20 míst ve světě, kde můžete vidět zajímavé kostýmy

20 míst ve světě, kde můžete vidět zajímavé kostýmy 1

Karneval, Rio de Janeiro, Brazílie

Pokud jde o podívanou samotnou, těžko něco předčí karneval v Riu (výroba soutěžních kostýmů je kapitola sama o sobě). Každá škola samby ve městě stráví rok přípravami a snaží se o titul nejlepší, ať už jde o hudbu, kostýmy či alegorické vozy. Také si vybere téma svých kostýmů pro daný rok a tisíce nastrojených tanečníků a hudebníků se pak předvede ve velkolepé přehlídce na městském Sambodromu.

.

Alternative Miss World, Londýn, Velká Británie

Alternativní Miss World, kterou založil sochař a umělec Andrew Logan v roce 1972, je samostatná liga, když jde o výstřední kostýmy. Originální akce má formát původní Miss World s obměnami, takže místo plavek může posloužit nafukovací chobotnice a vítězem může být korunován robot. Jeho účastníky byli v minulosti např. Grayson Perry a Leigh Bowery.

 

Rituální tance při svátku Theyyam, Kerala, Indie

Theyyam jsou dramatické obřady konající se na mnoha místech na severu indického státu Kérala obvykle v době od října do května. Probíhají v místní svatyni a účastníci ztělesňují bohy a duchy, kteří jsou oslavováni. Každý theyyam nabízí vlastní mimořádné kostýmy včetně pomalování těla jasnými barvami a gigantických, složitě zdobených ozdob hlavy (mudi).

 

World Naked Bike Ride, různá místa

World Naked Bike Ride je jedinečný environmentální protest, který má zároveň poukázat na nebezpečí a odhalenost, jíž jsou cyklisté vystaveni na silnici. Probíhá v řadě velkých měst včetně Londýna a Portlandu v Oregonu. Vzhledem pozornosti, které se akci dostává, je zřejmé, že nejkontroverznější oděv, který si můžete obléct, jen ten, ve kterém jste přišli na světě. Motto říká „bare as you dare“ („holí, jak si troufnete“), zúčastnit se může kdokoli a součástí je tělo pomalované barvami.

 

Mardi Gras, Sydney, Austrálie

Oblékání se určitým způsobem jako protest má dlouhou historii a festivaly LGBT Pride ho pozvedly na umění. I když dnes mnohé představují oslavu stejně tak jako politický protest, jejich počátky spočívají v boji za práva LGBT. Když se v roce 1978 konal poprvé Mardi Gras v australském Sydney, setkal se odporem a násilím. Dnes je to jedna z největších akcí v kalendáři a pozoruhodná přehlídka okázalosti.

 

Life Ball, Vídeň, Rakousko

Když je řeč o Vídni a plesech, nejspíš se Vám vybaví dámy v dlouhých šatech, ale Life Ball oživil formát plesů. Koná se každoročně jako charitativní akce proti AIDS, nabízí okázalé kostýmy a účastní se tisíce hostů přestrojených diváků a hostů z řad celebrit. K minulým královnám patřila Conchita Wurst…

 

Wave-Gotik-Treffen, Lipsko, Německo

Kam jezdí vyznavači stylu Gotik na dovolenou? Nejspíš to bude Lipsko, protože se zde každoročně koná největší oslava temné hudby na světě, a to přímo v srdci města. Wave-Gotik-Treffen zasáhne snad všechny hudební podniky, ale také každou ulici a tramvaj, kde uvidíte fanoušky temnoty ve vší parádě, kdy je zastoupena každá gotik subkultura. Je to dost zajímavá podívaná, kterou si obyvatelé Lipska berou po svém.

20 míst ve světě, kde můžete vidět zajímavé kostýmy 2

Junkanoo, Bahamy

Junkanoo, možná nejbarevnější oslava nového roku na světě, je vyvrcholením kalendáře akcí na Bahamách. Průvody se konají 26. prosince a 1. ledna a jejich původ sahá do dob otroctví na ostrovech: byly to dny, kdy měli otroci volno. Jedná se o pestrou přehlídku tanečníků na chůdách, akrobatů a účastníků v bohatě zdobených kostýmech. Ty jsou často spíše tvůrčími počiny: obrovské barevné výtvory z kartonu, krepového papíru, peří a třpytek.

 

Street Fashion v Tokiu, Japonsko 

Už 30 let z Japonska přichází originální avantgardní móda, ať už se jedná o luxusní kolekce od návrhářky Rei Kawakubo, návrháře Yohji Yamamoto nebo tokijský street style, který je znám širšímu světu od poloviny 90. let. Zamiřte do okrsku Harajuku, kde spatříte nejnovější styly, ať už ovlivněné komiksy Manga, ve stylu Lolita nebo přízračný vzhled Shironuri (foto), který využívá tradiční japonský bílý make up pro vytvoření vzhledu neskutečné porcelánové panenky.

