Kam se vydat v květnu

Kam se vydat v květnu 1

Mnichov, Německo

Nemůžete se dočkat podzimního Oktoberfestu v Mnichově? V květnu se v tomto městě koná Frühlingfest (Jarní festival), mladší sestra Oktoberfestu. Očekávat můžete stejnou kombinaci pouťových atrakcí a piva, jen menší a davy. Město má vlastní verzi hygge (pohody a útulnosti), které se zde říkají Gemütlichkeit. Zažít ji můžete v některé z mnoha příjemných pivních zahrádek nebo pod klenutým stropem pivního sklepa. Až se Vám pivo omrzí, vydejte se do parku Englischen Garten, kde surfaři sjíždí říčku Eisbach; tato atrakce je v provozu po celý rok, ale měli by se na ni vydávat jen profíci. Pokud by se oteplilo opravdu hodně, v parku najdete také nudistickou sekci (ostatně jste v Německu).

Kde se ubytovat: Hotel Excelsior nebo Nymphenburg Residence,  pohádkový zámek, který si můžete pronajmout. 

Akční nabídka zde: Hotel Excelsior;  Nymphenburg Residence 

Brighton, Velká Británie

Kam se vydat v květnu 2

Výstřední a svérázný, bohémský a burleskní Brighton vynalezl britskou pobřeží scénu ještě dlouho předtím, než začalo město Margate přitahovat kreativce z Londýna. Stále je to nejstylovější plážové město v Anglii, o čemž se můžete přesvědčit právě v květnu. Tehdy se koná nový hudební festival Great Escape, který The Times nazvaly „britskou odpovědí na SXSW“ a DJ Steve Lamacq ho označil za „Cannes hudebního světa“. Očekávat můžete naprosto obskurní obsazení, které určitě nebudete znát. V květnu se koná také Brighton Fringe, největší divadelní festival pod širým nebem v Anglii, který vždy přinese něco nového a nezvyklého. Navíc v tuto roční dobu by už na zdejší oblázkovou pláž měly dopadat hřejivé paprsky slunce.

Ekologický tip: poznejte nezávislého a ekologického ducha Brightonu při prohlídkách pořádaných Brighton Food Tours: nabídka se soustřeďuje na zdejší nezávislé výrobce a prodejce.

Kde se ubytovat: Artist Residence Brighton 3* – akční nabídka zde

 

Sicílie, Itálie

Kam se vydat v květnu 3

Největší italský ostrov, který představuje „míč u špičky italské boty“ je spolehlivě slunečné místo, kde můžete zahájit letní sezónu. Je to země s aktivní sopkou a úrodnými vinohrady, se starověkými řeckými chrámy a s římskými ruinami. Můžete se procházet stinnými uličkami barokních měst na kopcích, jako je Ragusa, nebo po slunečných náměstích v pobřežních Syrakusách. Když přijde květen, krajina rozkvete a moře šplouchající na pláže je teplé. Vezměte ručník s sebou, když půjdete na oběd do staré rybářské vesničky Porto Palo: nejhezčí izolovaná zátoka Capparrina di Mare leží jen kousek odtud.

Ekologický tip: až na Sicílii se můžete dostat vlakem InterCity, který přes moře přepravuje trajekt! Z Milána můžete jet spacím vlakem InterCity do několika míst na ostrově, k nimž patří Messina, Catania, Syrakusy či Palermo (v Messině se vylodíte zrovna v době oběda).  

 

Memphis, USA

Memphis in May Festival, měsíc oslav točících se kolem oblíbeného spojení blues a barbecue, přivádí k životu město už tak milující zábavu. Nedávno přitom město na americkém Jihu dostalo další atrakce: rozšířený Graceland nabízí muzeum věnované pouze Elvisovým autům, zatímco nové osvětlovací zařízení Mighty Lights na mostě Hernando de Soto Bridge představuje noční show nad Mississippi. Hlavní destinací je nadále Beale Street, třída s legendárními bluesovými kluby osvětlená neony. Nenechte si ujít zdejší proslulá žebírka baby-back ribs: ve městě se ostatně nachází asi 115 barbecue restaurací.  

