Kam se vydat v dubnu

Kam se vydat v dubnu 1

Thajsko

Stejně tak divoký jako Full Moon Party (Úplňková párty), ale o poznání mokřejší, je thajský nový rok Songkran.  Svátek probíhající v polovině dubna trvá 5 dní, kdy se celá země promění v jednu obrovskou vodní bitvu a místní i přítomní turisté se vzájemně polévají v ulicích. Svátek se nadšeně slaví také na ostrově Koh Samui. Avšak tento ostrov, kdysi ráj pro batůžkáře, se (minimálně v některých částech) dost změnil. Už žádné plážové chýše a levné drinky: Kamalaya 5* je wellness letovisko v džungli, kde personál představují mniši, nebo je zde Four Seasons 5*. Oproti tomu soukromé vily na svahu s nekonečnými bazény nabízejí klidnější a pohodovější způsob odpočinku.

Ekologický tip: thajský personál, který pracuje v rušných plážových destinacích, jako je Koh Samui, musí čelit vysokým nákladům na bydlení v turistickém městě a zároveň nepřítomnosti srovnatelných mezd, takže nejlepší, co můžete udělat, je dávat často a štědré spropitné.

Akční nabídka:

Bolívie, Jižní Amerika

Duben je konec období dešťů v Bolívii a představuje kouzelné období na proslulých solných pláních. Počasí opět umožňuje výlety vozidly 4×4, ale zářivě bílé pláně jsou nadále částečně ponořené ve vodě, takže se promění v zrcadlo. Nezapomenutelný je čtyřdenní výlet, při kterém budete projíždíte kolem kouřících vulkánů, červené laguny s plameňáky a pouští se surrealistickými „kamennými stromy“. Poté si můžete vyrazit v místní metropoli La Paz. Restaurace Gustu, kterou založil šéfkuchař Claus Meyer, nabízí vlastní verze místních pokrmů (jako je tatarák z lamy). A když si budete chtít dát skleničku před spaním, ochutnejte řemeslné koktejly připravené z místních destilátů v designovém hotelu Atix 5*, což je prosklená stavba s výhledy na okolní andské svahy od podlahy ke stropu.

Ekologický tip: Gustu je v současnosti nejznámější restaurace v La Paz, která navíc zaměstnává absolventy Meyerovy kuchařské školy Melting Pot vyučující studenty z některých nejchudších oblastí země. Takže když si zde dáte jídlo, podpoříte tím regionální potravinový systém a zároveň lepší pracovní místa pro místní.

Akční nabídka Atix Hotel

Amsterdam, Nizozemsko

Amsterdam se obleče do oranžové 27. dubna, kdy se koná Králův den s davy pestře oděných slavících lidí v ulicích, parcích a na lodích houpajících se na kanálech. To jsou Holanďané v jejich nejveselejší podobě. Kromě toho právě probíhá sezóna tulipánů, kdy se objeví velká mozaika pestrých květů všude kolem. Když se vydáte (30 minut autem) do  Keukenhofu, jedné z největších květinových zahrad na světě, spatříte nevídanou přehlídku všech barev. A protože Amsterdam patří k nejstylovějším městům v Evropě, je zde mnoho skvělých designových hotelů, jako je The Hoxton Amsterdam 4* a Soho House Amsterdam, podniky podávají brunch (např. bramborové vafle, kimchi a míchané drinky v Little Collins) i restaurace „z farmy na stůl“ (např. De Kas umístěná ve skleníku).

Akční nabídka The Hoxton Amsterdam

Neapol, Itálie

Pokud ve Vás romány z Neapole od Eleny Ferrante probudily zájem o tohle město na jihu Itálie, nedávná adaptace HBO Geniální přítelkyně ho jistě dále rozdmýchala. Neapol není tolik turisticky orientovaná jako třeba Florencie, Benátky nebo Řím a je zde mnohem levněji. Street Art zdobí budovy z 18. století i paneláky. V úzkých kamenných uličkách nabízejí malé rodinné podniky řemeslné výrobky, jako jsou krásné kožené rukavice. Náměstí se nachází za každým rohem a můžete se zde zastavit na Spritz, zatímco pizza se připravuje podle přísných pravidel (těsto nesmí být silnější než 3 mm). Kromě muzeí vystavujících obrazy od Caravaggia a trojice hradů můžete pozorovat lidi na dlouhé nábřežní promenádě Lungomare. Vydejte se sem v dubnu, kdy jsou teploty ještě mírné předtím, než se dostaví žhavé léto.

