Kam se vydat v srpnu II.

Kam se vydat v srpnu II. 1

Šibenik a souostroví Kornati, Chorvatsko

Chorvatsko je turistická stálice a jeho malebná historická města uvítají každoročně na 20 milionů návštěvníků. Často si přitom můžeme pomyslet, že těch 20 milionů sem přicestuje právě v srpnu, kdy zdejší fantastická opevněná města „praskají ve švech“. Proto můžeme být vděční za wellness resort Obonjan (vytvořený stejným týmem, jako festival Hideout), který leží na stejnojmenném soukromém ostrově a zahájil činnost v roce 2016. Počáteční komplikace byly časem napraveny a dnes se hosté mohou těšit na lákavou kombinaci hodin jógy, pohodové hudby a luxusního kempování (glamping). Nechejte si také čas na návštěvu Šibeniku, kam se dostanete motorovým člunem za chvíli: je to významné historické město s labyrintem z bělostného kamene. K  pohodě přispěje také jednodenní plavba po souostroví Kornati, kde místo davů turistů najdete jen vinice, sady a klid.  

                                     

Zakynthos, Řecko

Jižní pobřeží ostrova nechejte rekreantům, kteří přicestují s organizovanými zájezdy, a prozkoumejte jedno z „tajemství“ řeckých ostrovů: vodní atrakce Zakynthosu (úvodní foto). Olea All Suite Hotel, all-suite letovisko na východním pobřeží, zaplnilo zející mezeru v luxusní nabídce ostrova, a vládne mu design: najdete zde nabílený minimalismus, zavěšená krytá ratanová křesla a přírodní zemité tóny. Resort téměř splývá s úbočím kopce, kde leží obklopen skalnatými horami, vonnými borovicovými lesy a klidnými písečnými plážemi. V srpnu je zde samozřejmě vedro, ale právě proto je tu originální hotelový bazén připomínající jezero – nemluvě o chladivých vlnách Jónského moře. Za těchto okolností stojí za to si rezervovat v hotelu Olea jeden z apartmánů s přímým přístupem do vody.

Akční nabídka zde  

Ostrov Holbox, Mexiko                                                

Na internetu je možné vidět lákavé obrázky lidí v pestré hamace houpající se nad úžasně modrým mořem. Ty bývají často nafoceny na mexickém ostrově Isla Holbox, ospalém místě na severním výběžku mexického poloostrova Yucatán, vychalovaném jako „nové Tulum“. Přesto je Holbox stále obtížně dostupný a zcela nesplňuje očekávání: nejsou zde žádná studia jógy od designérů ani restaurace s pořadníky, a zdejší silnice jsou nezpevněné. Na ostrov se dostanete pouze osobním trajektem z městečka Chiquila, které leží 3 hodiny cesty autem z Playa del Carmen, takže se spolehlivě jedná o místo mimo civilizaci. Nedá se zde dělat nic jiného než žít prostým životem 2000 místních, kteří zde žijí trvale. V srpnu se u pobřeží objevují velká hejna žraloků obrovských, kteří ještě přispívají k nádheře přírody na úžasném tichém místě.

 

Arcachon, Francie

Tak jako v Římě mají la dolce vita, ve francouzském Arcachonu v srpnu zakusíte la vie Française. Je stejně tak příjemný jako toto odlehlé přímořské městečko ležící jen 64 km od Bordeaux, milované pro své zlatavé pláže a prastaré farmy na ústřice. Není zde příliš co dělat kromě vína, dobrého jídla a pěstování svého opálení. Je na vás horko vrcholného léta příliš? Pak si můžete vypůjčit jízdní kolo a projet se do některé z nedalekých vesniček (např. L’Herbe a Le Canon), kde jsou ústřice neméně čerstvé a vína je dostatek. Také milovníci dobrodružných aktivit tu najdou něco pro sebe: mohou se přidat k surfařům sjíždějícím divoké vlny Atlantiku u mysu Cap Ferret. Jednodenní výlet na tento mys (který získává pověst francouzského Cape Cod“) byste si neměli nechat ujít, i když surfing není Vaše parketa. Mys leží jen kousek cesty trajektem od Arcachonu a nabízí malebná bistra s ústřicemi a šampaňským.  

