15 bizarních a nechutných jídel z celého světa

15 bizarních a nechutných jídel z celého světa 1

Bizarní jídla z celého světa: jsou nechutná, děsivá nebo prostě jen odlišná od toho, co známe? Způsoby, jak připravujeme jídlo, se na různých místech světa velmi liší. Zatímco při cestování někteří z nás využijí každé příležitosti, aby ochutnali něco nového, jiní se znechuceně odvrátí. Následující článek Vám pomůže se rozhodnout, ke které skupině patříte.

Není samozřejmě nic divného na našem zaujetí podivným jídlem. Ve švédském ve městě Malmö dokonce najdete speciální Muzeum nechutného jídla, které se zabývá naší fascinací vším možným jedlým (a určitě i nejedlým). Nebo jste přesvědčeni, že máte dobrý žaludek? Ve světě existuje spousta bizarních – či prostě jen neobvyklých – jídel, která můžete ochutnat…  

 

Oční bulvy tuňáka, Japonsko

Když jde v Japonsku o tuňáka, neplýtvá se: dokonce i oči (oční bulvy) jsou vyjmuty a levně se prodávají v supermarketech. Přitom jsou poměrně velké. Pokud budete mít odvahu tuhle děsivou lahůdku ochutnat, najdete ji v menu v tradičních hospůdkách (izakaya) a restauracích v celé zemi. Existují různé recepty na přípravu očí tuňáka, ale nejjednodušší metoda je tepelně je připravit vařením či v páře a ochutit sojovou omáčkou nebo česnekem. Možná nepřekvapuje, že chutnají trochu jako oliheň…

Pokud byste se chtěli podívat na další ryby, vydejte se v Tokiu s průvodcem na proslulý rybí trh či aukci tuňáků na trzích Tsukiji a Toyosu.

 

Shirako, Japonsko

Pokud jde o eufemismy, tento je výstřižný: shirako znamená japonskybílé děti“. Název označuje spermatické váčky ryb, jako je treska, ďas nebo čtverzubec. Vypadá podivně, jako žmolky bílé hmoty nebo maličké mozky, a prý má sladkou chuť podobnou pudinkovému krému. Ti, kdo ho jedí, říkají, že má spoustu zdraví prospěšných účinků…

Kromě toho v Japonsku naleznete řadu podivných prodejních automatů, kde můžete koupit např. pivo, banány nebo i živé kraby. Než se vydáte na návštěvu země, seznamte se s dalšími pozoruhodnými fakty o Japonsku. A když zde budete, vydejte se za pouličním jídlem do Osaky, které se přezdívá Kuchyně Japonska a kde objevíte ještě více.

 

Balut, Filipíny

Pokud jde o nechutná jídla, tady jste na správném místě. Na Filipínách patří k oblíbeným jídlům balut. Oplodněné kachní vejce se uvaří a pak jí ze skořápky se solí, chilli a octem – včetně částečně vyvinutého kachního embrya uvnitř. Nejprve jedlíci prorazí dírku v horní části vejce, vypijí slanou tekutinu a pak snědí zbytek toho, co je uvnitř včetně peří, kostí atd.. Filipínský balut samozřejmě nepůsobí příliš lákavě – jedná se o speciální kachní vejce pro znalce.

 

Smažené tarantule, Kambodža

Jen málokdo by při pohledu na tarantuli uvažoval o jídle, takže asi nepřekvapuje, že tyto velké pavouky začali Kambodžané jíst v době hladomoru za vlády Rudých Khmerů. Je kuriózní, že smažení pavouci se v Kambodži stali oblíbeným pokrmem a dnes se podávají jako smažená pochoutka v celé zemi. Prý chutnají trochu jako krab, takže zřejmě vypadají mnohem hůř než chutnají.

Chtěli byste v Kambodži ochutnat tarantuli? Nebo dáváte přednost jinému jídlu s menším počtem nohou? Pak nasedněte na vespu a vydejte se večer poznávat scénu jídla, když budete ve městě Siem Reap, vstupní bráně ke slavnému komplexu chrámů Angkor Wat.

 

Bílá polévka z mravenčích vajíček, Laos

K neobvyklým polévkám světa patří laoské gaeng kai mot daeng, směs mravenčích vajíček a částečných embryí bílých mravenců, k tomu s pár vylíhnutými mravenci kvůli kyselosti. Pokud ji dokážete pozřít, polévka je prý docela chutná: ostrá i jemná a trochu připomínající krevety. A pokud budete váhat, můžete si představovat, že je to miska rizota…

 

Stoletá vejce, Čína

15 bizarních a nechutných jídel z celého světa 2

Kdybyste našli shnilé vejce, snědli byste ho? Někdo ve staré Číně to udělal, přežil a vyprávěl ostatním, a dnes se jedná o známou místní lahůdku. Vejce, kterým se říká stoletá nebo pidan, se pokryjí jílem, popelem a solí a nechají měsíce ležet, takže žloutek získá tmavě zelenou barvu a je cítit sírou. I když by ho mnozí nevzali do úst, je to jeden z neobvyklých pokrmů, který můžete vyzkoušet.