Ekologický tip: Memphis sice není příliš přívětivý k chodcům, ale díky nedávnému rozvoji cyklistických stezek o délce více jak 480 m je dnes k dispozici rychlý a čistý způsob cestování jak v centru (downtown), tak v širší městské aglomeraci. Systém sdílení jízdních kol Explore Bike Share se podobá britskému Boris Bikes a je k dispozici prostřednictvím mobilní aplikace.

 

Norské fjordy

Kam se vydat v květnu 4

Jedna z možností je proplouvat fjordy, zatímco druhá je velkolepá jízda po silnicích (road trip) kolem okrajů útesů a v zelenající se krajině nad modrou vodou lesknoucí se dole. V květnu rozkvetou divoké květiny a pěší turistické stezky jsou krásně tiché, nejen bez turistů, ale i bez komárů, kteří jinak obtěžují v létě. Vydejte se autem z Bergenu po trase Discovery Route a můžete spatřit kvetoucí jabloně u dramaticky působícího Hardangerfjordu, a pak otestovat své nervy na okraji ploché skály Kazatelna (Preikestolen). Uklidníte se v zpátky v Bergenu, kde najdete tradiční skandinávské domy vedle rušných koktejlových barů; bar No Stress se můžete pyšnit domácími sirupy a šťávami a lze se na něj spolehnout jako na místo dobré zábavy. 

Ekologický tip: pár regionů kolem fjordů má certifikací „ekologicky udržitelná destinace“, což je norský systém označující oblasti, které systematicky zachovávají místní kulturu a chrání životní prostředí. Lyngenfjord nabízí outdoorová dobrodružství, možnost návštěvy Sámů (Laponců) a v místě vypěstované či nasbírané potraviny. Lysefjord, kde se tyčí proslulá skála Kazatelna, má vynikající pěší turistické stezky a restaurace zaměřující se na místní produkci. Toužíte po plavbě? Nærøyfjord si můžete prohlédnout při plavbě elektrickým trajektem Future nebo hybridním plavidlem Vision.

Bahamy, Karibik

Kam se vydat v květnu 5

Objevte rajské období na Bahamách: květen. Zimní davy turistů jsou dávno pryč a návštěvníci v období jarních prázdnin právě odjeli. Období hurikánů přitom začíná až v červnu. Pláže zbavené davů se poklidně táhnou ve slunečních paprscích. Není co dělat, než si obsadit své místo na pláži Cabbage Beach (ještě tišší je na severním konci), vybrat si lehátko u bazénu nebo se procházet po tržišti Gladstone Road Farmers Market (které je otevřené až dokonce měsíce). Můžete si také zaplavat s prasátky na slavné Pig Beach („Prasečí pláž“). Co se týče ubytování, Bahama House na ostrově Harbour Island je stylový domek s vlastním úsekem krásného narůžovělého písku.

Ekologický tip: ostrov Andros je krásný úsek souostroví, nerušený výletními plavbami a výškovými hotely, kde najdete Tiamo Resort, působivý eko resort s 13 doškovými bungalovy lemovaný bílou pláží a hustými palmami. Funguje pouze na solární pohon, má kompostovací toalety (ačkoli to napohled nepoznáte) a zaměstnává lidi z okolní, kteří fungují jako zkušení průvodci přírodou; můžete se s nimi vydat na plavbu lodí mangrovy nebo objevovat jeskyně a les ve vnitrozemí.

Akční nabídka ubytování: Tiamo Resort

Katalánsko, Španělsko

Katalánsko je mnohem víc než jen Barcelona, i když květen je vynikající doba pro prohlídku této oblastní metropole: dny jsou teplé, nebe jasné a méně lidí než během léta. Dále na sever leží Girona s její starou čtvrtí, která se objevila v sérii Hra o trůny. Kromě toho se zde nachází nejvyhlášenější restaurace v zemi: El Celler De Can Roca, která byla už dvakrát prohlášena nejlepší restaurací světa. Pak zamiřte na pobřeží Costa Brava, ne tam, kde leží letoviska, ale do části s městy vybudovanými mezi skalami, jako je Peratallada a Pals v medovém odstínu, a s městem Begur, kde najdete skvělé nezávislé hotely umístěné v plážových sídlech v kubánském stylu. Odtud je to jen kousek cesty po klikaté silnici ke Aiguablava, což je nejkrásnější úsek písku na pobřeží Costa Brava ležící v karibsky modré zátoce. V květnu tu nejspíš ještě najdete volné místo, než ho zaplaví davy, takže vypadá jako nejžádanější pláž ve Španělsku.