 

Špicberky a Vesterály, Norsko

Turisté hledající dobrodružství (a také destinace mimo obvyklé trasy) se stále častěji vydávají na Špicberky, norské souostroví v polovině cesty mezi pevninou a Severním pólem. Díky množství lodních výletů v posledním desetiletí každoročně vzrůstá návštěvnost o 20 %. Hlavní atrakcí jsou přitom lední medvědi, které nejlépe můžete pozorovat na vrcholu zdejšího léta, kdy led natolik roztaje, aby tudy mohly proplout lodě. Dále je zde samozřejmě krása krajiny: je to jedna z nejsevernějších obydlených oblastí s nekonečnými ledovými poli, vrcholky pokrytými zářivým sněhem a jasně modrými ledovci.

Pokud se necítíte na tak velkou výpravu, můžete se místo toho vydat na norské Vesterály. Ostrovy leží blíže civilizaci, ale jsou také divoké a izolované, nabízejí zalesněné hory a perfektní fjordy, a je zde téměř jistota, že spatříte velryby.

 

Transylvánie (Sedmihradsko), Rumunsko

Jedná se o destinaci hodnou následníka trůnu: britský princ Charles se zamiloval do této země při své návštěvě v roce 1998; v následujících letech pak kupoval a nechával opravit tradiční statky za účelem jejich pronajímání pro rekreační účely. Nejelegantnější z nich se nacházejí v tiché přírodě Údolí Zalan (Valea Zălanului). Přesto Transylvánie zůstává krásně skrytá, takže představuje skvělé místo, kde se můžete od všeho odpoutat. CK Butterfield & Robinson jde napřed se svojí nabídkou cyklistických a pěších výletů, při kterých budete ubytováni ve staveních chráněných UNESCO nebo v hradech s krásným výhledem do daleka. Odolejte však pokušení vydat se sem v zimní strašidelné ponurosti – lépe je v srpnu, kdy je počasí teplé.

Rumunsko po stopách prince Charlese

 

Florencie, Itálie

New Generation Festival je akce trvající 3 dny pořádaná v zahradách Palazzo Corsini, který byl pojmenován po jedné z nejprestižnějších dynastií Itálie. Festival New Generation, který byl nápadem dvou členů anglického FC Old Etonians, poprvé proběhl v roce 2017, kdy nabídl odvážnou směs opery, vystoupení DJ a drag show. Proto festival přitahuje různorodý dav návštěvníků, který zahrnuje místní smetánku, šlechtu, a třeba i prince Michael z Kentu. V roce 2019 byl festival ještě větší a lepší, s kombinací orchestrálních vystoupení a večerem na počest Harlem Jazzu. Můžete se proto připojit k davům v galeriích a bazilikách – nebo si obléct kravatu či plesové šaty, vzít skleničku perlivého vína do ruky, abyste nezapoměli, že jste ve Florencii.

                            

Devon a Dorset, Velká Británie

To nejlepší z anglického pobřeží a venkova se spojuje v hrabstvích Devon a Dorset, kde se řada nově otevřených zařízení připojila k místním atrakcím, jako jsou dlouhé světle pláže, zvlněná rašeliniště, typické venkovské domy a proslulý odpolední čaj s koláčky (cream tea). V Devonu se nachází Burgh Island Hotel, secesní div, který prošel rekonstrukcí v hodnotě mnoha miliard liber, jež měla (podle slov majitelů) obnovit jeho podobu z vrcholného období v 50. letech 20. století. Jurassic Coast („Jurské pobřeží“) v Dorsetu je významná atrakce samo o sobě, ale nedaleko něj najdete také pár elegantních novinek: je to např. nový stylový hotel Abbot’s Court ve vesnici Winterborne Kingston, statek z viktoriánského období zrenovovaný pod záštitou společnosti Farrow & Ball.  Zdejší pokrmy připravené z místních surovin, ať už z farmy nebo z lesa, jsou hodné michelinské slávy, zatímco pokoje jsou pojmenovány po vzácných plemenech prasat.