 

Zambie, Afrika

Kam se vydat v dubnu 2

Zambie není zdaleka tak oblíbená jako známější safari destinace, sousední Botswana a Tanzanie, částečně kvůli zdejším děsivým cestám a drahým cestovním „balíčkům“. Pokud ale máte dostatek prostředků, tato méně navštěvovaná africká země je cestovatelský ráj. Nejznámější atrakcí jsou Viktoriiny vodopády, kterým místní říkají „kouř a hřmění“ (často totiž bývají zahaleny vodní tříští) a jsou to největší vodopády světa co do objemu. Duben představuje začátek suchého období, takže padající vodu lépe uvidíte. Pak zamiřte do Národního parku P South Luangwa s hustotou velkých zvířat patřící k nejvyšším v Africe, kde ale nepotkáte tolik dalších safari vozidel. K tomu připočtěte pár blažených dní na luxusním hausbótu na jezeře Kariba, z něhož můžete zahlédnout Velkou 5 divokých zvířat.

Ekologický tip: pytláctví slonů je Zambii nevídané: pokles zdejší sloní populace až o 95 % byl hlášen na jihozápadě země. Podle stránek Responsible Travel představuje Národní park Kafue lepší příklad díky zřízení protipytláckých hlídek, které platí nezávislá zambijská neziskovka, což přispívá ke stabilnějšímu počtu slonů. Návštěvou parku přispějete k financování této iniciativy.

 

Bali, Indonésie

Bali v hlavní sezóně? V žádném případě. Tajemství spočívá v tom přijít sem na začátku dubna ještě před tím, než se dostaví velikonoční příval turistů. I přes smutná fakta v podobě znečištěných pláží a flámujících baťůžkářů má Bali stále své kouzlo. Odlehlé městečko Canggu se svými kavárnami a s cestovateli na volné noze je bohémské, plážové a přitom poklidné. Dejte si smoothie a vegetariánské jídlo v restauraci Shady Shack a pokuste se sehnat apartmán v tropicko-brutalisticko-butikovém zařízení The Slow. Také Ubud stále připomíná Bali, jaké známe. Skvělá kombinace duchovního a okázalého začíná rituální očistou v chrámu vodního očištění Tirta Emou, a pak můžete zamířit do elegantní restaurace Locavore, která je na seznamu 50 nejlepších restaurací Asie.

Ekologický tip: turistika na Bali je dobře známá a související znečištění postihuje nejvíce místní obyvatele, kteří mají z turistů jen velmi málo (bohatství většinou plyne vládě a zahraničním investorům). JED je turistická síť ve vlastnictví komunit 4 místních vesnic a nabízí pobyty, kdy se dostanete nejen blíže autentickému Bali, ale také přispějete místním.

 

Charleston, Jižní Karolína, USA

Kam se vydat v dubnu 3

Město bývá opakovaně označováno za nejlepší a nejpřátelštější město v USA, avšak kvůli chybějícím přímým letům z Evropy zůstával donedávna půvabný Charleston  mezi málo navštěvovanými. Ale protože zasáhly aerolinie British Airways, dnes můžete letět přímo z londýnského Heathrow do tohoto jižanského města s kamennými ulicemi a kočáry taženými koňmi. Jaro je přitom skvělá doba pro návštěvu předtím, než Daleký Jih pohltí horké léto. Můžete navštívit jazzové kluby ve Francouzské čtvrti, dát si čerstvé ústřice na nábřeží, a také byste si měli všimnout série barevných georgiánských domů v Rainbow Row. V dubnu se navíc koná každoroční Festival of Houses and Gardens, kdy se můžete podívat do některého z úžasných starých domů z doby před americkou občanskou válkou.

Ekologický tip: jídlo je v jižanské kultuře jedním z velkých požitků a restaurace v Charlestonu se nesou na ekologické vlně. Podívejte se do McCrady’s, která čerpá suroviny od místních farmářů a rybářů, do Gnome Cafe, kde k veganskému jídlu dostanete kávu fair-trade, nebo do Five Loaves Cafe, která používá k vaření místní bio maso a dává hostům kompostovatelné nádoby, aby si mohli vzít nesnězené jídlo s sebou.

 

Toronto, Kanada

Největší město Kanady Toronto je rušné centrum obchodu a umění, které přitom zůstává zdvořilé, čisté a úhledné – ale jsou zde také kanadské dlouhé a kruté zimy. Ke konci dubna však příroda roztaje a objeví se kvetoucí třešně – například v centrálním parku High Park, kde chodníky lemují květy v barvě cukrová vaty. Více nového života v Torontu najdete v Muzeu současného umění (MOCA) (Museum of Contemporary Art), které bylo nedávno přestěhováno do pětipatrové bývalé továrna na hliník. Nesmíme zapomenout na zajímavé nezávislé obchůdky a restaurace v objektu Distillery District, bývalé viktoriánské destilerie whiskey. Oběd si můžete dát v restauraci Cluny Bistro (např. lanýžové kuře nebo křupavé maso z divočáka).

