Austrálie

NP Kakadu (úvodní foto) je největší národní park v Austrálii s rozlohou 20 000 km2 (což je téměř dvojnásobek velikosti Švýcarska!). Nadčasové místo ležící 3 hodiny cesty autem od Darwinu v Severním Teritoriu, je považováno za klenot světového významu, který je na seznamu UNESCO díky svému přírodnímu prostředí i živé domorodé kultuře. Aboriginci (Austrálci) zde žijí už více jak 50 000 let, takže představují nejstarší žijící kulturu na Zemi. Park je znám svými 280 typy ptáků (to je asi třetina všech druhů ptáků v Austrálii) a krokodýly (odhadem 10 000), kteří jsou hojně přítomní na místěch, jako je přechod přes řeku Cahill ’s Crossing a mokřiny Yellow Water Wetlands.

Outback

Národní park Canaima, Venezuela

10 nejkrásnějších národních parků světa 2
Andělské vodopády

NP Canaima zabírá rozlohu více jak 3 mil. ha na jihovýchodě Venezuely podél hranic s Guyanou a Brazílií. Většinu parku zabírají stolové hory (tepui), které vytvářejí fantastickou krajinu se strmými skalními stěnami a s vodopády. Jsou mimořádně zajímavé z geologického hlediska, protože představují unikátní biogeologické entity.  V NP Canaima se nacházejí Andělské vodopády (Salto Angel), nejvyšší vodopády světa (979 m). Pojmenovány byly podle Jimmyho Angela, amerického pilota a dobrodruha, který je v roce 1937 objevil. Výška vodopádů je taková, že než voda dopadne kamkoli na zem, roztříští se díky silnému větru do podoby mlhy.  

 

Národní park Corcovado, Kostarika

NP Corcovado ležící na poloostrově Osa v jihozápadním rohu Kostariky je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na Zemi a krása jeho starých vzrostlých stromů, mlžných lesů, mangrovových bažin a divokých pláží je slovy nepopsatelná. Srdcem národního parku je návštěvnické centrum Serena Ranger Station, kolem kterého se hemží tropické druhy, jako je ara arakanga, tapíři, kvesalové, žáby listovnice červenooké, hroznýši královští a různé druhy opic. Budete mít obrovské štěstí, pokud se Vám podaří zahlédnout pumu americkou či jaguára, jak na pláži loví želvy, zatímco v temné džungli se můžete setkat se stády nenasytných pekari.   

 

Národní park Yellowstone, USA

NP Yellowstone byl zřízen v roce 1872 jako první americký národní park, což je myšlenka, která se později rozšířila po celém světě. Měl chránit velký počet gejzírů a dalších termálních divů, které tvoří surrealistickou krajinu s párou, bubláním a bahenními sopkami. Kromě termálních prvků zahrnuje rozsáhlá divočina pohoří, jezera, vodopády a Yellowstonský Velký kaňon (Grand Canyon of the Yellowstone). NP Grand Teton ležící jižně od Yellowstone pak nabízí ještě zajímavější scenérii. Hlavním důvodem k návštěvě pro většinu turistů v Yellowstone však představuje pozorování divoké přírody, kde je možné spatřit medvědy grizzly a baribal, bizony, ovce tlustorohé, jeleny wapiti a losy toulající se po pláních a v údolích.

Průvodce Yellowstonským národním parkem

Národní park Fiordland, Nový Zéland

10 nejkrásnějších národních parků světa 3
Mitre Peak

NP Fiordland na novozélandském Jižním ostrově byl zřízen v roce 1952 a má status UNESCO coby součást přírodní rezervace Te Wāhipounamu (UNESCO) na Novém Zélandu. Je to krajina hobitů s bujně zelenými lesy, čistými řekami a jezery, mohutnými skalami, sněhem pokrytými vrcholky a majestátními ledovcovými fjordy. Zdejší scenérie je mimořádná i za deštivých dnů (kterých je hodně), kdy se celé stěny údolí promění v hřmící vodopády. Zlatým hřebem je úžasný fjord Milford Sound s vrcholem Mitre Peak, který se tyčí 1692 m nad mořem a je to jedna z nejvíce fotografovaných hor v zemi.