S létem se pak rozlučte na „Festivalu na konci cesty“, End of the Road Festival v sousedním hrabství Wiltshire, kde vloni vystoupili např. Jarvis Cocker, Spiritualized a Metronomy.

 

Singapur, Anambas a ostrovy Riau

Singapur je v současnosti v centru pozornosti díky komedii Šíleně bohatí Asiati (2018). A přestože je nablýskaný městský stát spíše považován za místo mezipřistání při letech do Austrálie, představuje také skvělý odrazový můstek pro cestování do 4 fantastických soukromých ostrovních resortů. Jen 150 námořních mil (278 km) severovýchodním směrem leží krásný plážový resort Pulau Joyo na ostrově Anambas, kde jsou hosté ubytování v „palácích z naplaveného dřeva“ se stylu, který lze označit jako „Robinson Crusoe de luxe“. Také na Anambasu se nacházejí teakové bungalovy resortu Bawah Reserve sahající přes trojici odlehlých a chráněných lagun. Dále na východ nabízejí ostrovy Riau Islands soukromý resort Cempedak, kde dvoupatrové ekologicky zaměřené vily nabízejí obrovské terasy a točitá schodiště. A pak je zde ostrov Nikoi s vlastním kusem deštného pralesa kolem bělostného písku a plážových domů na kůlech.

Akční nabídka pro Cempedak zde 

Chicago, USA

Chicago si v létě přijde na své: teploty se blíží k 30 C°, Michiganské jezero se leskne a Grant Park ve čtvrti Loop u jezera ožívá ruchem. Ten je nejvíc patrný, když nastane festival Lollapalooza. Sestava vystupujících se neoznamuje dříve, než se vstupenky dostanou do prodeje; v roce 2019 zde vystoupili např. Kendrick Lamar, Major Lazer a The 1975. Když hudba utichne, zamiřte do rušeného okrsku Logan Square, který je rájem pro milovníky jídla: fantastické jsou miso fudge brownies v restauraci The Bakery at Fat Rice, zatímco pokrmy amerického Středozápadu a Mexika najdete v restauraci Quiote spolu s rozsáhlou sbírkou mezcalu v baru. A pak jde bar The Aviary, nejlepší ve městě a možná i v USA. Co jiného také čekat od podniku, který zaměstnává na plný úvazek tři šéfkuchaře?

 

Ekvádor, Jižní Amerika

Na poměrně malou zemi může Ekvádor určitě nabídnout hodně. Můžete zde lézt na sopky, vydávat se na túry do Amazonie, surfovat u pobřeží Tichého oceánu, projet se na zipline v mlžném pralese, a také se ponořit do Quita, jedné z nejpůsobivějších metropolí Jižní Ameriky. Také zde můžete legálně vyzkoušet domorodou medicínu (obřady s ayahuascou, které se provádějí v registrovaných centrech v Quitu, jsou přitom nejvhodnější). Nenechte si ujít návštěvu Starého města z 16. století, největšího a nejlépe zachovalého v Latinské Americe. Drink pisco si pak dejte v Cafe Mosaico, které z terasy nabízí výhledy přes červené střechy až k sopečným svahům. Kromě toho můžete navštívit koncerty zdejší současné hudby na festivalu Sesiones al Parque, které probíhají u skrytého jezera i v kostele. Srpen sice představuje hlavní sezonu, ale v Ekvádoru není nikdy vysloveně přelidněno, a je to měsíc patřící k nejsušším v roce. Ekvádor není jen vstupní brána pro cestování na souostroví Galapágy – je to destinace snů sama o sobě.