Ekologický tip: The Gladstone 3* je první hotel s certifikací B-Corp v Kanadě, což je vyznamenání, které uznává vysoký standard ekologičnosti a společenské odpovědnosti. Hotel používající na 100 % obnovitelnou energii také recykluje a kompostuje všechen odpad a má „zelenou střechu“, která přispívá k přirozenému chlazení prostředí, zatímco každý pokoj pro hosty vyzdobil jiný místní umělec.

Akční nabídka St Regis 5*

Coachella, Kalifornie, USA

Kam se vydat v dubnu 4

Tohle místo byste si v dubnu neměli nechat ujít. I když se nestojíte o dívky z nadací procházející se v džínovém spodním prádle s indiánskými čelenkami, obsazení se často podobá nejlepším festivalům světa s eklektickým výběrem účinkujících. Dalším důvodem, proč se ukázat, je výlet do retro centra zábavy Palm Springs. Milovníci koupání mohou zamířit do Ace Hotel a Swim Club 4*(kde se konají „bazénové párty“) a pak obdivovat ráj moderního designu v historickém sídle Sunnylands z poloviny 20. století.

Ekologický tip: hudební festivaly sice nebývají nejekologičtější způsob, jak strávit víkend, ale Coachella přišla s pár způsoby, jak snížit uhlíkovou stopu: recyklační obchody nabízejí různé odměny za prázdné lahve a konzervy, je zde energetická herna, kde houpání na houpačce pomáhá nabíjet mobily, nebo ceny pro spolujezdce.

Akční nabídka Ace Hotel and Swim Club

Kréta, Řecko

Coby nejjižnější řecký ostrov je Kréta také nejteplejší. Duben (mimo velikonoční prázdniny) přitom představuje skvělé přechodné období, kdy rtuť teploměru stoupá, ale stále v příznivých mezích. Využijte menších davů a užijte si poklidné dny na plážích jako z filmu: jindy přelidněný ostrůvek Elafonisi s narůžovělým pískem by měl být relativně klidný. Pamatujte na to, že čím více na jih půjdete, tím spíš najdete skutečnou Krétu nerušenou turistickými letovisky. Pozoruhodné skalnaté hory se vinou mezi ospalými vesničkami, kde najdete taverny, které typicky produkují vlastní maso, sýry i víno. Po jídle můžete očekávat skleničku raki zdarma. A ještě lepší je zůstat zde přes noc.

Ekologický tip: 2 výborné ekologické resorty se ukrývají v méně známých koutech Kréty. Milia je horské letovisko, které funguje na solární energii, používá vodu z pramene a má skvělou polohu pro pěší turistiku. Dalabelos je fungující farma, která nabízí ubytování v 10 kamenných domcích a 2 luxusních vilách, nabízí výhledy na moře, jídlo vypěstované na místě a příležitost zúčastnit se sklizně vína nebo oliv.

Akční nabídka:

Paříž, Francie

Kdy by neměl rád Paříž na jaře? Nebo kdykoli během roku – návštěva Paříže je vždy dobrý nápad, jak řekla Audrey Hepburn. V této době se město otepluje a stromy kolem paláce Tuileries jsou zahaleny květy. Můžete se přidat k mladým Pařížanům, kteří vycházejí ven, mžourají ve slunečních paprscích, shazují zimní kabáty, sedí u kanálu sv. Martina (Canal Saint-Martin) a kouří Gauloises, nebo se procházejí ve zlaté večerní záři kolem Seiny, doprovázeni někým, kdo miluje jarní Paříž stejně tak jako oni.

 

Kuba

Pokud toužíte po zaručeném dlouhém slunečním svitu, skvělou volbou je Kuba. Duben a březen jsou nejlepší měsíce pro návštěvu největšího karibského ostrova, pokud jde o počasí: je zde poměrně sucho, snesitelně horko (mezi 19 °C v noci po 29 °C ve dne) a dny jsou dlouhé a slunečné. Ani ceny nejsou špatné a ruch hlavní sezóny je dávno pryč. Havana představuje ráj – ale vydejte se také na pláže, kde najdete nádherný bílý písek a tyrkysové moře, spolu s latinskoamerickými rytmy.

