Kam se vydat v roce 2023

Kam se vydat v roce 2023 1

Kam se vydat v lednu

Sydney, Austrálie

Začněte rok 2023 cestou do letního Sydney, kde můžete pozorovat novoroční ohňostroje nad přístavem. Zdržte se pár dní, než začne Sydney Festival (5. ledna), kdy po celé týdny zaplní město kulturní představení.

Jamajka

Nebo se můžete vydat na Jamajku, kde horké slunečné dny a hudební festivaly zaplaví ostrov lidmi milujícími zábavu. Rebel Salute, jeden z největších festivalů Roots Reggae na Jamajce, se koná 21.-22. ledna 2023. Accompong Maroon Festival, kde se můžete seznámit s historií ostrova, začíná hned 6. ledna.

Lima, Peru

Hledáte-li něco klidnějšího, můžete se vydat do Limy (úvodní foto), Leden je v Peru obdobím mimo hlavní sezonu; deště ve zbytku země odrazují vyznavače pěší turistiky, kteří jinam míří zdolávat Machu Picchu a další atrakce. Ale na rozdíl od zbytku země je Lima po celý rok téměř bez deště, což znamená, že ti, kdo se vydají do metropole v lednu, budou odměněni teplým počasím, jasným nebem, krásnými západy slunce a cevicheriemi plnými místních.

 

Kam se vydat v únoru

Západní Austrálie

Kam se vydat v roce 2023 2

Rozsáhlý region Západní Austrálie nabízí pobřeží s nádhernými plážemi a scénickými silničními trasami. V únoru jsou děti opět ve škole a končí rušné období letních dovolených, takže obrovské území zůstane otevřené pro cestovatele. Stále bývá velmi teplo, takže se jedná o skvělý čas pro naplánování road tripu.

Boise, Idaho, USA

Pokud však raději uvítáte zimu na severní polokouli, zamiřte do města Boise v Idahu. Je to skvělá základna pro zimní dobrodružství se snadným přístupem k mnoha lyžařským resortům. A pokud se nestojíte o zimní outdoorové aktivity, zamiřte do okrsku Basque Block www.thebasqueblock.com  , kde můžete poznat kulturu jedné z největších populací Basků mimo Španělsko.

 

Kam se vydat v březnu

Fukuoka, Japonsko 

Kam se vydat v roce 2023 3

Z důvodu obecného nadšení ze znovuotevření Japonska je zřejmé, že zemi můžete navštívit kdykoli. Ale březen je skvělá doba pro návštěvu města Fukuoka na jižním ostrově Kjúšú. Díky zdejší úžasné gurmánsko-kulinářské scéně se jedná o skvělé místo k návštěvě po celý rok, ale březen navíc přináší úžasné období kvetoucích sakur.

Montevideo, Uruguay

V Montevideu v Uruguayi je právě doba sklizně hroznů, takže by sem měli zavítat především milovníci vína. Bývá zde méně rušno než v letních měsících, ale stále dostatečně teplo, abyste se mohli těšit z fantastického pobřeží i z kulturního dědictví.

Vlakem z Istanbulu do Sofie

Zajímá Vás stejně tak cesta jako samotná destinace? Naplánujte si cestu nočním vlakem z tureckého Istanbulu do bulharské Sofie. Vyrazíte z rušné metropole Istanbulu s odpočinkem během cesty do bulharské metropole. Navíc v březnu ještě panuje dostatečně zimní počasí, abyste se mohli podívat do některého lyžařského letoviska v Bulharsku; poté můžete pokračovat do Istanbulu, který budete moct poznávat s o něco menšími davy návštěvníků.

 

Kam se vydat v dubnu

Bhútán

Jaro v Bhútánu bývá suché a jasné, takže se jedná o ideální dobu pro krátkou návštěvu a obdivování výhledů na zasněžené Himálaje. V zemi byla nedávno založena nová Transbhútánská stezka, takže po ní můžete vyrazit poznávat zemi. Je to skvělá doba jak pro outdoorové aktivity, tak pro návštěvu řady místních festivalů konajících se v dubnu.