 

Papua-Nová Guinea

Když je řeč o cestování do Papuy – Nová Guiney, nevyhnutelně padnou slova jako odvážný a nebojácný. Skutečnost je, že infrastruktura je zde skutečně řídká, takže návštěvníci nemají na výběr než se sem vydat s organizovanou výpravou. I když nejspíš nebudete podnikat vlastní výpravu do pravěkého deštného pralesa, Papua je i tak mimořádně exotická destinace: země s kouřícími vulkány a odlehlými kmeny, které si propichují obličej a zdobí se peřím. Srpen je jistě nejlepší doba k návštěvě – suché období je v plném proudu a v zemi se konají dvě pozoruhodné kulturní události: Krokodýlí slavnost na řece Sepik (Sepik River Crocodile Festival) a Kulturní představení ve městě Mount Hagen (Mount Hagen Cultural Show). Při druhém z nich se více jak 100 komunit sejde, aby sdílely tradiční kostýmy, rituály a hudbu: k vidění jsou muži pokrytí blátem a se strašidelnými maskami, pestře pomalovaní náčelníci či děsiví kostlivci-tanečníci z kmene Chimbu. Mezitím se sejdou na řece Sepik River klany, aby oslavily své pouto s místní přírodou, konkrétně s krokodýly – ti zdejší jsou největší na světě.

 

Comporta, Portugalsko

Snad všichni vědí o Algarve, nejoblíbenější rekreační destinaci v Portugalsku, ale jen málokdo slyšel o neméně krásné a mnohem odlehlejší oblasti Comporta na západním pobřeží, asi asi hodinu cesty autem z Lisabonu. Je to oblast s plážemi se zlatavým pískem, rýžovými políčky, kanály a poli plnými bio cuket a brokolice. Přilákala už řadu designérů, modelek a členů smetánky: nachází se zde stylové vily k pronájmu, od malých v plážovém stylu až po prosklené a vybavené vším moderním zařízením. I v srpnu zůstává Comporta bez davů turistů: můžete si zde pronajmout vilu, zásobit se čerstvými plodinami od prodejců u silnice a strávit slunečné dny procházením se po písčitých stezkách a plaváním ve vlnách Atlantiku.

 

Portland a Seattle, USA

Města Portland a Seattle, mezi nimiž se táhne 322 km silnice Interstate 5, už dlouho bojují o titul nejmódnějšího velkoměsta na americkém Západním pobřeží. Seattle je větší z nich a zdejší gurmánská scéna je v současnost fantastická, se skvělými kuchaři a vynikajícími restauracemi. Portland je menší a mnohem více hipstersky orientovaný: potetovaní místní jsou velmi přátelští a mladistvé město má svéráznou gurmánskou scénu s pojízdnými restauracemi (food truck) a s mikropivovary.

 

Amsterdam, Nizozemsko

Srpen je měsíc určený k zábavě a legraci, a pokud se vydáte strávit prodloužený víkend do Amsterdamu, zažijete dostatek veselí a divokých příběhů, že na ně budete vzpomínat až do zimy. V holandské metropoli je vše nadsazené: muzea jsou výstřední, podivná i vysloveně fascinující, zatímco výběr kaváren sahá od hlučných a pěkných až po naprosto klidné (o coffee shopech zde). Projděte se v turistických oblastech, jako je okrsek Jordaan a Staré město, a zamiřte do supermódního východního Amsterdamu. Ten je plný obchodů s kýčem, galerií umění a dobře naladěných lidí sedících v zahrádkách u piva Grolsch.

 

Tanzanie a Zanzibar 

Tanzanie nabízí vše pro ty, kdo touží po velké dovolené s odlehlými plážemi a se safari: přírodní parky jsou plné divokých zvířat, ostrovy nabízejí pláže s bělostným pískem u azurově modrého moře, a pak je zde samozřejmě hora Kilimandžáro. Počasí je nejpříjemnější v srpnu, kdy končí období dešťů a ještě nenastalo tíživé letní vedro. Nezapomenutelné zážitky nabízejí Ruaha a Selous, největší parky s divokými zvířaty v zemi, které kromě spousty divokých zvířat zahrnují také luxusní kempy v buši a skvělé průvodce. Nebo můžete zavítat na menší ostrov Rubondo na Viktoriině jezeře, kde budete podnikat pěší túry za šimpanzi. Pokud toužíte po slunci, moři a písku,  Zanzibar a Moluky (Ostrovy koření) mají nádherně tropické a exotické prostřední, jak jejich jméno napovídá, a hotelovou scénu v Zanzibaru zdobí hotely velkých značek, jako je Per Aquum, se superluxusními apartmány na pláži a s vilami.

