13 technologických milníků, které můžeme očekávat v roce 2023

13 technologických milníků, které můžeme očekávat v roce 2023 1

Internet odolný proti mořským příšerám

Počáteční úsek toho, co bude prvním podmořským optickým spojením, které obepíná severní pól a spojuje Japonsko a Evropu, bude uvedeno do provozu na začátku roku 2023. Úsek nazvaný Iris spojí Island s Irskem. V následujících letech projekt Far North Fiber položí severozápadní trasou kabel, který spojí Island s Grónskem, poté s Kanadou, Aljaškou a nakonec s Japonskem. Far North Fiber pomůže zvýšit geografickou rozmanitost světové sítě optických vláken. V současné době jsou podmořské kabely položeny podél několika dobře prošlapaných cest, přičemž síť je zranitelná vůči místním rizikům, jako jsou kotvy lodí, zemětřesení – nebo mořské příšery požírající vlákna.

 

Balony vs. hypersonické střely

Ve snaze o nejlepší obrannou strategii hodnou MacGyvera naplánoval Pentagon v roce 2023 sedminásobné zvýšení výdajů na horkovzdušné balóny. Tyto vysoce létající dopravní prostředky s nízkou technologií se již používají pro sledování pašeráků drog. Doufejme, že tato vznášející se monstra budou spolupracovat se satelity při detekci hypersonických střel, jako jsou ty, které vyvíjí Rusko a Čína. Navíc jako bonus technologie na palubě balónů běží na solární energii.

 

Přicházejí předpisy pro AI

Nařízení má nastartovat používání umělé inteligence (AI), kdy zákon o digitálních službách vydaný Evropským parlamentem a Evropskou radou vstoupil v platnost na konci roku 2022. Návrh zákona vyžaduje, aby největší platformy zavedly opatření proti dezinformacím a chránily před diskriminační cílenou reklamou. Snad nejdůležitější je, že vyžaduje transparentnost v algoritmech používaných k poskytování doporučení produktů a obsahu. Pravděpodobně jde o předchůdce většího aktu EU o AI , který v současné době prochází legislativním procesem.

 

Pomsta geosynchronních satelitů

Ve srovnání s rušivými roji malých satelitů Starlink se mohou plány společnosti Astranis se sídlem v San Franciscu zdát jako ze staré školy. Chce vypustit jediný skromný geostacionární satelit, ale tento satelit je první nového druhu, tzv. microGEO. Má asi 1/20  velikosti geostacionárních satelitů o rozměrech minibusu, které jsou již na oběžné dráze, což mu umožňuje levné a rychlé nasazení. První microGEO satelit bude spuštěno počátkem roku 2023 a začne poskytovat služby na Aljašce, kde ztrojnásobí šířku satelitního pásma a zároveň sníží náklady. Ve stejném roce společnost plánuje spustit další čtyři satelity microGEO. Jeden bude poskytovat internet pro venkov v Peru, dva budou obsluhovat letadla a osobní lodě; využití posledního ze satelitů zatím nebylo zveřejněno.

 

Aktualizace modelu hurikánu

Americké modely sledování a předpovědi hurikánů dostanou před sezónou 2023 tolik potřebnou aktualizaci. Americký model zaostává v přesnosti za evropskou verzí, což je problém, který se poprvé projevil během hurikánu Sandy v roce 2012. Nyní americký Národní úřad pro oceány a atmosféru uvedl do provozu novou sadu superpočítačů, které provádějí modelování nové generace. Vylepšení bude zahrnovat vyšší rozlišení, realističtější fyziku reprezentující mraky a srážky, větší počet simulací a efektivnější využití pozorovacích dat.

 

Velké plány Číny v oblasti hydroelektráren

Čína se nachází uprostřed obrovské kumulace hydroenergetických kapacit. Největší světová přečerpávací stanice pro ukládání energie, což je technika, která ukládá energii jejím čerpáním nahoru do nádrže, má dokončit II. fázi své výstavby v roce 2023. Stanice s názvem Fengning umístěná asi 200 km severně od Pekingu bude uchovávat až 40 gigawatthodin energie a pomáhat udržovat síť na čisté energii v době, kdy nefouká vítr nebo nesvítí slunce. Dále vodní elektrárna Lianghekou v Tibetu má být v roce 2023 plně uvedena do provozu a očekává se, že bude generovat neuvěřitelných 11 terawatthodin elektřiny ročně (což je zhruba spotřeba Litvy). Tyto obrovské stavební projekty mají pomoci Číně splnit její cíl stát se do roku 2060 uhlíkově neutrální.