Ekologický tip: do Španělska se dobře dostanete vlakem; z Paříže jeďte rychlovlakem TGV Duplex do Barcelony (asi 7,5 hodin) nebo Girony (7 hodin).

 

Botswana, Afrika

Delta Okavanga sice přitahuje veškerou pozornost médií, ale Národní park Chobe v severovýchodním rohu Botswany je neméně působivý, především v květnu. To je začátek suchého období a ještě před začátkem hlavní turistické sezóny, takže kempy nejsou tak přelidněné, počasí je mírné (kolem 25 °C) a vypařující se povrchová voda zahání velká stáda zvířat k řece Chobe/Kwando. Při safari můžete plout na lodi kolem krokodýlů a hrochů nebo si dát sklenku vychlazeného jihoafrického vína. V parku se najdete koncentraci slonů patřící k nejvyšším v Africe. Chobe Under Canvas od andBeyond nabízí skutečné dobrodružství, při kterých se můžete dostat tak blízko přírodě a divokým zvířatům, jak je to jen možné.

Ekologický tip: Většina národních parků a rezervací v Botswaně si půdu pronajímá od místních komunit, které tak získávají prostředky mimo jiné na ochranu prostředí. Botswana má pro podnikání spojené s turistikou systém ekologické certifikace Eco-Certification System, takže si ověřte předem, zda Váš operátor a/nebo ubytovací zařízení splňuje tyto standardy.

 

Egypt, Afrika

Egypt se znovu dostává do centra pozornosti díky otevření dlouho očekávaného Velkého egyptského muzea za více než 1 mld. USD, které má po několika zpožděních uvítat návštěvníky. Nachází se necelé 2 km od slavných Pyramid v Gíze a slibuje mimo jiné věrohodnou rekonstrukci Tutanchamonovy bohatě zdobené hrobky s více jak 5000 originálními předměty. I když problémy v zemi nezmizely, počet vracejících se turistů pomalu vzrůstá, takže mohou vznikat také další luxusní nabídky. K nim patří nový hotel Cairo St Regis 5*, stylový výškový hotel nabízející útočiště z chaosu v ulicích města. Květen je možná nejlepší doba pro návštěvu divů Egypta bez jinak obvyklého chaosu a letního vedra, navíc mimo sezonu, takže můžete získat luxus za méně.

Ekologický tip: patří plavba po Nilu k Vašim životním snům? Pak ji podnikněte raději na tradiční dřevěné feluce, která je ekologičtější než všudypřítomné čtyřpatrové „plovoucí hotely“, které v mnoha případech znečišťují řeku palivem a odpadem.

Akční nabídka ubytování: Cairo St Regis

Dublin, Irsko

Dublin nejsou jen hlučné hospody a Svátek sv. Patrika. V květnu se zde udělá místo pro zadumané umělce: už slavní literární synové Joyce, Yeats a Wilde procházeli těmito georgiánskými ulicemi při hledání inspirace. Každoroční Mezinárodní festival literatury v květnu vzdává hold zdejší slavné literární tradici, kdy se sem sjíždějí autoři z celého světa, aby debatovali – a provokovali. Pak se vydejte na literární pouť po hospodách a dejte si pintu piva tam, co slavní spisovatelé před sto a více lety. V květnu bývá počasí mírné, tak jako davy a ceny. Je to příjemná doba pro procházky kolem Velkého kanálu, večeři v restauraci/knihkupectví The Winding Stair a seznámení s novými irskými dramatiky v divadle Abbey Theatre, u jehož založení stál W.B. Yeats.

Ekologický tip: z Velké Británie plují denně do Dublinu trajekty z Liverpoolu a Holyheadu; z Holyheadu můžete plout s dopravci Irish Ferries nebo Stena Line.