 

Losí čumák v aspiku, Kanada

Už jen název jídla je kandidátem na titul „nejbizarnější jídlo světa“. Čumák není právě vyhledávaná část, ale to nezastavilo některé odvážné Kanaďany před experimentováním v gastronomii, kdy ho povařili s cibulí a kořením, odstranili chlupy, opět vařili, nakrájeli a pokryli vývarem, který zhoustl v želé. Nevypadá to ani nezní vůbec hezky.

Ale méně odvážní milovníci dobrého jídla, kteří se ocitnou v Kanadě, se mohou alespoň vydat poznávat řemeslné pivo a víno ve čtvrti Gastown ve Vancouveru.

 

Boshintang, Korea

Polévka s údajně léčivými účinky se připravuje z jarních cibulek, pampelišek a spousty koření – a také psího masa. I když dnes ho v menu restaurací v Jižní Koreji najdete jen stěží, stále se těší oblibě starší generace a obecně chutná lépe než voní.

Korejská kuchyně má však také své atraktivnější části, jako jsou tradiční likéry a restaurace ve stylu Hanok.

 

Huitlacoche, Mexiko

Kukuřičná sněť je houba, která pokrývá kukuřičné klasy nádorovitým růstem s modročernými sporami. Vypadá a zní to jako něco nechutného – jako nemocí stižený kukuřičný klas, který by se měl vyhodit – ale mnozí ho považují za lahůdku. V Mexiku je považován za kulinářskou specialitu. Nazývají ji huitlacoche („spící exkrement“) a mají rádi dřevitou a zemitou vůni této houby.

Pokud byste však raději spíše tradiční mexické jídlo, vydejte se na tématický výlet z Mexico City za nejlepším pouličním tacos a dalšími známými pokrmy.

 

Airag, Mongolsko

Dali byste si fermentované kobylí mléko? V Mongolsku to není nic neobvyklého. Připravují zde nápoj nazývaný airag (či ayrag) tak, že nechají kobylí mléko zkvasit do perlivé, kyselé a místně alkoholické tekutiny. Tradičně se podává vychlazený v šálku ve tvaru misky; usazeniny se nalévají zpátky do hlavní nádoby. Mongolové pijí airag po celá staletí a podobá se kumisu, který najdete v celé Střední Asii.

 

Casu marzu, Itálie

Sardinský casu marzu („shnilý sýr“) je sýr pecorino, který se zkazil – a pořádně. Do sýra se přidávají larvy mouchy sýrohlodky (piophila casei), které uvnitř líhnou, vrtají chodbičky a tráví tuk. Výsledkem je tekoucí, velmi pikantní lahůdka, kterou můžete jíst s červy nebo bez nich. Není však zcela originální, protože v okolních oblastech (např. na Sicílii) se připravují podobné verze.

 

Muktuk, Grónsko

Tradiční inuitské jídlo muktuk, zmrzlá velrybí kůže a tuk, se konzumuje buď syrové, nebo naložené. Vypadá trochu jako lékořicové bonbony a má několik vrstev: kůži (který prý chutná jako lískové oříšky), tuk (měkký) a ochrannou vrstvu mezi nimi (ideální na žvýkání). I když tuhle svačinu můžete rychle zamítnout, muktuk je dobrým zdrojem vitamínů C a D. Ale nejspíš byste ho neměli jíst, pokud máte zubní protézu…

 

Hakarl, Island

Jak vzniklo hákarl, zůstává tajemstvím, ale dnes je to národní pokrm Islandu. Při jeho přípravě je třeba nejdříve vykuchat a zbavit hlavy žraloka grónského, umístit ho do mělkého hrobu a pokrýt pískem a kameny. Pak se nechá 2-3 měsíce naležet, nakrájí na pruhy a několik dalších měsíců suší předtím, než přijde na stůl. Návštěvníkům se doporučuje zacpat si nos.

 

Stargazey Pie, Anglie

Slaný koláč s rybami, které hledí směrem vzhůru: to je Stargazey Pie, původem z cornwallské vesnice Mousehole v Anglii, který se podává při místním svátku Tom Bawcock’s Eve (23. prosince). Podle pověsti tento hrdinský námořník 16. století vyplul jednou v prosinci večer za bouře na člunu na moře a vrátil se úlovkem dostatečně velkým, aby nakrmil hladovějící obyvatele. Důležité je nechat rybám hlavy, které vyčnívají z koláče.

 

Sarančata, Izrael

Izrael byl v posledních letech sužován sarančaty, ale naštěstí je to jediný hmyz, který je považován košer, takže Izraelci tyto škůdce likvidují originálním způsobem: jedí je. Smažená sarančata obalená čokoládou jdou evidentně na dračku.

Mnoho lidí dříve považovalo hmyz a brouky k nejpodivnějším jídlům vůbec, ale v nedávných letech zaznamenal nárůst zájmu. Proto můžete hmyz najít ve stále větším počtu menu po celém světě.