Nejlepší safari v Africe

 

Normanské ostrovy v kanálu La Manche

Normanské ostrovy (Channel Islands) s jejich světlými písečnými plážemi, kobaltově modrým mořem a pohodovým přístupem k životu bývají někdy přirovnávány ke Karibiku. Jsou trochu francouzské a trochu britské, ale zcela originální, takže představují dobře dostupnou destinaci, kde můžete strávit týden povalováním se v písku a prozkoumáváním osobitých vesnic na pobřeží. Ostrovy Jersey a Guernsey jsou půvabně výstřední a zároveň malebné, s přímořskou atmosférou riviéry ve městech, která překypují restauracemi s mořskými plodami a kavárnami v přístavu. Menší ostrovy Alderney, Herm a Sark jsou neméně krásné a příjemné.  

 

Francouzská jezera Bourget, D’Annecy a D’Aiguebelette

Francouzská riviéra a Provence představují v době od poloviny července do poloviny září mimořádný ruch a horko. Pokud byste se chtěli nadýchat čerstvého vzduchu, zamiřte raději k vysokohorským jezerům 

Bourget, D’Annecy a D’Aiguebelette, kde je voda neméně čistá, jídlo francouzské, ale davy menší. Jezera jsou ideální pro milovníky pláží: na D’Annecy se sportovní typy mohou projet na vodním skútru po nádherně modré vodě, rodiny s dětmi mohou bruslit na kolečkových bruslích kolem břehů, a restaurace mají mnohem příznivější ceny. Na pobytu v horách je něco příjemného: vzduch je čistý a svěží, okolní vrcholky poseté zříceninami a městečka kypí francouzským provinčním životem.

 

Edinburgh, Skotsko

Edinburgh je úžasný a krásný – existuje vůbec období v roce, kdy zde není fantasticky? Avšak k měsícům nabízejícím nejvíce zábavy patří určitě srpen, kdy středověké ulice zaplní pouliční muzikanti, výtvarníci a herci ucházející se o Vaši pozornost při festivalu Edinburgh Festival Fringe. Každý kout už tak hlučného města se otřásá smíchem. Když vejdete do pubu v některé z ulic dlážděných kameny, možná zastihnete málo známé, zato skvělé vystoupení stand-up show, nebo můžete zamířit na některou ze známějších akcí (vystoupení známějších souborů), které se tento měsíc odehrávají v krásných budovách ve městě, od Centrální mešity až po galerii Dovecot Studios Ladies Baths. V Edinburghu můžete dělat fantastické věci po celý rok – nemluvě o skvělých možnostech ubytování.

                   

Dublin, Irsko

Pokud existuje něco, čím jsou Irové proslulí, je to jejich láska k dobré zábavě – a kde lépe poznat kouzlo Smaragdového ostrova než v Dublinu? Za necelou hodinu a půl z Londýna můžete být ve městě, které představuje skvělý cíl pro prodloužený víkend. Milovníci historie budou obdivovat nádhernou knihovnu Long Room („Dlouhý pokoj“) univerzity Trinity College, zatímco milovníci literatury navštíví historickou lékárnu Sweny’s Pharmacy zmiňovanou v Odysseovi od Jamese Joyce. Do místní kultury se můžete ponořit v uličkách tzv. kreativní čtvrti mezi ulicemi Grafton Street a George’s Street a dát si zde pintu nejlepšího piva Guinness, jaké jste kdy ochutnali. Pokud byste si potřebovali od města odpočinout, můžete vyrazit do okolí Dublinu, na pěší túru do Dublinských hor s úžasnými výhledy nebo se ponořit do ledového Irského moře v Dublinském zálivu

Akční nabídka ubytování zde