 

Skotská vysočina

Vysočina ve Skotsku je mimořádně krásná po celý rok, ale v květnu zde propuká život. Luční květiny a rododendrony rozkvetou pestrými barvami, ale komáři se ještě neobjevili, aby zkazili zábavu. Skotská vysočina má v sobě něco úžasného, nezkrotného a zapomenutého. Normou jsou zde stále velkolepá venkovská sídla, jako je Ardtornish, v okolí kopců a jezer pro rybaření a se spoustou prostoru pro toulání se přírodou. Najdete tu spoustu romantických útočišť, kde můžete zapomenout na zbytek světa, a pokud by Vám v květnu připadalo stále chladno, zahřát se můžete při výletu do destilerie whisky. To vše krásně v blízkosti domova.

Ekologický tip: cestovat můžete přes noc spacím vlakem Caledonian Sleeper  a probudit se buď v resortu Aviemore, který je rájem pro outdoorové aktivity, nebo v Inverness, metropoli skotské Vysočiny.

Akční nabídka ubytování: Aviemore;   Ardtornish Estate

 

Malta

Kam se vydat v květnu 6
Ggantija Malta

Souostroví Malta, které leží mezi Sicílií a Tuniskem, nabízí příjemnou směsici evropské a africké kultury a zároveň vášnivě lpí na vlastní identitě. Maličké souostroví se v květnu začíná ohřívat, což znamená, že můžete dny trávit opalováním se na písečných plážích ve skrytých zátokách, plaváním v tyrkysových lagunách nebo poznáváním starověkých ruin a osobitých rybářských vesniček. Pokud budete časově omezeni, zamiřte do nejmenší evropské metropole Valletty, kde strávíte víkend. Zdejší kuchyně je výborná, se silným středozemím vlivem, takže můžete ochutnat pokrmy, jako jsou pistáciové trubičky cannoli či králík s medovým glazé. Najdete zde vinárny skryté v klikatých vedlejších uličkách a město natolik prodchnuté minulostí, že si budete připadat jako v muzeu. Přitom leží přímo u moře.

Ekologický tip: jen pár minut pěšky od Velkého přístavu ve Vallettě se nachází butikový hotel Locanda La Gelsomina 4*, který sídlí v citlivě zrenovované tradiční maltské budově staré asi 500 let. Rodinný hotel podniká kroky ke snížení dopadu cestovního ruchu na ostrov, kdy používá solární ohřev vody a a sbírá dešťovou vodu.

 

Kalifornie, USA

Když přijde květen, můžeme se v Kalifornii vydat do Národního parku Yosemite, vždy stylového San Francisca a nablýskaného Los Angeles. Pokud sníte o tuláctví ve stylu Jacka Kerouaca, můžete podniknout americký road trip napříč státem nebo oblastí Big Sur. Města a velkoměsta v Kalifornii jsou rozmanitá a dostatečně zajímavá, takže stojí za to absolvovat dlouhý let a prohlédnout si je. San Francisco je metropolí jídla a outdoorových aktivit, zatímco Los Angeles je podivné blyštivé město oslavující bohatství, zdraví a mládí, a San Diego představuje surfařskou destinaci. Za návštěvu stojí i menší města rozesetá kolem slunečného pobřeží, jako je Malibu a Palm Springs, která mají mnoho co nabídnout.

Ekologický tip: mimo technologicke společnosti a filmová studia je Kalifornie převážně zemědělská a díky jejímu statusu „obilnice země“ zde najdete hojnost stylových restaurací „z pole na stůl“ s výhodnými cenami. Především restaurace v San Franciscu podporují a propagují ve svém menu regionální farmy a výrobce; vyhněte se pastem na turisty v centru a zamiřte do oblíbených restaurací v módních okrscích, jako je Cow Hollow a Mission. Nenechte si ujít návštěvu zdejšího „chrámu místní produkce“, kryté tržince v Ferry Building.