Ekologický tip: na Kubě je stále povoleno jen velmi málo soukromého podnikání, takže místním nezbývá než vyžít z nízkých státních platů a z dávek. Výjimku však představují casas particulares (soukromá ubytovací zařízení B&B) a paladares (domácí restaurace). Když se ubytujete nebo si dáte jídlo v některém z těchto nezávislých zařízení, podpoříte tím obyvatele a zároveň se dostanete do místní rodiny, takže budete blíže skutečné Kubě. Kvůli té sem ostatně mnoho návštěvníků přijíždí, ale v turistických letoviscích ji nenajdou.  

 

Marrákeš, Maroko  

Zdálo by se, že v Marrákeši je horko po celý rok. Leží sice v Africe blízko Sahary, ale v zimě zde může být skutečně chladno a jen o něco více slunce než v Evropě (a kachle zellige příliš nezahřejí). Proto doporučujeme počkat do jara, což je nejlepší doba pro návštěvu Maroka, kdy se zde začne oteplovat a Vy máte naději se pohybovat kolem bazénu ve vzdušném kaftanu namísto choulení se v interiéru ve svetrech a škrábající dželabě. Svahy kopců zahalí kvetoucí mandloně a město ožije barvami, zatímco sluneční paprsky vrhají zajímavé stíny v každém z pozoruhodných nádvoří.

Ekologický tip: do Marrákeše je možné se dostat vlakem, bez letadla a auta, ale musíte počítat s tím, že Vám to zabere několik dní (z Paříže rychlovlakem vlakem TGV do Barcelony, rychlovlakem AVE do Algeciras (ESP), trajektem do Tangieru, a nekonec expresem Al Boraq do Marrákeše). Až budete na místě, dobrou volbou s nízkým ekologickým dopadem je hotel Beldi Country Club: postaven byl z místního materiálu a místními řemeslníky, podává sezonní menu z místních bio surovin a představuje útočiště z chaosu města, vzdálené 11 km do jeho centra.

 

Lisabon, Portugalsko

Lisabon má naprosto vše, co potřebujete pro skvělý víkendový pobyt – ale i delší. Je zde vzkvétající scéna společenského života, jídla, umění i designu: skvělé malé podniky, kde si můžete dát jídlo a pití; zajímavé staré kouty a tržiště, kde můžete bloumat a prohlížet si působivé chátrající historické fasády v nápadných barvách; staré paláce, v nichž se můžete ubytovat, a v Lisabonu střešní bary s bazénem, kam můžete zamířit. A pak je zde moře. Navíc je vše (na poměry západní Evropy) velmi cenově výhodné. Můžete sem přijet v kterékoli době, avšak duben je skvělý čas pro návštěvu Lisabonu, kdy jsou dny dlouhé a slunečné a kamenné ulice města se začínají zahřívat.

 

Kypr

Pokud toužíte po kratším pobytu na slunci, Kypr je skvělá destinace pro relax či procházky na pláži. Drsně krásný ostrov v nejjižnější části Středomoří je na jaře nádherný. Na pobřeží panuje plážové počasí, dostatečně teplé pro plavání v moři, ale ještě ne příliš horké, zatímco ve skalnatém vnitrozemí je duben nejzelenější měsíc v roce, kdy svahy rozzáří krásné barvy a světlo, divoké květiny a orchideje rostou kolem stezek a vzduch provoní bylinky.

Ekologický tip: můžete se také vydat dále do vnitrozemí mimo pobřežní letoviska. Různí operátoři nabízejí cyklistické a pěší pobyty, při kterých se dostanete do tradičních vesnic a prostředí krásných horských scenérií. Jídlo si můžete dát v malých tavernách, které podávají pokrmy z doma vypěstovaného jídla, zajít na skleničku do zdejších vinařství a ubytovat se v některém soukromém penzionu B&B.

 

Texas, USA

Jaro je příjemné období také v Texasu. Počasí ještě není příliš horké (ve dne do 30 °C), nebe modré a jasné a začíná venkovní dění, kam patří festivaly, koncerty, párty, jídlo a pití. Příliv návštěvníků kvůli festivalu SXSW v Austinu už je pryč (pokud sem samozřejmě nemíříte právě kvůli SXSW, kdy byste měli přijít v březnu), ale město žije živou hudbou a pestrým děním. Počasí ve městě Marfa, které leží v poušti Chihuahuan, je ideální pro pěší výlety kolem velkoplošných instalací (o rozloze mnoha km2!) od Donalda Judda a land art přímo pod pouštním sluncem (v tomto ročním období není tak drsné), a je vhodné pro pobyt v retro vozidle nebo airstreamu v El Cosmico.