 

Boj o cenu za technologii pro XPrize Rainforest

Na jaře 2023 Singapur přivítá v džungli 15 týmů pro semifinále soutěže XPrize Rainforest. Semifinalisté pocházející z celého světa předvedou svou technologii testování biodiverzity v naději, že se probojují do finále, které je stanoveno na rok 2024. Porotci budou hledat „proces pro zlepšení autonomních operací, nové detekční metodologie a metody pro rychlou integraci dat, které poskytují bezprecedentní úroveň detailů v reálném čase.“ Soutěž začala v roce 2019 a čistá investice XPrize je 10 milionů USD. XPrize doufá, že motivační a soutěživý duch pomůže zachránit deštné pralesy.

 

Modulární jaderná energie je nukleační

Korejský výrobce Doosan má koncem roku 2023 začít vyrábět komponenty pro první modulární jadernou elektrárnu na světě. Komponenty jsou určeny pro startup NuScale, jehož design slibuje drastické snížení nákladů a doby instalace. Na rozdíl od dnešních elektráren, které jsou kompletně budovány na místě, mohou být tyto reaktory vyráběny sériově v továrně a dodávány do elektráren po celém světě. Každý obsahuje 4 až 12 samostatných reaktorových modulů v závislosti na místních potřebách. První elektrárna využívající technologii NuScale má začít vyrábět elektřinu v roce 2029 v Národní laboratoři v Idahu jako součást Projektu bezuhlíkové energie.

 

Pryč s byrokracií, sem s vláknem

Německo si klade za cíl do konce roku 2025 ztrojnásobit množství instalovaných optických kabelů v úsilí zvaném Gigabitstrategie. Jedna ze strategií, kterou německá vláda použije k dosažení ambiciózního cíle, je do konce roku 2022 odstranit byrokracii kolem projektů optických vláken. Plánuje centralizovat proces schvalování projektů, který je v současnosti považován za byrokratickou noční můru závislou na obcích, čímž se na začátku roku 2023 uvolní cesta k masivnímu rozmachu budování. Vláda také plánuje použít inovativní techniku microtrenching („mikro výkop“) k pokládání vláken do úzkých, pouze 5 cm širokých, kanálů vykopaných podél silnic bez přerušení provozu.

 

Energie větru v USA

Největší projekt infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie v historii USA, větrná farma a přenosové vedení v hodnotě 8 miliard dolarů, se má začít stavět v roce 2023. Společnost Pattern Energy se sídlem v San Franciscu v červenci 2022 převzala projekty nazvané SunZia Wind a SunZia Transmission od společnosti Southwestern Power Group. Větrná část projektu plánuje získat celkem 3000 MW z větrných „farem“, které postaví ve 3 okresech v Novém Mexiku. Obousměrné vysokonapěťové stejnosměrné přenosové vedení o délce 885 km povede z Nového Mexika a z jihu centrální Arizony. Přenosové vedení obejde rostoucí potíže s připojováním obnovitelných zdrojů energie k rozvodné síti.

 

NASCAR se vydává elektro směrem

Podle dokumentů, které unikly na začátku tohoto roku, automobilový závodní gigant NASCAR plánuje před zahájením sezóny v únoru 2023 debutovat s prototypem elektrického vozidla (EV). Dokumenty naznačují, že prototyp bude později během roku použit v závodní sérii EV. Série se má skládat ze dvou závodů trvajících 30 minut, bez povolených výměn baterií nebo nabíjení. Tyto informace, i když nejsou potvrzené, jsou v souladu s dříve uvedenými plány NASCAR na testování možností v oblasti EV. Uprostřed velkého tlaku na přechod k elektrickému pohonu je pro NASCAR dle jeho slov „hodnota zábavy pro fanoušky nejvyšší prioritou“.

 

Jedna nabíječka pro všechny

EU přijala směrnici, která nařizuje nabíjení řady zařízení pomocí portů USB-C. Apple se svým unikátním lightning portem nebude výjimkou: iPhony, iPady a další malá zařízení budou nucena přejít do roku 2024 na USB-C. Laptopy budou následovat někdy v roce 2026. Tento zákon je první svého druhu kdekoliv na světě. Má zlepšit pohodlí pro spotřebitele, ale také snížit elektronický odpad vytvářený různými nabíječkami, který v současnosti obnáší odhadem 11 000 tun ročně. Několik amerických senátorů prosazovalo podobnou legislativu, avšak zatím bezvýsledně.

 

Francouzský nukleární reaktor

S více než desetiletým zpožděním oproti plánu a s miliardami dolarů nad rozpočtem by měl francouzský jaderný reaktor nové generace ve Flamanville být na začátku roku 2024 konečně naplněn palivem. Elektrárna bude teprve čtvrtým reaktorem EPR na světě – tlakovodním reaktorem III. generace, který by měl být bezpečnější a efektivnější než jeho předchůdci. Projekt byl spojen s obavami o bezpečnost, technicky chybnými kroky a v poslední době také s pandemickými komplikacemi u dodavatelského řetězce. Nyní však společnost Électricité de France (EDF) říká, že jsou v poslední fázi. Je nejvyšší čas, aby reaktor pomohl snížit závislost Evropy na ruské ropě a plynu.