 

Toskánsko a Florencie, Itálie

Pokud jste už teď zamilovaní do Itálie, výlet do Toskánska Vaši lásku ještě prohloubí. Rodiště italského jazyka je plné památek UNESCO, středověkých venkovských domů a historických měst. Region však není jen živoucí muzeum: je to kraj proslulý pěstováním a výrobou vína Chianti, zvlněnými kopci, působivou oblastí Cinque Terre a pobřežní oblastí Maremma. Metropole Florencie je skvělou destinací na prodloužený víkend. V květnu je dostatečně teplo, abyste se mohli procházet v plavkách a pochutnávat si na zmrzlině předtím, než přijde léto, město bude ucpané, dusné a plné organizovaných zájezdů s turisty.

Kde se ubytovat: Casa Iris B&B  akční nabídka zde

 

Dodekany, Řecko

Když se řekne „řecké ostrovy“, obvykle si lidé představí nabílené kamenné vesnice v pozadí s modrým Egejským mořem, starověké ruiny a rybářské vesničky. Dodekanéské ostrovy, řetězec 12 větších ostrovů (z nichž nejznámější je Rhodos) a spousty menších, všechna tato klišé splňuje a nabízí ještě více. Pokud chcete poznat skutečný život na řeckých ostrovech, vulkanický Nisyros je úžasně vstřícný a je rájem pro malíře a výtvarníky. Ostrov Symi, vzdálený půl hodiny plavby od tureckého pobřeží, má michelinskou restauraci a je půvabně starosvětský. Ostrov Kastelorizo inspiroval takové, jako jsou Pink Floyd, zatímco Patmos nabízí skvělou byzantskou architekturu. A pokud byste se nemohli rozhodnout pro jeden, můžete podniknout plavbu s návštěvou mnoha ostrovů.

Ekologický tip: na Rhodos je možné se dostat i bez letadla, ale musíte mít odhodlání a vytrvalost. Z Mnichova pojedete spacím vlakem Lisinski do Záhřebu. Následující den budete pokračovat vlakem do Bělehradu (7 hodin), kde strávíte noc. Nočním vlakem se pak dostanete do řecké Soluně, odkud můžete jet po velmi malebné trase vlakem InterCity do Athén (4 hodiny). Nakonec se nočním trajektem dostanete na Rhodos. Pozor: spací vlak do Soluně jedí jen v letním období od poloviny června do poloviny září.

 

Tel Aviv, Izrael

V Tel Avivu najdete skvělé podmínky pro plážovou dovolenou i pro pobyt ve velkoměstě. Místní lidé milují venkovní aktivity a ožívají v květnu, kdy se život přesune ven. Mladí lidé zamíří na pláže a na terasy restaurací, kde najdete nejlepší jídlo a živou uměleckou a společenskou scénu. Pokud se zajímáte o historii a kulturu, měli byste zamířit do Jaffy, staré části města, v jehož historických kamenných hradbách se vynořují další a další stylové butiky.

Ekologický tip: nedostatek vody je v Izraeli věčný problém, takže buďte ohleduplní: raději se sprchujte, než abyste si napouštěli vanu, nenechávejte téct vodu z kohoutku, když si čistíte zuby, a zvažte ubytování v nezávislém hotelu či penzionu B&B místo resortu spotřebujícího obrovské množství vody.

 

Istanbul, Turecko

Než v Turecku nastane horké léto, zamiřte do Istanbulu, kde můžete prožít skvělý krátký pobyt ve velkoměstě. Najdete zde skvělou směsici evropské a asijské kultury, jako jsou rušné bazary plné prodejců dychtivých smlouvat hned vedle galerií současného umění. Volání k modlitbě při východu slunce z lesknoucí se mešity se mísí se zvukem elektronické hudby z nočních klubů na lodích plujících po Bosporu. K dispozici je výběr hotelů v palácovém stylu, kde se můžete ubytovat; anebo můžete zvážit Soho Hotel 5*.

Ekologický tip: do Istanbulu se můžete bez problémů dostat vlakem, ale trvá to několik dní. Je to však fascinující cesta, která v některých částech vede po stejné trase jako legendární Orient Express ve 20. letech 20. století.  Z Mnichova jeďte nočním vlakem Lisinski do Záhřebu. Následující den pokračujte vlakem do Bělehradu (7 hodin), kde strávíte noc, a pak pokračujte dál do bulharské Sofie (11,5 hodin, přímý letní spoj jezdí do poloviny září); prohlédněte si bulharskou metropoli a pak se přes noc vydejte na poslední úsek vlakem Sofie-Istanbul Express.