Ekologický tip: pamatujte na to, že zatímco se město Marfa proměnilo ze zapomenuté pouštní výspy v mezinárodní hipsterské centrum, roční příjem města na obyvatele je velmi nízký a 20 % populace žije v bídě: proto dávejte spropitné často a štědře. V Austinu zvažte ubytování v Park Lane Guest House s chatami na solární energii, půjčovnami jízdních kol a snídaněmi z bio zahrady na místě.

Akční nabídka Park Lane Guest House

Zermatt, Švýcarsko

Zatímco na pobřeží se otepluje, v horách je stále chladno. Jarní lyžařská dovolená je skvělý nápad, především pro toho, koho zajímá spíše večerní zábava než kvalita sněhu. A kam se v dubnu vydat na lyže? Jedním z nejlepších míst v té době je Zermatt, který leží dostatečně vysoko, aby zde byl dostatek sněhu (nachází se zde nejvyšší lyžařské vleky v Evropě) a je otevřen po celý rok, navíc sníh na ledovci upravují stroje na výrobu sněhu. Je zde větší klid a nižší ceny než v hlavní sezóně (s výjimkou velikonočních prázdnin). Žádné fronty čekajících u vleků nebo v baru a slunce na terasách je teplé, takže si můžete dát příjemný oběd pod širým nebem.

Ekologický tip: do Zermattu se snadno dostanete vlakem Glacier Express, který jezdí po možná nejzajímavější horské trase v zemi. Panoramatická okna nabízející výhled na švýcarské hory a k tomu jsou k dispozici jídla o třech chodech a rozsáhlý vinný lístek.

 

Namibie 

Kam se vydat v dubnu 5

Na pobřeží Namibie nespadne prakticky žádný déšť a více jak 300 dní v roce svítí slunce, takže byste museli mít velkou smůlu, kdybyste neměli pěkné počasí. Země je vstřícná a politicky stabilní, rozlehlá a z velké části neobydlená. Přitom v dubnu je zde krásně a ve dne mírných 24 °C. Skeleton Coast („Pobřeží koster“) je působivé a nezapomenutelné, Národní park Etosha je plný divokých zvířat (žijí zde 4 z Velké 5 a k tomu řada ptáků) a k dispozici mnoho kempů, kde se můžete ubytovat. Vydejte se do pouště Namib Desert, k solné pláni Sossusvlei obklopené červenými písečnými dunami, kam je nejlepší se vydat při rozbřesku nebo stmívání, kdy je světlo nejdramatičtější.

Ekologický tip: naplánujte si ubytování v obecním konzervatoriu což je chráněná oblast, kterou spravuje místní komunita. Komunity spolupracují se soukromými firmami (včetně významných značek, jako je Under Canvas)  při budování ubytovacích zařízení pro návštěvníky, výletech za divokými zvířaty apod., přesto jsou tyto projekty díky zapojení místních ekologické a skýtají jim příjem.

 

Tokio, Japonsko

Duben je v Tokiu obdobím kvetoucích sakur. To se pro Japonce stalo mimořádnou a významnou událostí, kdy média ohlašují první rozkvetlé stromy (od konce března v Tokiu do začátku dubna na jiných místech v Japonsku) a v zemi probíhají festivaly oslavující příchod jara v růžovém. V parcích ve městě spatříte tisíce stromů třešní: můžete si pronajmout člun, vydat se na něm s přáteli a vyfotografovat se v růžové záři. A pak se vydat poznávat vedlejší ulice města.

Ekologický tip: taxi v Tokiu je dost drahé, a ještě si účtují 20 % navíc v době mezi 10 a 17 hod., takže byste se měli držet zdejšího vynikajícího systému metra, které – v typicky japonském stylu – je velmi čisté, pečlivě naplánované a obvykle jezdí přesně.

 

Florida, USA

„Stát zimního slunce“ je na jaře a na podzim skvělou destinací. Představuje jedno z nejlepších míst, kam se můžete vydat v dubnu pro odpočinek na pláži nebo outdoorové aktivity s dlouhými slunečnými dny a s teplým, a přitom snesitelným, počasím. To je ideální pro sledování aligátorů v mangrovech nebo projížďky na koni po ranči s dobytkem, procházení uměleckým okrskem v Miami nebo pro klasickou americkou rodinnou dovolenou na pláži v Mexickém zálivu.

Ekologický tip:  program Florida Green Lodging uznává hotely a penziony B&B, které přispívají k ochraně přírodních zdrojů Floridy v několika oblastech. K těm patří vzdělávání zákazníků a zaměstnanců, recyklování, ochrana vody a redukování spotřeby energie.

Akční nabídka ubytování zde