 

Halloween, USA

Oblékání do kostýmů při Halloweenu je dnes celosvětový jev, ale původně se jedná o americkou tradici. Průvody ve velkých městech, jako jsou ty v newyorskéVillage, losangeleském Západním Hollywoodu a neworleanské Francouzské čtvrti, jsou velké a pozoruhodné, ale pravý americký Halloween nejlépe poznáte v menších městech v zemi, jako je Park City v Utahu, kde mají svůj průvod dokonce i psi.

 

Folsom Street Fair, San Francisco, USA

Jedna z největších světových akcí pro fanoušky kůže a fetiše, Folsom Street Fair probíhá v San Franciscu (jediném americkém městě, kde se může konat) už 30 let. Den, kdy je vše možné, přiláká vždy na 400 000 osob.

 

Vánoční průvod ve Walt Disney World, Florida, USA

Ve světě, kde oblékání se do kostýmů je normou 365 dní v roce a všemu vládne obří myšák, je obtížné vybrat nejlepší kostýmovou akci. Ale vánoční průvody a párty v Disney World jsou silným kandidátem. Často při nich bývá hodně rušno, koná se řada párty, průvodů a ohňostrojů (včetně Mickeyho „Once upon a Christmastime Parade“), kterých se účastní elfové, perníčci a postavy z Ledového království.

 

Comic-Con International, San Diego, USA

S tím, jak geek kultura vstupuje do hlavního proudu, přitahují „komiksové konvence“ po celém světě stovky tisíc fanoušků a největší se koná v kalifornském San Diegu. Při návštěvě akce nemusíte na sobě mít kostým (cosplay), ale pokud jste vždy snili o tom se ustrojit jako postava z Hry o trůny, je to vhodná příležitost. K nejzajímavějším částem Comic-Con v San Diegu patří kostýmová soutěž Masquerade.

 

Karneval v Kolíně nad Rýnem, Německo

Každá další sezóna karnevalu v Kolíně nad Rýnem je brána velmi vážně, takže přípravy začínají už v listopadu a oslavy začínají v lednu. Vrcholem karnevalového týdne, pokud jde o kostýmy, je Rosenmontag (pondělí před popeleční středou), kdy asi milion lidí se přijde podívat na průvody v ulicích Kolína nad Rýnem; kostýmy jsou okázalé, legrační a často satirické.

.

Cirque du Soleil, Las Vegas, USA

Přehlídka kostýmů bez vlivu světa showbusinessu by prostě nebyla ono – ale kdo je umí nejlépe? Las Vegas je jistě místem zrodu mnoha fantastických jevištních kostýmů, přesto mu Lady Gaga směle konkuruje. V současnoti nabízí Cirque du Soleil některé z nejvynalézavějších kostýmů v představeních „O“ a „Zarkana“.

 

The Burryman, Skotsko

Tak u mnoha lidových zvyků nikdo přesně neví, kde se vzaly, ale tradice přetrvává. Ve městě Queensferry nedaleko Edinburghu je možné vidět postavu Burryman, který je součástí každoroční srpnové pouti. Místní muž se nastrojí jako Burryman a je pokryt od hlavy k patě kuličkami lopuchu, takže má sotva škvíru na to, aby viděl. Poté se pomalu prochází městem posílen skotskou whisky.

 

Bestival, Isle of Wight, Velká Británie

Festival v Glastonbury je možná větší, Burning Man extrémnější, ale pokud Vám vyhovuje si obléct tematický kostým a bavit se 3 dny v bahně, pak je Bestival pro Vás ten pravý. Každý rok má určité téma (např. Desert Island Disco, Nautical and Rock Stars, Pop Stars and Divas) a většina účastníků se jím řídí.

Návštěva hudebního festivalu Glastonbury

Festival Ati Atihan, Filipíny

Město Kalibo v provincii Visayas je svědkem tance v ulicích a divokých kostýmů během festivalu Ati Atihan v lednu, což je jeden z nejbujařejších svátků v zemi. Původně se jednalo o oslavu dávného paktu mezi osadníky a domorodým kmenem Ati, dnes se však koná na počest Santo Niño (Svatého dítěte, tj. malého Ježíše). V roce 2015 se navíc shodoval s návštěvou papeže na Filipínách.

 

Royal Ascot Ladies Day, Anglie

Britský Royal Ascot Ladies Day, jediný den v roce, kdy se přehlídka klobouků stane národní zábavou, je kombinací toho, co mají Britové rádi: sportovní snažení, výstřední oděvy a zdravá dávka společenského snobství. Vzhled diváků se musí podřídit přísnému protokolu (v nejvyšších kruzích musí mít klobouk minimální průměr 20 cm, ale čím větší, tím lépe).

 

Benátský festival, Itálie

Masky a třírohé klobouky jsou známými symboly karnevalu v Benátkách, a budete-li ve městě v době jeho konání, stojí za to si nasadit alespoň plášť a masku. Ti s nejlepšími kostýmy se účastní soutěže, která probíhá každý den na náměstí Sv Marka. Během 10 dnů karnevalu očekávejte venkovní koncerty a představení se vstupem zdarma, plesy a průvody, takže se jedná o pestrou a rušnou dobu v italských Benátkách.