Akční nabídka Soho House Istanbul

Vancouver, Kanada

Ve změti stále zelených lesů na vancouverském ostrově snadno zapomenete, že je to údajně nejhustěji osídlený ostrov Severní Ameriky. Matka příroda zde stále vládne, takže medvědi (grizzly a baribalové) se toulají vnitrozemím a jen kousek od pobřeží jsou vynikající podmínky pro pozorování velryb. Ale i když nejste nadšenec do přírody, ostrov představuje jeden velký zábavní park. Milovníci adrenalinu mohou sjíždět divoké peřeje, provozovat paragliding z vrcholků nebo šnorchlovat a potápět se v moři. Avšak ostrov má také svoji klidnější a pohodovější stránku: surfařské centrum město Tofino se v současnosti prosazuje v oblasti jídla, zatímco na novou úroveň Vás dostane glamping v Clayoquot Wilderness Resort 5*.

Ekologický tip: navštivte Národní park Pacific Rim, který spadá do tradičních domorodých teritorií 9 národů Indiánů Nootka, a vedení parku s těmito národy úzce spolupracuje, aby zemi spravalo ohleduplně a reprezentovalo původní kulturu. Je to jeden z mála projektů turistiky v Kanadě, který pracuje ve prospěch domorodých obyvatel, a stojí za to ho podpořit.

 

Algarve, Portugalsko

Kam se vydat v květnu 7
Praia de Benagil

Než zavrhnete portugalskou Algarve, podívejte se mimo turistická letoviska, a najdete tišší klidnější tvář pobřeží – nemluvě o plážích patřících k nejúžasnějším v Evropě. V květnu začíná horko narůstat, ale ruch ještě není tak velký. Ubytovat se můžete v Bella Vista Hotel & Spa 5*  s úžasným spa na pláži Praia da Rocha, a odtud se vydat poznávat odlehlé město Castro Marim. Oblast je sice notoricky známá jako cíl dovolených, ale když se vydáte mimo obvyklé trasy, najdete tichá útočiště v olivovém háji na svahu, jako je Casa Arte nebo Fazenda Nova, malebné venkovské ubytovací zařízení.  

Ekologický tip: Portugalsko bylo ekonomickou krizí postiženo obzvlášť silně, proto místním příliš nepomůže, když strávíte celou dovolenou ve velkém přímořském letovisku v Algarve. Pokud se ale místo toho vydáte do vnitrozemí, kde najdete pěší turistické stezky a rodinné penziony B&B, prospějete tím nejen místnímu hospodářství a obohatíte si sebe. Trasa Via Algarviana dlouhá téměř 300 km vede oblastí přes kopce a vesnice z východu na západ a nabízí spoustu příjemných míst, kde se můžete ubytovat (např. Casa do Lavrador ve Furnazinhas, kde snídaně zahrnuje domácí zavařeniny, chléb a sýry).

Akční nabídka Casa do Lavrador 

 

Kapverdy

Velmi biologicky rozmanité Kapverdy, které bývají považovány za africkou obdobu Galapág, zaručují slunečnou destinaci uprostřed Atlantiku. Dramaticky působící interiér ostrovů ukrývá vulkanické termální prameny a vyprahlé pouště, zatímco pláže s jejich azurovým mořem a bílým pískem připomínají Karibik. Díky této hojnosti přírodních zdrojů a špetce africké kultury a kouzla začíná být konečně potenciál Kapverd uznáván.

Ekologický tip: většina turistů zamíří na Kapverdy při krátké letecké dovolené, ale místo toho se můžete zaměřit na místní kulturu a krajinu s Responsible Travel při jejich výletech spojených s pěší turistikou a poznáváním kultury. Program zahrnuje pobyty v rodinných penzionech a řadu pěších tůr po stezkách, které nezasahují do ekologicky citlivých lokalit.