Národní park Yosemite, USA

Yosemitský národní park v Kalifornii je chráněn už od roku 1864, takže patří k prvním parkům v USA, a rovněž je na seznamu UNESCO. Jeho centrum tvoří Yosemitské údolí, které je obklopeno vysokými žulovými vrcholky, hustě zalesněné borovicemi a proslulé svými pozoruhodnými vodopády. Ale park nabízí mnohem více: je to svatyně lidské předvídavosti, síly kamene a ledovců, houževnatosti života a ticha v pohoří High Sierra. V divočině v Yosemite najdete hluboká údolí, velkolepé louky, prastaré obří sekvoje a více jak 1300 km stezek pro fantastické pěší túry.

 

Národní park Serengeti, Tanzanie

10 nejkrásnějších národních parků světa 4

NP Serengeti je nejstarší a nejoblíbenější národní park v Tanzanii, který je na seznamu UNESCO a nedávno byl prohlášen za jeden z přírodních divů světa. Je známý především díky každoroční Velké migraci divokých zvířat, pouti dlouhé téměř 2000 km, kdy 1,5 mil. divokých zvířat a 200 000 zeber běží za vodou a za přežitím, zatímco je pronásleduje obrovské množství predátorů. Šance na jejich spatření je poměrně vysoká, když se sem vydáte ve správnou dobu, kdy se 40 km dlouhé řady zvířat vrhají do vod plných krokodýlů při každoročním exodu na sever (v červnu) nebo když doplňují ztráty svého druhu při krátké populační explozi, kdy se rodí více jak 8000 mláďat denně (v únoru).

Nejlepší safari v Africe

Národní park Glacier, USA

NP Glacier o rozloze milion akrů je divočina ve státě Montana a v kanadských provinciích British Columbia a Alberta. Tento národní park (nespleťte si ho s NP Glacier Bay na Aljašce) byl zřízen v roce 1910 na ochranu zdejších lesů, vysokohorských luk, skalnatých hor, ledovcových údolí a pozoruhodných jezer. Různorodé prostředí je domovem zdravé populace grizzlyů a baribalů, bílých kamzíků, ovcí tlustorohých, losů, rosomáků, vlků a pum amerických. NP Glacier s více jak 1200 km stezek je turistickým rájem pro návštěvníky hledající dobrodružství, divočinu a samotu.

 

Národní park Namib-Naukluft, Namibie

10 nejkrásnějších národních parků světa 5
Sossusvlei

Jednou z nejřidčeji osídlených zemí na světě je Namibie, kde byste se opravdu neměli ztratit. Ale je to přední destinace pro ty, kdo mají rádi bezkonkurenční přírodní scenérii a pozorování divokých zvířat. Nejvíce je to patrné v NP Namib-Naukluft, největším parku s divokými zvířaty v Africe, který zahrnuje část Namibské pouště (což je nejstarší poušť světa) a pohoří Naukluft. Nejpozoruhodnější jsou pláně Sossusvlei a Deadvlei, kde můžete spatřit surrealistickou krajinu s černými suchými stromy a oranžovými dunami, které patří k nejvyšším na světě (nejvyšší duna má přezdívku Big Daddy a výšku asi 380 m).

 

Národní park Torres Del Paine, Chile

10 nejkrásnějších národních parků světa 6

NP Torres Del Paine v regionu Magallanes v Chile, který byl v roce 1978 prohlášenou za biosférickou rezervaci UNESCO, je mezinárodně uznáván jako jeden z nejméně dotčených a nejčistších na Zemi. Jeho mimořádná krása zahrnuje strmé žulové hory, obrovské řeky ledu, větrné pláně a lesy ze zdejších buků, kde žijí lamy guanaco, lišky a pumy. I když nejzajímavější výhledy vyžadují trochu úsilí, každý se může těšit z hlavních atrakcí parku, když tudy bude projíždět autem; stojí však za to se vydat na vícedenní túru, které jsou zde organizovány. Nenechte si ujít východ slunce, kdy se „rohy“ masivu Torres del Paine rozzáří růžovou a pak červenou barvou.

Patagonie