Jordánsko 

Kam se vydat v roce 2023 4

Mimořádné krásy Jordánska září stále, ale v dubnu jsou vlhkost a srážky nízké a doznívající jaro zanechává centrální údolí zelená a plná divokých květin. Také můžete navštívit starověké lokality, jako je Petra,  bez mimořádného horka, které zde panuje v jiných měsících.

Karibský ostrov Dominika

Na dramaticky krásném ostrově Dominika, s plážemi s černým pískem a s hlubokou džunglí, nastává skvělý čas pro pěší turistiku a outdoorové aktivity. V dubnu je končí sezona, kdy kolem proplouvají migrující keporkakové, ale najdete zde také mnoho dalších příležitostí pro pozorování divokých zvířat, jako jsou mořské želvy a delfíni.

 

Kam se vydat v květnu

Chalkidiki, Řecko 

Kam se vydat v roce 2023 5

I když řecké ostrovy přitahují hlavní pozornost, stojí za to se vydat na poloostrov Chalkidiki v severním Řecku.  Úzké poloostrovy vyčnívají do Egejského moře a nabízejí spoustu pláží a krás k objevování. Nejlépe si odpočinete, když se sem vydáte v přechodovém období mezi sezónami, kdy zde není tolik návštěvníků a můžete v klidu relaxovat.   

Malta

Malta je další fantastická destinace, kam se můžete vydat v přechodném období mezi sezonami. Dny jsou stále teplé (v průměru 24 °C) a slunečné, takže se můžete vykoupat v moři. Nejlepší však je, že budete moct poznávat klikatící se ulice Valletty a pobřeží ostrovů aniž byste se přitom museli strkat s dalšími turisty.

 

Kam se vydat v červnu

Jižní Skotsko 

Kam se vydat v roce 2023 6

Červen je skvělá doba pro návštěvu Skotska, protože v této pověstně deštivé zemi panuje nejsušší a nejteplejší počasí. Za pozornost stojí především jižní Skotsko, kde se v červnu konají historické jízdy Common Ridings. Během jezdeckého festivalu pokryje ulice pohraničních měst vlajkosláva a jezdci vyrazí, aby připomněli, že kdysi ve 13. století jejich předkové takto hlídali pohraničí před útočníky.

Albánie

Pokud si přejete pobyt ve Středomoří bez davů, podívejte se do Albánie. Málo navštěvovaná země nabízí historii, kulturu a hory, a můžete relaxovat na plážích, které jsou stejně tak krásné jako ty v nedaleké Itálii, avšak bez davů.

 

Kam se vydat v červenci

Nové Skotsko, Kanada

V kanadském Novém Skotsku (Nova Scotia) sice v červenci panuje hlavní letní sezona, ale i v nejrušnějším období krásný kousek kanadského pobřeží není nikdy zcela zaplaven turisty. Teplé dny a slunečné počasí představují skvělý čas na road trip a letní měsíce přinášejí spoustu festivalů, akcí a také cèilidh (tradiční irské a skotské tance).

Zambie 

Kam se vydat v roce 2023 7

V Zambii je ideální doba pro to, abyste využili chladnější a sušší dny a vydali se na pěší safari. Při těchto velkolepých dobrodružství budete putovat s průvodcem mezi chatami a kempy, těšit se z fantastického okolí, a spojíte se s přírodou zase jiným způsobem.

 

Kam se vydat v srpnu

Kuala Lumpur, Malajsie 

Kam se vydat v roce 2023 8

Letní hlavní sezona představuje nejsušší období v Kuala Lumpur — i když v Malajsii můžete očekávat déšť nebo alespoň vlhkost stále. Nikdy není špatný čas na poznávání úžasných vůní a různých kultur ve městě, avšak srpen končí malajským státním svátkem Hari Merdeka, kdy probíhají průvody a další akce.

Aljaška, USA

Toužíte-li po outdoorovém dobrodružství, ale nepřejete si davy přítomné v mnoha letních destinacích, pak zvažte výpravu na Aljašku. Dlouhé dny a teplé počasí znamenají, že budete mít maximum času na obdivování dlouhých pohoří a táhnoucího se pobřeží v nejsevernějším státě USA. Divoká zvířata jsou v tuto dobu aktivní a vše je otevřené, od obchodů po návštěvnická centra.

 

Kam se vydat v září

Guyana 

Kam se vydat v roce 2023 9

Guyana s jejími hlubokými deštnými lesy a pobřežím, kde odpočívají mořské želvy, je mimořádné místo pro outdoorová dobrodružství. Země má několik období dešťů, které postihují pobřeží a vnitrozemí v různých částech roku. Ale září je jediný měsíc, kdy je většina země suchá, takže se snadno můžete vydat do hlubin bujně zeleného deštného pralesa.

Umbrie, Itálie

Vnitrozemský region Umbrie, který je známý jako „zelené srdce Itálie je ideálním místem, kam se vydat na začátku podzimu. Davy prořídnou a Vy budete mít více prostoru na poznávání kamenných uliček Perugie při hledání uměleckých a kulinářských lahůdek, anebo můžete vyrazit do kraje relaxovat a ochutnávat zdejší vynikající jídlo. 

Marseille, Francie

Jih Francie láká cestovatele po celý rok, ale ideální doba pro návštěvau Marseille nastává v září, kdy je město klidnější, ale slunce stále září na krásný úsek pobřeží. I když je stále příjemně teplo, vyhnete se nejvíce horkému počasí, pokud plánujte podnikat aktivní dobrodružství.

 

Kam se vydat v říjnu

Jihoafrická republika 

Kam se vydat v roce 2023 10

V říjnu v JAR nastává jaro a cestovatelé se mohou těšit z teplejšího počasí a radostí předtím, než se dostaví letní turisté. Také se jedná o skvělý čas pro pozorování velryb kolem pobřeží.

Nové Mexiko, USA

Budete-li chtít navštívit americké New Mexico, udělejte to v říjnu, abyste se vyhnuli největším vedrům a využili slunečné, ale mírné, dny na poznávání historického bohatství regionu, jeho domorodých kořenů a stylové metropole Sante Fe. V říjnu se navíc koná Mezinárodní festival horkovzdušných balonů v Albuquerque⁠, který byste si neměli nechat ujít.

 

Kam se vydat v listopadu

Manchester, Velká Británie

Manchester sice není nejteplejší místo, kam byste se měli vydat v listopadu, ale ultra stylové město nabízející spoustu možností po celý rok jak pro hudební a fotbalové fanoušky, tak jako pro zájemce o historii. V polovině měsíce zde začínají vánoční trhy, které do města přinesou další veselí.

Raja Ampat, Indonésie 

Kam se vydat v roce 2023 11

Pokud jde o místa s teplejším klimatem, může to být Raja Ampat,  region zahrnující 600 ze 17 000 ostrovů v Indonésii. Nachází se zde fantastický podmořský svět – jedná se o region s největší mořskou biodiverzitou na Zemi. V listopadu je moře klidné a viditelnost nejlepší, takže je to skvělý čas ponořit se pod hladinu.

Salvador

V jiném případě se podívejte do středoamerické země, kterou by mělo navštívit více lidí: do Salvadoru. Uvidíte mayské památky, vulkanickou scenérii a historická města, přičemž v listopadu začíná suché období. Také zde najdete úžasné pláže s vynikajícími místy na surfování, pokud byste zatoužili sjíždět vlny.

Accra, Ghana

Rovněž se jedná o skvělou dobu pro návštěvu Akkry. Ghanská metropole skýtá pestrý noční život, ale až si ho užijete do sytosti, také nabízí přístup k tomu nejlepšímu ze západní Afriky: jsou to deštné pralesy, pláže, pobřežní města a další.

 

Kam se vydat v prosinci

Kolumbijský národní přírodní park

Zakončete rok cestou do národních parků v Kolumbii, kde podniknete pěší túry. V zemi je sucho všude kromě Amazonie, takže Andy nabízejí slunečné a teplé dny. Karibské pobřeží je v té době krásné, ale bývá zde rušno, takže je potřeba vše rezervovat s předstihem.

Drážďany, Německo 

Kam se vydat v roce 2023 12

Toužíte-li oddat se kouzlu předvánočního období, můžete se vydat do Drážďan. Působivé německé město prochází velkou proměnou a v prosinci se zde navíc konají proslulé a krásné vánoční trhy. Patří k nim Striezelmarkt, považovaný za první z vánočních trhů, který se koná už od roku 1434. Nezapomeňte si dát sklenici svařeného vína na zahřátí.